Türk Telekom VDSL upload hız sorunu

psychonaut

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Finans
Selamlar,
TürkNet ADSL'den Türk Telekom VDSL'e geçtim. Paketim 24 Mbps fiber internet. Modem arayüzünde aşağıdaki gibi 24 MB download ve 6 MB upload görünüyor, ancak yaptığım hız testlerinde upload maksimum 1 MB çıkıyor. Aynı binadaki arkadaşlarım aynı paket ile 5-6 MB upload hızları alıyorlar. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Kullandığım modem ile ilgili bir problem mi var acaba? Modem: TP-Link TD-W9970 V1.

Screenshot_2020-09-16 TD-W9970.png

Screenshot_2020-09-16 Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test.png

Birebir aynı sorunu yaşıyorum. Modemi yeni değiştirdim çözülmedi. 1.5 uploadın üstüne çıkmıyor paketim 6 mbit. Altyapım 70 mbit upload kaldırıyor. Konunun takipçisiyim çözersem buraya iletirim.
Düzeltiyorum arayüzde de 1.7 mbit gözüküyor.

İlginç bir durum gerçekten de. Hat değerlerinizde hiçbir sıkıntı görünmemekle beraber, tam ama tam aksine, hattınız gerçekten mükemmele yakın değerlere sahip. Download tarafında bir tık kayıp yaşamanız normal karşılanabilir ancak, upload tarafında bu kadar az hız almanız, ISS'nızla alakalı olabilir. Onlara danıştınız mı? Saha ekibini evinize yönlendirdiler mi? Eğer yönlendirme talep etmediyseniz, hemen bir arıza kaydı oluşturun ve birde onlar baksın. Fakat durumu onlara detaylıca aktarın derim. Bu arada ek bir çözüm olarak, mümkünse farklı bir modem ile internetinizin kurulumunu yapıp, speedtest üzerinden tekrardan hız testi yaparak değerleri kontrol edebilirsiniz ancak, modem ile alakası olduğunu zannetmiyorum bu durumun.

Son düzenleme:
Birebir aynı sorunu yaşıyorum. Modemi yeni değiştirdim çözülmedi. 1.5 uploadın üstüne çıkmıyor paketim 6 mbit. Altyapım 70 mbit upload kaldırıyor. Konunun takipçisiyim çözersem buraya iletirim.
Düzeltiyorum arayüzde de 1.7 mbit gözüküyor.
Selamlar. Eğer modem arayüzünde gelen bağlantı 1.7 Mbit görünüyorsa, hız testinde aldığınız 1.5 Mbit normaldir, paket kayıpları nedeniyle 1.7'ye asla ulaşılamaz zaten. Bende ise 6 Mbit görünürken 1 çıkması sıkıntılı bir durum, arıza kaydı bırakacağım akşama. Ama modemden de kaynaklı olabileceğini tahmin ediyorum, 8 Mbit ADSL kullanırken, normalde kullandığım Airties modem yerine bu modemi denediğimde upload/download hızlarım 1-2 Mbit düşmüştü. Gerçi şu an deneyebileceğim başka da modem yok, umarım arıza kaydıyla çözülür.

Selamlar. Eğer modem arayüzünde gelen bağlantı 1.7 Mbit görünüyorsa, hız testinde aldığınız 1.5 Mbit normaldir, paket kayıpları nedeniyle 1.7'ye asla ulaşılamaz zaten. Bende ise 6 Mbit görünürken 1 çıkması sıkıntılı bir durum, arıza kaydı bırakacağım akşama. Ama modemden de kaynaklı olabileceğini tahmin ediyorum, 8 Mbit ADSL kullanırken, normalde kullandığım Airties modem yerine bu modemi denediğimde upload/download hızlarım 1-2 Mbit düşmüştü. Gerçi şu an deneyebileceğim başka da modem yok, umarım arıza kaydıyla çözülür.
2 hafta önce 6 mbit alıyordum sıkıntı orada benim. Paketimdeki hızı alırken sokakta kablo koptu, tamir ettiler ardından bu sorun çıktı.

Geri
Yukarı