Türkçe bölümden İngilizce bölüme yatay geçiş sistemi nasıl çalışıyor?

egemenuur

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Henüz bu sene üniversitede inşaat mühendisliği bölümüne yerleştim ama pek istediğim bir bölüm değil şahsen. Önümüzdeki sene puanım tutan başka bir üniversiteye ek madde 1 ile İngilizce makine mühendisliği bölümüne geçmek istiyorum. Ama bildiğim kadarıya Türkçe bölümden İngilizce bölüme geçiş yapıldığında İngilizce dersler saydırılamıyor ve tekrar o dersi almam gerekiyor. İngilizce muafiyet sınavını geçtiğim takdirde beni direkt 1. sınıftan mı başlatırlar yoksa 2. sınıftan dersleri alttan almak zorunda kalır mıyım merak ediyorum. Geçiş yapacağım ünversitenin öğrenci işleriyle görüştüm ama istediğim cevabı net alamadım. Şahsen 2. sınıfta alttan ders alıp kendimi sıkıştırmaktansa 1. sınıftan tekrar okumak bana daha cazip geliyor. Yani kafama takılan şey yatay geçiş yapıp muafiyet sınavını geçtiğim takdirde 1.sınıftan başlayıp başlamayacağım. Bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum.

Direkt 1. sınıftan başlamanız lazım. Dersler sayılmıyor İngilizce bölüme geçince bildiğim kadarıyla.

Direkt 1. sınıftan başlamanız lazım. Dersler sayılmıyor İngilizce bölüme geçince bildiğim kadarıyla.

Geçeceğim bölüm %30 İngilizce yani benim bölümümle ortak Türkçe dersler olduğu için onları sayıp ingilizcelerı alttan almak zorunda kalmak beni biraz tedirgin ediyor.

Geri
Yukarı