Türk Telekom santralindeki anten nedir?

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
Merhabalar. Yakınımda Türk Telekom santrali var. Normalde santrallerde çalışanlar vs. olur. Köyde oturuyoruz. Santralin içinde normal bakır kablolar, DSLAM'lar ve fiber kabloların dağıtımını yapan cihazlar falan var. Bir de köşesinde bir tane antenli bir sistem mevcut. Bu nedir? Santrali uzaktan falan mı yönetiyorlar anlamadım. Bu antenin görevi nedir? Bilen var mı? Bir de anten sisteminin işleyişi nasıl oluyor?

Fotoğrafı var mı?
Fotoğrafı yok hocam. Anten dışarıda duvarın köşesine monte edilmiş. Anten kablosu da içeri giriyor.
Fotoğrafı var mı?
20220226_224045.jpg

Mapste çıkmış. Böyle bir şey.

Emin değilim ama dış ortam WiFi anteni gibi duruyor. Eğer bulunduğunuz bölgede Türk Telekom altyapısını kullanıp radyolink ile internet hizmeti sağlayan bir firma varsa onların anteni olabilir.

Emin değilim ama dış ortam WiFi anteni gibi duruyor. Eğer bulunduğunuz bölgede Türk Telekom altyapısını kullanıp radyolink ile internet hizmeti sağlayan bir firma varsa onların anteni olabilir.
Hayır hocam. Radyolink ya da airfiber hizmeti yok burada. Türk Telekom altyapısı ve Tip-7 saha dolaplarıyla dolu. Yukarıda da evler var. Ben almak istesem anten konumu yüzünden alamam. Radyolink antenlerini bilmiyorum ama tek yöne baktığını da sanmıyorum.
@Ulunay hocam sizin bir fikriniz var mıdır acaba? Biliyor musunuz?

@Ulunay hocam sizin bir fikriniz var mıdır acaba? Biliyor musunuz?
Mobil iletişim için kullanılan radyolink antenlerine benzettim. Özelikle 3G ve 2G için ortak kullanılan antene çok benziyor.

Tabii siz bölgede radyolink hizmeti yok demişsiniz. Bölgede yaşayan birisinin kullandığı sinyal güçlendirici vs. olabilir mi?

Mobil iletişim için kullanılan radyolink antenlerine benzettim. Özelikle 3G ve 2G için ortak kullanılan antene çok benziyor.

Tabii siz bölgede radyolink hizmeti yok demişsiniz. Bölgede yaşayan birisinin kullandığı sinyal güçlendirici vs. olabilir mi?
Hayır hocam. Kimsede sinyal alıcı anten bulunmuyor. Direklerde genelde Türk Telekom kutuları yer alıyor. Dediğim gibi radyolink yok bizim oralarda. Olsaydı zaten anten tek yöne bakmazdı. Ben santrali uzaktan kontrol etmek için kullandıklarını sanıyorum. Ama bilmiyorum hiç.
Yani baz istasyonu gibi bir şey mi?

Hayır hocam. Kimsede sinyal alıcı anten bulunmuyor. Direklerde genelde Türk Telekom kutuları yer alıyor. Dediğim gibi radyolink yok bizim oralarda. Olsaydı zaten anten tek yöne bakmazdı. Ben santrali uzaktan kontrol etmek için kullandıklarını sanıyorum. Ama bilmiyorum hiç.

Yani baz istasyonu gibi bir şey mi?
Teknik tanımdan uzak olacak ama pasif baz istasyonu denebilir.

Antenin tek yöne bakması normal çünkü sinyalin en güçlü olduğu konuma ayarlıdır. Baz istasyonundan gelen sinyalı güçlendiriyor. Nufus düşükse ve 2G söz konusuysa tek anten bile yeter.

Şebeke frekanslarını gösteren mobil uygulamalar var. O antene yaklaştıkça belirli sinyallerde yükselme oluyorsa teyit etmiş olursunuz. Tabii hangi firmaya ait ve hangi frekansı tercih ediyor bilmiyoruz. 1'den fazla mobil cihazla bakmak en doğrusu olacaktır.

Teknik tanımdan uzak olacak ama pasif baz istasyonu denebilir.

Antenin tek yöne bakması normal çünkü sinyalin en güçlü olduğu konuma ayarlıdır. Baz istasyonundan gelen sinyalı güçlendiriyor. Nufus düşükse ve 2G söz konusuysa tek anten bile yeter.

Şebeke frekanslarını gösteren mobil uygulamalar var. O antene yaklaştıkça belirli sinyallerde yükselme oluyorsa teyit etmiş olursunuz. Tabii hangi firmaya ait ve hangi frekansı tercih ediyor bilmiyoruz. 1'den fazla mobil cihazla bakmak en doğrusu olacaktır.
Antenin baktığı tarafta, aşağıda bir viraj var hocam. O virajın olduğu yerde hiçbir mobil veri çekmiyor. Emin değilim. En azından Vodafone kullanıyorum bir tek orada çekmiyor. 4.5G'den H'ye düşüyor 0 çubukta. Uzaktan kontrol amaçlı olarak sanıyorum ama tek bir antenle mümkün değil. İlginç. Acaba köyde radyolink hizmeti var da benim mi haberim yok? 🤣

Yeni konular

Geri
Yukarı