Türk Telekom VDSL2 altyapı

Hat değerlerini bir atar mısın?

Sıcak sıcak hat değerleri.
Screenshot_2020-09-21-21-03-00.png

Saha dolabına yakınsın ama sinyal zayıflaman biraz fazla. Bir ankastreden kısa CAT 6 çekip bakar mısın değerlerine? Büyük ihtimalle daha yüksek alabilirsin ama Türk Telekom dediğimiz firma onu 100 ile sınırlandırsın.

Evin köşesinde dolap. Eve 20-30 metre var yok. NetSpeed alt yapı sorguladığımda 74 metre yazıyor. Onu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bakır kablo ile alıyorum bu değerleri, CAT6 ile değiştirmeyi düşünüyorum. Ek olarak 100'den fazla hız veren hangi firma var ki ? :D Alt yapı olsa bile alacak firma yok. :D

Hayır değil VDSL2 çöpünden başka bir şey değil. Altyapı 60 Mbps kaldırıyor müteahhit dediğimiz ucuzcu sağ olsun. Berbat kaliteli bir telefon kablosu ve ekli bir şekilde evime getiriyor.

Bizim müteahhit de öyle yapmış. Bina daha tamamlanmadan değiştirmişler kabloları.
Hayır değil VDSL2 çöpünden başka bir şey değil. Altyapı 60 Mbps kaldırıyor müteahhit dediğimiz ucuzcu sağ olsun. Berbat kaliteli bir telefon kablosu ve ekli bir şekilde evime getiriyor.

Benim güncel hat değerleri nasıl?

Hat zayıflaman bana yüksek geldi. Saha dolabına yakınsan bu zayıflama fazla gibi. Ankastreye taktığında nasıl oluyor hat zayıflaman? Büyük ihtimalle 100 geçsen tamamı alabilirsin. Kısa CAT 6 ile SNR değerin, hat zayıflaman ve en yüksek hızın ne kadar oluyor?

Bizim müteahhit de öyle yapmış. Bina daha tamamlanmadan değiştirmişler kabloları.

Benim güncel hat değerleri nasıl?

Bu arada şey söyleceğim. Modemin TP-Link TD-W9970 V3 benziyor. Büyük ihtimalle o modemin aynısı bende de vardı. Hız testinde 6 ms çıkıyordu. Aşağısını göremiyordum. Şu an bende ASUS AC-750 var 4 ms görüyorum. Arada 2 ms oynadı modemi değiştirince :D.
Hocam hattınızın durumu güzel. Türkiye ortalamasının üstünde bir hız. Ping durumu SNR cart curt onlar da iyi. Maşallah diyelim nazar değmesin. Fiberiniz olsa daha güzel olurdu ama hayırlısı.

Hat zayıflaması biraz yüksek gelmedimi sanada? Saha dolabına yakın neredeyse benimle aynı hat zayıflaması var. Bana yakın bir hat zayıflaması var neredeyse. Ben saha dolabına 300-400 metre uzaklıktayım ama kablom aşarı kötü.
2020.09.21-21.13.png

Hat zayıflaman bana yüksek geldi. Saha dolabına yakınsan bu zayıflama fazla gibi. Ankastreye taktığında nasıl oluyor hat zayıflaman? Büyük ihtimalle 100 geçsen tamamı alabilirsin. Kısa CAT 6 ile SNR değerin, hat zayıflaman ve en yüksek hızın ne kadar oluyor?

Saha dolabı pek fazla yakında değil. Ama hat zayıflamam evet var. Benim modemi direkt ankastreye bağlamadım. PC'yi aldım. Aşağı indim. Aynı modemi site kameraları için kullandığımız DVR cihazına bağlıyoruz. O modemin paketini çok kısa bir süreliğine deneme amaçlı 50 Mbps çıkarttık. Ping değeri kısa ve iyi kablo ile 3ms falandı hat zayıflamasında da düşüş vardı. Belki de DVR cihazını kapatsak 2 olacaktı ama kapatamayız.
100'e geçsem pek alamam gibi duruyor. Hele bu modemle.
Kısa kablo ile denediğimde SNR pek etkilenmedi (margin). Ama hat zayıflaması azaldı. En yüksek hıza bakmadım.
Not: Bütün bu değerler aynı model modemden kısa CAT 6 kablo ve kısa VDSL kablo ile yapıldı.

Saha dolabı pek fazla yakında değil. Ama hat zayıflamam evet var. Benim modemi direkt ankastreye bağlamadım. PC'yi aldım. Aşağı indim. Aynı modemi site kameraları için kullandığımız DVR cihazına bağlıyoruz. O modemin paketini çok kısa bir süreliğine deneme amaçlı 50 Mbps çıkarttık. Ping değeri kısa ve iyi kablo ile 3ms falandı hat zayıflamasında da düşüş vardı. Belki de DVR cihazını kapatsak 2 olacaktı ama kapatamayız.
100'e geçsem pek alamam gibi duruyor. Hele bu modemle.
Kısa kablo ile denediğimde SNR pek etkilenmedi (margin). Ama hat zayıflaması azaldı. En yüksek hıza bakmadım.
Not: Bütün bu değerler aynı model modemden kısa CAT 6 kablo ve kısa VDSL kablo ile yapıldı.

Altyapın 120 Mbps kaldırıyor. Türk Telekom ise 100 geçersen sana 102 Mbps olarak giriyor. Alırsın ama SNR değerin nasıl bilmiyorum. 100 Mbps geçmek istiyorsan CAT 6 ile yenile.

Geri
Yukarı