Türk Telekom Yüksek İndirme, Düşük Gezinme Hızı

YigitQ

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba,

Çok uzun zamandır yaşadığım bir sorunu araştırmaya başladım pek işe yarar sonuç bulamayınca burada paylaşayım dedim. Benimle aynı sorunu yaşayan yüzlerce insan var forumda olsun diğer sitelerde olsun. Umarım bir çözüm bulabiliriz.

Sorun hakkında daha detaylı açıklama yapmak gerekirse internetimin indirme hızı çok yüksek(50MBsn kullanıyorum ve 5MByte/sn indirebiliyorum) ancak gezinme hızım gerçekten çok düşük. NetLimiter 4 programını kullanıyorum bu programla hangi programın ne kadar indirdiğini görebiliyorum, limitleyebiliyorum. Speedtest.net'ten test yaparken bu programa baktığımda chrome 5MB/sn ile indiriyor ancak Youtube'da gezinmek olsun, mail okumak olsun bu tür işlerde 10KBsn'yi geçmiyor. Bu sorunu çözebilmenin tek yolu VPN kullanmak. VPN kullanmadığım bir an bile internette düzgünce gezemiyorum. VPN ile beraber 720p HD videoları hiç takılmadan izleyebiliyorum. Ancak VPN kullanmadan neden bu sorunla karşılaşıyorum. Bunu çözmek istiyorum.

Ayrıca son zamanlarda online oyunlarda da inanılmaz bir ping sorunu oluştu. NetLimiter 5KBsn'den fazla download göstermiyor eskiden 50-60 KB/sn indiren oyunları. WTFast kurup çözebildim bunu da ancak ben her ay onlarca dolar vermek istemiyorum artık VPN programlarına buna bir çözüm bulmalıyım. Oyunlarda normalde sıkıntı olmuyordu bu da son zamanlarda çıktı.

Sorunu çözmek için yaptıklarım, denediklerim:
- CCleaner ile tam temizlik yapmak.
- Malwarebytes ile malware taraması yapmak (4 yıldır virüs programı kullanmıyorum sırf bu problem yüzünden kurdum ancak 1 tane bile virüs çıkmadı. Tekrar sildim.)
- TCP Optimizer adında bir program kullanmak (Ki ilk başlarda işe yaradı. 5 dakika kadar sonra yine bozuldu.)
- Format atmak.
- Modem arayüzünden MTU ayarını yükseltmek.
- Windows Güvenlik Duvarını devre dışı bırakmak.
- DNS değiştirmek. Yüzlerce DNS'i pingleyip en uygun sonucun Google DNS'in ikinci ayarı (8.8.4.4) ve Turk Telekom'un (195.175.39.49) 7 pinglik DNS'i olduğuna karar verdim. Ancak sorunumu çözmedi.
- Turk Telekomu aramak. Yaptığım en aptalca şeydi diyebilirim. Modemi açıp kapattırdılar, DNS ayarımı değiştirttiler en sonunda valla bilmiyoruz sorun bilgisayarınızda deyip kapattılar.
- VPN kullanmak. Maalesef tek çözüm bu. Umarım yardımcı olabilirsiniz de VPN'lere para harcamak zorunda kalmam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Format atıp birşey yüklemeyin. Sadece sürücüleri yükleyin. Modemi resetleyip sadece id şifre yapılandırın herhangi bir ayarını kurcalamayın. Bunların ardından bize speedtest soncunu paylaş resimli. Tarifeni de faturada yazdığı yeri özel bilgileri kapacak şekilde resmini paylaşın.

Format atıp birşey yüklemeyin. Sadece sürücüleri yükleyin. Modemi resetleyip sadece id şifre yapılandırın herhangi bir ayarını kurcalamayın. Bunların ardından bize speedtest soncunu paylaş resimli. Tarifeni de faturada yazdığı yeri özel bilgileri kapacak şekilde resmini paylaşın.
Formattan sonra hiç bir ayar yapmadığımda da speedtest.net sonucum aynıdı şu anda da aynı. Zaten speedtest sonucu, indirme hızı gibi sorunlarım yok tek sorun VPN'siz gezinememem.

