Türk Telekom'un bina girişine bıraktığı kutu 1 daire için mi?

MrGuccifer

Hectopat
Selamlar! Sabah saatlerinde Türk Telekom bina girişine ekteki kutuyu takıp ufak bir kablo çekmiş (pek bilgim olmadığı için ifade ediş şeklimi mazur görün), bu kutu sadece 1 daire için mi yoksa tüm apartman için mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 20240527_001056.jpg
    20240527_001056.jpg
    97,5 KB · Görüntüleme: 139
Selamlar! Sabah saatlerinde Türk Telekom bina girişine ekteki kutuyu takıp ufak bir kablo çekmiş (pek bilgim olmadığı için ifade ediş şeklimi mazur görün), bu kutu sadece 1 daire için mi yoksa tüm apartman için mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Apartmanın altyapısı var mı?

Bu kutular Fibernet (=FTTH sistem) için kullanılan "fiber sonlandırma ve bina içi fiber dağıtım kutuları"dır. (=OFDK) Kutuya dışarıdan Telekom'un fiber kablosu gelir bağlanır. Kutu içinde, modeline göre 4-8-16 fiber dağıtım/çıkış portu bulunur. Bu portlardan binadaki abonelere tek tek ince dahili tesisat fiber kablolar (=OBK) çekilirse FTTH sistem altyapı olarak tamamlanmış olur. Bu OFDK'ların dış mekan tipleride var. Daha çok dış mekan FTTH tesisatlarda bir yere bu kutu konuluyor ve kutudan müstakil evlere ya da 1-2 daireli binalara havadan OBK çekiliyor. Tabi bu OBK^'lar havada ve açıkça da görülebildiğinden, birileri elinde makasla bunlara erişebilirse sonucu kötü olabiliyor. Zira OBKların içi kılcal bir cam tüp.Bu kesilir ya da kırılırsa tüm kablo pert oluyor.

Bu kutular Fibernet (=FTTH sistem) için kullanılan "fiber sonlandırma ve bina içi fiber dağıtım kutuları"dır. (=OFDK) Kutuya dışarıdan Telekom'un fiber kablosu gelir bağlanır. Kutu içinde, modeline göre 4-8-16 fiber dağıtım/çıkış portu bulunur. Bu portlardan binadaki abonelere tek tek ince dahili tesisat fiber kablolar (=OBK) çekilirse FTTH sistem altyapı olarak tamamlanmış olur. Bu OFDK'ların dış mekan tipleride var. Daha çok dış mekan FTTH tesisatlarda bir yere bu kutu konuluyor ve kutudan müstakil evlere ya da 1-2 daireli binalara havadan OBK çekiliyor. Tabi bu OBK^'lar havada ve açıkça da görülebildiğinden, birileri elinde makasla bunlara erişebilirse sonucu kötü olabiliyor. Zira OBKların içi kılcal bir cam tüp.Bu kesilir ya da kırılırsa tüm kablo pert oluyor.
Cevapladığınız için teşekkür ederim, aklımdaki soru işaretleri çözülmüş oldu.

Bu kutular fibernet (=FTTH sistem) için kullanılan "fiber sonlandırma ve bina içi fiber dağıtım kutuları"dır. (=ofdk) kutuya dışarıdan Telekom'un fiber kablosu gelir bağlanır. Kutu içinde, modeline göre 4-8-16 fiber dağıtım/çıkış portu bulunur. Bu portlardan binadaki abonelere tek tek ince dahili tesisat fiber kablolar (=obk) çekilirse FTTH sistem altyapı olarak tamamlanmış olur. Bu Ofdk'ların dış mekan tipleride var. Daha çok dış mekan FTTH tesisatlarda bir yere bu kutu konuluyor ve kutudan müstakil evlere ya da 1-2 daireli binalara havadan obk çekiliyor. Tabii bu obk^'lar havada ve açıkça da görülebildiğinden, birileri elinde makasla bunlara erişebilirse sonucu kötü olabiliyor. Zira obkların içi kılcal bir cam tüp. Bu kesilir ya da kırılırsa tüm kablo pert oluyor.

Selamlar sayın hocam benim binama böyle bir şey takıldı ne olduğuyla hiçbir fikrim yok ve VDSL 35 MB kullanıyorum sizce bu nedir çok teşekkür ederim.
Cihazın üzerinde tip 21 fiber internet geniş band kabini yazıyor.

Dosya Ekleri

• 445563124_973489427402491_6685810787603348039_n.jpg
    445563124_973489427402491_6685810787603348039_n.jpg
    155,6 KB · Görüntüleme: 100
Selamlar sayın hocam benim binama böyle bir şey takıldı ne olduğuyla hiçbir fikrim yok ve VDSL 35 MB kullanıyorum sizce bu nedir çok teşekkür ederim.
Cihazın üzerinde tip 21 fiber internet geniş band kabini yazıyor.
Dostum üzerinde T/21 figb yazıyorsa bu bir fttb altyapı olur. Ftth değil bu. Binaya kadar fiber yani. Devamında ise Cat6 ile daire içine kablo çekilir. Ftth olsaydı, OFDK olurdu.
Eğer switchlerde sıkıntı yoksa 1000mbit'e kadar destekler fakat switchlerde ssf var ise 100mbit e kadar alabilirsin. Bu ne zaman takıldı? Türk Telekom fttb yapmıyor artık normalde.

Geri
Yukarı