Türk toplumu neden bu kadar geriye düştü?

Çin birçok kez yıkıldı. Ayakta olan durumlarda bile iç bölünme yaşadı.

Çin için cevabı hocam vermiş. İngiltere'ye üzerinde güneş batmayan imparatorluk denmesinin sebebi ise dünyanın her tarafında sömürgeleri bulunmasıdır. Örneğin Avrupa'da batan güneş Avustralya'da tekrar doğuyordu.

Hocam harf inkılabından sonra yepyeni bir eğitim sistemine alfabeye geçildi. Bunun sebebi olarak istatistikler osmanlıca bilen okuyan değil de Türkçe bile okuyan olarak değiştirildi. Yani sıfırlandı. O yıllardan sonraki artışta bunu gözlemlemek mümkün.

İyi de ben burada sonrasında şöyle olduk falan demiyorum ki. Madem Osmanlı 600 yıl sürdü diyosun niye yıkıldı. Sultan Süleyman'dan sonrası zaten berbat. Yönetim hatalarından dolayı işte. Yani iş dönüp dolaşıyor kötü ülke yönetimine geliyor.

Son bin yıldır hep gerideydi zaten. Osmanlı zamanında halkın entellektüel, gayet eğitimli falan mı olduğunu sanıyorsunuz?
"Son bin yıldır gerideydi" derken bunu Osmanlı'yı günümüzdeki ülkeler ile kıyaslayarak mı yoksa o dönemki diğer ülkeler ile kıyaslayarak mı söylüyorsunuz?
Sonsuza dek kalmasa bile gerekenler yapılsa uzun süre kalırdı. Misal Çin, ya da İngiltere. Daha başka örnekler de verilebilir tabii ki.
Türkleri Çinlilerle ve İngilizlerle kıyaslayamazsın. Çin'in bu kadar yıldır ayakta olmasının bir sebebi varsa o sebep kesinlikle nüfusunun çok fazla olmasıdır, Çin'in nüfusu o kadar kalabalıktır ki başka hiçbir millet Çinlilerin üzerinde uzun süreli üstünlük kuramaz. İngiltere ise zaten diğer ülkelerden denizler ile ayrılmış bir ülke.

18.yüzyıl da Türkler dini kullanmaya başladı Osmanlı bilimde geri kaldığı için yıkıldı zaten diğer devletler bundan yararlanıp topraklarımızı işgal etti Avrupa silah üretiyorken Osmanlı kılıç peşindeydi din peşindeydi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…