Türk Telekom mahalleye fiber döşedi

FTTH gerçek fiberdir. VDSL’den en büyük farkı gecikme olmamasıdır. VDSL bakır kablolar üzerinden internet verirken FTTH gerçek ışık hızında internet verir. Parasını verdiğiniz taktirde çok büyük hızlar alabilirsiniz.
Peki oturduğum binam eski olduğu halde kullanabileceğim altyapı hızında bir değişiklik olur mu? Mesela şu an 40 mbps destekliyor, FTTH işlemi bittiğinde (binam eski olduğu için alamayacağım) alt yapım 80-90 mbps destekler mi?

Peki oturduğum binam eski olduğu halde kullanabileceğim altyapı hızında bir değişiklik olur mu? Mesela şu an 40 Mbps destekliyor, FTTH işlemi bittiğinde (binam eski olduğu için alamayacağım) alt yapım 80-90 Mbps destekler mi?

Şöyle söyleyeyim. 10Gbps hızlara kadar destekler. Yani o hızlara gerek olmadığını düşünürsek paşalar gibi 100Mbps pakete geçiş yaparsınız. TT ileride 200Mbps paket çıkartırsa ona da geçebilirsin.

Şöyle söyleyeyim. 10Gbps hızlara kadar destekler. Yani o hızlara gerek olmadığını düşünürsek paşalar gibi 100Mbps pakete geçiş yaparsınız. TT ileride 200Mbps paket çıkartırsa ona da geçebilirsin.
Arkadaş onu demiyor, dolabı da demiyor.

Dolaptan apartmana geliyor ya, o apartmana geldiğini zaman apartmanın eski olduğu için bir sorun olur mu demek istedi diye anladım.

Yani evet. Arabanın motoru istediği kadar iyi olsun, motorda üretilen enerjiyi tekerleklere aktarmazsan pek bir olayı kalmıyor.

Arkadaş onu demiyor, dolabı da demiyor.

Dolaptan apartmana geliyor ya, o apartmana geldiğini zaman apartmanın eski olduğu için bir sorun olur mu demek istedi diye anladım.

Yani evet. Arabanın motoru istediği kadar iyi olsun, motorda üretilen enerjiyi tekerleklere aktarmazsan pek bir olayı kalmıyor.
Apartman isterse 200 yıllık olsun. Kutu ve kablo döşendiği zaman yine aynı performansı verir. En fazla kablolama için 1 saat daha uğraşırlar kanal yoksa. O kadar.

Hocalarım peki sadece Türk Telekom mu bana bu hizmeti verebilir? NetSpeed, TürkNet, Superonline gibi internet servis sağlayıcılarının bu hizmeti verebilmesi için ayrı hat çekmesi gerekir mi? Türk Telekom kullanmak istemiyorum da.

Hocalarım peki sadece Türk Telekom mu bana bu hizmeti verebilir? NetSpeed, TürkNet, Superonline gibi internet servis sağlayıcılarının bu hizmeti verebilmesi için ayrı hat çekmesi gerekir mi? Türk Telekom kullanmak istemiyorum da.
Elbette başka firmalardan alabilirsin. Kendimden örnek vermek gerekirse, fiber hat 3-4 gün önce aktif oldu benim. Dün türknet’e başvurdum. Ancak muammalar var. Fiber kutusundan daireye gelecek fiber kablo TT tarafından daha döşenmedi. Türknet’in sitesinde metre başına ücret vermek kaydıyla çekeceklerini söylüyorlar ama çekmeme ihtimalleri var. Eğer böyle bir şey olursa yaklaşık 30 metre fiber kablo ve döşeme masrafları dediğimiz zaman 250-300 lira gibi bir fiyat çıkacak bana. TT’den aldığınız zaman hepsini ücretsiz hallediyorlar ama fiyatlar deli pahalı. Kısa vadede zarar edeceğim belki ama 85 liralık bir tarife olduğundan dolayı uzun vadede kâra geçeceğim. Zira aynı paket TT’de 150 TL. Hatta yılbaşından sonra büyük ihtimal 180-190 lira olacak zam ile birlikte. Her ay 100 lira fazla vermektense bir kereliğine 300 lira verip masraftan kurtulacağım. Gelişmelerden forumu haberdar edeceğim. Umarım bir sorun çıkmaz.

Konuda bahsettiğin çalışma Türk Telekom VDSL altyapı çalışması. Şuan da hali hazırda 40 Mbps alabiliyorsan VDSL altyapın mevcut demektir. Kurulan saha dolabı farklı sokaklara VDSL desteği sağlamak için kurulmuş olabilir. Bu dolaplar kuruldukdan sonra 3-6 ay arasında aktif olurlar. Konuda bahsi geçen çalışmanın FTTH ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Yanlış yönlendirme yapılmasın. Bu altyapı ile uzaklığa bağlı 100Mbps hıza kadar alabilirsin.

Konuda bahsettiğin çalışma Türk Telekom VDSL altyapı çalışması. Şuan da hali hazırda 40 Mbps alabiliyorsan VDSL altyapın mevcut demektir. Kurulan saha dolabı farklı sokaklara VDSL desteği sağlamak için kurulmuş olabilir. Bu dolaplar kuruldukdan sonra 3-6 ay arasında aktif olurlar. Konuda bahsi geçen çalışmanın FTTH ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Yanlış yönlendirme yapılmasın. Bu altyapı ile uzaklığa bağlı 100Mbps hıza kadar alabilirsin.
Bu fiber için açtığım 2. konu aslında. Yaklaşık 6 ay önce gelip turuncu renkte borular döşemişlerdi. O zaman çalışanlara sorduğumda bana fiber geleceğini söylediler. Ne zaman aktif olur diye sorduğum zaman 6-7 ayı bulur demişti.

Bir de bizim oturduğumuz kısım kentsel dönüşüm kısmında. Yani binaların yıkılıp yeniden yapılması çok uzun sürmez.

Hocam yanlış anlamayın ama TT’nin artık VDSL gibi bir teknolojiye para harcayacağını sanmıyorum. Son döşeme sistemleriyle birlikte maliyet çok ciddi bir şekilde düştü. Fiber döşeme için öncelik veriyorlar. Ama bekleyip görmek gerek tabii.

Geri
Yukarı