SpeedTest sonucu:

Tarifem:
5f70a028951b4ea19107a1805e80e2dc.png

Birebir aynı sorunu yaşıyorum. Sadece bilgisayarda değil mobilde de bu sorun var. Superonline'dan geçmek zorunda kaldım. 22 aralık günü internetim açıldı. Açıldığında 4K izliyorken bir süre sonra 720p bile açamadım. Gerçi video bile açamıyorum. İndirme hızım uçuyor yalnız. DNS kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat vpn dışında bir sonuç bulamadım.

AKK bitince 3 mbps hız ile 720p video izlemek mümkün. Ama benim bilgisayarımda da anlamadığım bir durum var. Video izlemek için herhangi bir siteye giriyorum (VPN'siz). Videoyu oynata tıklıyorum. 720p'de donuyor, bazen 480'de de donuyor. Bu donmalar sırasında görev yöneticisini açıp internet kullanımına bakıyorum. Google Chrome'un 0.1-0.5 mbps civarı internet kullandığını görüyorum. Ama internet hızım 3 mbps ve herhangi bir indirme olmadığına da eminim. Chrome'un neden az internet kullanıp videoların donmasına neden olduğunu bilmiyorum. Ama kendi imkanlarımla çözmeye çalışıyorum. Beceremezsem (ki öyle gözüküyor) konu açıp soracağım. Belki bu konuya bir faydası olur diye belirttim.

AKK bitince 3 mbps hız ile 720p video izlemek mümkün. Ama benim bilgisayarımda da anlamadığım bir durum var. Video izlemek için herhangi bir siteye giriyorum (VPN'siz). Videoyu oynata tıklıyorum. 720p'de donuyor, bazen 480'de de donuyor. Bu donmalar sırasında görev yöneticisini açıp internet kullanımına bakıyorum. Google Chrome'un 0.1-0.5 mbps civarı internet kullandığını görüyorum. Ama internet hızım 3 mbps ve herhangi bir indirme olmadığına da eminim. Chrome'un neden az internet kullanıp videoların donmasına neden olduğunu bilmiyorum. Ama kendi imkanlarımla çözmeye çalışıyorum. Beceremezsem (ki öyle gözüküyor) konu açıp soracağım. Belki bu konuya bir faydası olur diye belirttim.

Aynı şekilde internetine mobil üzerinden bağlandığında sorun yaşıyor musun? Bu durumun artık Türk Telekom'dan kaynaklandığını düşünüyorum. Telefonda bile YouTube video izlemek zorlaştı kota bitmediği halde. Pahalı fiyatlar verip hizmeti kaliteli alamamak dokunuyor.

Türk Telekomun kısıtlaması. Formatı boşa atmışsınız. Format yaşadığınız internet sorunlarının 1% den azı belki de bilgisayarınızla alakalıdır. Gerisi ISS kablo ve düşük bir ihtimalle modemle alakalıdır.

Türk Telekomun kısıtlaması ne formatı boşa atmışsınız format yaşadığınız internet sorunlarının 1% den azı belki de bilgisayarınızla alakalıdır gerisi iss kablo ve düşük bir ihtimalle modemle alakalıdır

Altyapı sorunsuz, daha yeni Superonline kullanıyordum sorunsuzdu. Ayrıca 3 ayrı bilgisayar 1 telefon ile denedim. Huawei modemle deneme yaptım sonuç aynı.

Dalga mı geçiyorsunuz? Ohal muhabbeti yüzünden kapatıyorlar çoğu yeri, izleme ve upload bazı sitelerde download hızı düşürülüyor. Çoğu site kapatılıyor. Sadece aralık ayında en az 4 olay oldu ki küçük patlamaları saymıyorum bile. PKK itlerinin ve işid itlerinin patlatması, saldırısı ve yakması. VPN aldığınızda ortak alın 3-5 kişi. Kendim VPN yaptım onu kullanıyorum ben amsterdam sunuculu.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı