Türk Telekom modemi yerine başka modem kullanınca bant genişliği kötüleşiyor

D/\rk Prince

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba,
Yeni taşındığım evde 1000 mbps Türk Telekom internet aldım. FTTH altyapısı ile GPON üzerinden TTNET modemi kullanıyorum. Bana ZTE H298a denilen modemi verdiler. Çok işime yaramadı. Zaten 1000MBPS internete Wi-Fi 5 modem vermeleri bile ayrı bir komedi. Bende ASUS TUF AX5400 var. Normalde AP olarak kullandığımda internet konusunda bir sorun yaşamıyorum.

ASUS routerımda interneti sonlandırarak ZTE modemi aradan çıkarmak istiyorum. AP olarak kullandığımda routerın birçok özelliğinden mahrum kalıyorum. Düz bir şekilde ayarları yaptığımda (SMS ile aldığım şifre ve vlan ile) IP alamadım. Mac klonlama yaptığımda IP alabiliyorum ama internetim yaklaşık on dakika sonra yavaşlıyor ve 500'ün üzerine çıkmıyor. Sanki bir şekilde başka modem kullandığımı anlayıp bant genişliğini düşürüyor gibiler. Kendi modemleri ile aralarında bir protokol ile iletişim kuruyorlar sanırım. Bu ZTE denilen arkadaşı aradan çıkarmamın herhangi bir yolu var mı? Çok istemesem de en kötü ihtimal köprü moduna alsam Mac klonlama yapmadan ASUS router üzerinde PPPoE'yi sonlandırabilir miyim?

Teşekkürler!

Evet sen zaten tüm seçenekleri denemişsin. Cevapları da bulmuşsun. Tek seçeneğin H298A'yı bridge moda almak. Kendi routerının tüm özelliklerini bu şekilde kullanabilirsin. Başka alternatifin yok boşa uğraşma.

Merhaba,
Yeni taşındığım evde 1000 mbps Türk Telekom internet aldım. FTTH altyapısı ile GPON üzerinden TTNET modemi kullanıyorum. Bana ZTE H298a denilen modemi verdiler. Çok işime yaramadı. Zaten 1000MBPS internete Wi-Fi 5 modem vermeleri bile ayrı bir komedi. Bende ASUS TUF AX5400 var. Normalde AP olarak kullandığımda internet konusunda bir sorun yaşamıyorum.

ASUS routerımda interneti sonlandırarak ZTE modemi aradan çıkarmak istiyorum. AP olarak kullandığımda routerın birçok özelliğinden mahrum kalıyorum. Düz bir şekilde ayarları yaptığımda (SMS ile aldığım şifre ve vlan ile) IP alamadım. Mac klonlama yaptığımda IP alabiliyorum ama internetim yaklaşık on dakika sonra yavaşlıyor ve 500'ün üzerine çıkmıyor. Sanki bir şekilde başka modem kullandığımı anlayıp bant genişliğini düşürüyor gibiler. Kendi modemleri ile aralarında bir protokol ile iletişim kuruyorlar sanırım. Bu ZTE denilen arkadaşı aradan çıkarmamın herhangi bir yolu var mı? Çok istemesem de en kötü ihtimal köprü moduna alsam Mac klonlama yapmadan ASUS router üzerinde PPPoE'yi sonlandırabilir miyim?

Teşekkürler!
Buna benzer bir sorun yaşamıştım kablonette :)

Bazı kısıtlamaları kaldırmak için dediğiniz doğru. Bridge mode almak en mantılısı. Geri dönüşlerinizi bekliyorum.

Bu arada ben şuan Turkcell kullanıyorum.
20mbps upload var ama speedtest veya twitch bandwith tool ile karşıya upload yaptığımda hız inanılmaz düşük. Arkadaşlar geldi baktılar onlarda şaşırdı. Hatta Direkt Turkcell'den saha satışdan adam geldi 0 dan modem kurdu. Download hızım 200mbps oldu ama upload 2 mbps.

Ek açıklama : YARDIMLARINIZ RİCADIR!

Milennicom SOL alt yapısını kullanıyorum. Dellendim Turkcellden adam çağırdım belki direkt turkcell'e geçersem sorun çözülür diye. Ama gelen beyfendi de şaşırdı. O da bizim gibi ufak yayıncı ve oyuncu. Gel gelelim Wifi 6 modem taktı. Terminali değiştirdi falan ama yok. Önceden Bu olay sadece Twitch'de vardı. Uploadım Twitch'e çok az gidiyordu. Vanayı kısmışlardı. Çözüm olarak Restream buldum. Ordan yayın yaptım ve aradan 20 gün sonra o da aynı twitch gibi oldu. Ardından Komple uploadımı kıstılar :D Whatsapp yada Dosya co gibi yerlere upload yapınca çok düşük hızlarda upload oluyor. Download kısmında hiçbir sorun yok. Sizce nedendir ? Bulunduğumuz bina POP olarak kullanılıyor ve kira parası veriliyor. Bilginize.

Bridge moduna alarak devam ettim. Belki benzer sorun çeken olursa diye bridge modunda özellikle VLAN ID girmeye çalışmayın, sadece internet kullanıcı adı ve şifresi girin. Arka planda Türk Telekom'un kendi modemi 35 olan VLAN ID'yi bizim göremediğimiz başka bir VLAN’a yönlendiriyor sanırım. Uzun süre uğraştırdı.

Bir de internet servisi için olan Firewall'u Türk Telekom modem kapatmıyorsa kendiniz kapatın, zaten PPPoE'yi sonlandırdığınız routerın kendi Firewall'u yeterli olacaktır. Türk Telekom modemin QoS ayarını da kapatabilirsiniz aynı şekilde, kendi routerınız halletsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı