Türk yapımı oyunlar neler?

Aziz Sancar çalışmalarını Amerika'da yapıyor diye Amerikalı, Doktor Öz, Amerika'da program sunuyor diye Floridalı, BioNTech Alman firması diye basında Türk yazmışlar yanlış yazmışlar Alman olmalı,
Bu insanlar Türk ama başarılar Türkiye'nin başarısı değil. Sana söylenmek istenen şey bu. Crytek kurucuları Türk olabilir ama kazandıkları paranın Türkiye'ye faydası yok. Ayrıca Türkiye'de kurulabilir miydi, başarılı olabilir miydi, sanmıyorum.

Dostlarım, aziz romalılar yine ve yine Crytek konusunda birbirinizi yemeye başlamışsınız evet Crytek Türk asıllı kardeşler tarafından kurulduğu bir gerçek, çalışanlarının yabancı olması, yabancı yazılımcılar, tasarımcılar tarafından yapılmış olması bu gerçeği değiştirdiğini düşünmüyorum ama gerçeği değiştiren nokta ise Crytek'in Almanya merkezli, Almanya yasalarına uyan ve alman devletine vergi veren bir alman firması olmasıdır. Coca-Cola CEO'sunun muhtar kent olması Coca-Cola'yı ne kadar Türk malı yapıyorsa Crytek'in kurucularının da Türk olması onu o kadar Türk malı yapar.

Bir ürünün yerlilik oranı da o kadar önemli değildir en basitinden anlatmak gerekirse bir bilgisayarın bütün parçalarını ithal edip montajlamanın maliyeti 5000 TL ise o bilgisayarı firma marka değeri oluşturduysa 10.000 TL'ye satabilir dolayısıyla 5000 TL ülke içindeki firmada kalır ama sen zaten bunun içindeki parçalar ithal deyip gider Lenovo alırsan o aradaki 5.000 TL yurt dışına gitmiş olur yani ülke 5000 TL bütçe açığı verecek iken 10.000 TL vermiş olur. Zaten çok beğenilen Kore firmaları, Samsung vb. kariyerine çakma ürünler üreterek, ithal parça modifiye ederek başlamıştır bizde de bu durumu Beko, Arçelik ve Casper'da görebilirsiniz eski ürünleri kalitesiz, bütçesi olanın tercih etmediği ürünler iken güncel ürünleri her Türk evinde kendine yer bulabilecek kalitede ürünler üreten hatta Avrupa ve Arap ülkelerine ihracat eden yerli firmalar olmuştur.

Son olarak konuya gelmem gerekirse ne kadar geliştirilme açısından rezalet olsa da ve bu rezalete devam ediyor olsalar da benim fikrimce geliştirilmiş en iyi Türk oyunu mount&blade Bannerlord'dur ve ona yaklaşan bir oyun yoktur çünkü adamlar yeni bir genre yaratttı ve o genreye kimse girmeye dahi cesaret edemiyor. Onun dışındaki Türk oyunları genelde indie olarak takılıyor ama cardboard town, Castle of alchemist yakın zamanda çıkan ve oynarken eğlendiğim, kafa dağıtan güzel tatlı oyunlar.

Dostlarım, aziz romalılar yine ve yine Crytek konusunda birbirinizi yemeye başlamışsınız evet Crytek Türk asıllı kardeşler tarafından kurulduğu bir gerçek, çalışanlarının yabancı olması, yabancı yazılımcılar, tasarımcılar tarafından yapılmış olması bu gerçeği değiştirdiğini düşünmüyorum ama gerçeği değiştiren nokta ise Crytek'in Almanya merkezli, Almanya yasalarına uyan ve alman devletine vergi veren bir alman firması olmasıdır. Coca-Cola CEO'sunun muhtar kent olması Coca-Cola'yı ne kadar Türk malı yapıyorsa Crytek'in kurucularının da Türk olması onu o kadar Türk malı yapar.

Bir ürünün yerlilik oranı da o kadar önemli değildir en basitinden anlatmak gerekirse bir bilgisayarın bütün parçalarını ithal edip montajlamanın maliyeti 5000 TL ise o bilgisayarı firma marka değeri oluşturduysa 10.000 TL'ye satabilir dolayısıyla 5000 TL ülke içindeki firmada kalır ama sen zaten bunun içindeki parçalar ithal deyip gider Lenovo alırsan o aradaki 5.000 TL yurt dışına gitmiş olur yani ülke 5000 TL bütçe açığı verecek iken 10.000 TL vermiş olur. Zaten çok beğenilen Kore firmaları, Samsung vb. kariyerine çakma ürünler üreterek, ithal parça modifiye ederek başlamıştır bizde de bu durumu Beko, Arçelik ve Casper'da görebilirsiniz eski ürünleri kalitesiz, bütçesi olanın tercih etmediği ürünler iken güncel ürünleri her Türk evinde kendine yer bulabilecek kalitede ürünler üreten hatta Avrupa ve Arap ülkelerine ihracat eden yerli firmalar olmuştur.

Son olarak konuya gelmem gerekirse ne kadar geliştirilme açısından rezalet olsa da ve bu rezalete devam ediyor olsalar da benim fikrimce geliştirilmiş en iyi Türk oyunu mount&blade Bannerlord'dur ve ona yaklaşan bir oyun yoktur çünkü adamlar yeni bir genre yaratttı ve o genreye kimse girmeye dahi cesaret edemiyor. Onun dışındaki Türk oyunları genelde indie olarak takılıyor ama cardboard town, Castle of alchemist yakın zamanda çıkan ve oynarken eğlendiğim, kafa dağıtan güzel tatlı oyunlar.
Hocam öncelikle teşekkür ediyorum böyle uzlaşıcı konuştuğunuz için malum arkadaşlar tartışma çıkararak fikirlerini savunuyorlar biz de kapılıyoruz...

Türkiye'den örnek vermem gerekirse bu mantık ile Sırma Grup yani su ve gazoz yapan firma yüzde yüz yabancı sermayeli ve yabancılarin bu topraklarda tamamen Türklere özel giriştiği bir şirkettir. Şimdi bu Sırma Türk firması mı oluyor? Onun sahipleri biz göçmeniz bu firma Almanya firmasıdır derse haksız mı olurlar?

Sırma Türkiye firmasıdır evet doğru ama Alman firması olmuş oluyor. Almanların kurmuş olduğu Türkiye firmasıdır. CryTek'de Türklerin kurmuş olduğu bir Almanya firmasıdır. Alman değil.

Olay şu ki bu ürünlerin fikirlerini Türkler bulduğu için bu ürünleri Türk malı sanman, o ürünün yönetimini, parasal işlerini vs çok yapıyorlar doğu ancak o ürünü yapan yapımcılar ne olacak? En önemi iş oyunu yapmak ve bunu yapımcılar yapıyor ve bu yapımcıların hepsi Alman :D? Ne Crysis ne Farcry ne TOGG ne de Biontech Türk malı değil içindeki yerlilik oranı önemli. Mesela TOGG bir elektrikli arabanın en önemi üç parçası Batarya, Motor ve yazılım hepsi yabancı hadi tasarımı, diğer parçalarına bakalım onların da büyük çoğunluğu yabancı. EEE neyi Türk bunun: D? Şimdi bana BMW Mercedes de dışardan alıyor bazı parçaları diyeceksin. Evet haklısın ancak yine de çoğu parçasını kendisi üretiyor yerlilik oranı çok fazla. Ben milliyetçi biriyim koyu ATATÜRK hayranıyım ancak bazı şeylere de objektif bakmak gerekiyor. Bana çocuk diyip de çocuk gibi Türk olmayan emeğinin çoğunun yabancıların elinden geçtiği ürünlere Türk diyorsun.
Bir oyunun yapımcısı Türk ise o oyun Türk oyundur Bir oyun Türkiyede yapılır ise o oyun yerli yapım olur. Bu durumda Crysis yerli yapım değildir ancak Türk oynudur. Almanya menşeilidir. Almanya'daki bir Türk lokantası ne kadar Türk ise CryTek firması, FaryCry ve Crysis de o kadar Türk'dür.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle teşekkür ediyorum böyle uzlaşıcı konuştuğunuz için malum arkadaşlar tartışma çıkararak fikirlerini savunuyorlar biz de kapılıyoruz...

Türkiye'den örnek vermem gerekirse bu mantık ile sırma grup yani su ve gazoz yapan firma yüzde yüz yabancı sermayeli ve yabancılarin bu topraklarda tamamen türklere özel giriştiği bir şirkettir. Şimdi bu sırma Türk firması mı oluyor? Onun sahipleri biz göçmeniz bu firma Almanya firmasıdır derse haksız mı olurlar?

Sırma grup Danone'ye bağlıdır dolayısıyla Türkiye'de vergi ödeyen ama yabancı bir şirkettir, para yurt dışına gider. Eğer yabancılar işlettiği halde Türkiye bazlı bir holdinge bağlı olsa ve sahipleri de Türkiye'de yaşıyor olsa Türk şirketi derdim. Crytek örneğinin tersi bir örnek verirsem daha anlaşılır olabilir, masterchefdeki İtalyan şef danilo Zanna'nın Türkiye'de açtığı restoranları var örneğin Danilo'nun firması Türkiye temelli dolayısıyla benim gözümde Danilo'nun restoranları Crytek'ten daha türktür. Çünkü Crytek'in büyümesinin gelişmesinin benim ülkeme en ufak bir faydası yokken Danilo'nun gelişmesinin var.

Olay şu ki bu ürünlerin fikirlerini Türkler bulduğu için bu ürünleri Türk malı sanman, o ürünün yönetimini, parasal işlerini vs çok yapıyorlar doğu ancak o ürünü yapan yapımcılar ne olacak? En önemi iş oyunu yapmak ve bunu yapımcılar yapıyor ve bu yapımcıların hepsi Alman :D? Ne Crysis ne Far Cry ne TOGG ne de BioNTech Türk malı değil içindeki yerlilik oranı önemli. Mesela TOGG bir elektrikli arabanın en önemi üç parçası Batarya, Motor ve yazılım hepsi yabancı hadi tasarımı, diğer parçalarına bakalım onların da büyük çoğunluğu yabancı. EEE neyi Türk bunun: D? Şimdi bana BMW Mercedes de dışarıdan alıyor bazı parçaları diyeceksin. Evet haklısın ancak yine de çoğu parçasını kendisi üretiyor yerlilik oranı çok fazla. Ben milliyetçi biriyim koyu Atatürk hayranıyım ancak bazı şeylere de objektif bakmak gerekiyor. Bana çocuk deyip de çocuk gibi Türk olmayan emeğinin çoğunun yabancıların elinden geçtiği ürünlere Türk diyorsun.

TOGG mükemmel bir araba çünkü dünyanın en iyi araba yapan 3 ülkesi tarafından yapılıyor; İtalya Almanya Fransa

Feign, Mounted Blade, Erzurum, Bolu, Hans

Geri
Yukarı