Türkçe Kelime Özellikleri

Serpenos

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522193036
Merhabalar. Yarın Dil Anlatım yazılım var. Türkçe'nin özelliklerinde tek bir konuda takıldım. Bir kelimenin Türkçe olup olmadığını nasıl anlıyoruz ? Sonda b,c,d,g bulunmaz, ilk hece dışında o,ö harfleri bulunmaz gibi değilde farklı bir kuralı var mı ? Teşekkürler.

Anlamadım. İlk yazılıda gördüğüm kadarı ile ''kitap'' sözcüğü Türkçe midir ? Gibi bir ibare ile karşılaştım.

O konuda hemfikiriz hocam :D . Yaklaşık 4 5 tane daha benzer kural var. Ancak ben sanki bir şey eksik gibi hissediyorum. Yanlış hatırlamıyor isem farklı bir yolu daha vardı.

Büyük ünlü ve küçük ünlü uyumuna uyan kelimeler genelde Türkçe olarak kabul ediliyor .

Yanlış hatırlamıyorsam, büyük ünlü uyumu o,u,ı,a seslilerinden sonra yine o,u,ı,a seslilerinin gelmesi gerektiği kuralıdır . Noktasız ünlüler olarak ezberleyebilirsin .
Küçük ünlü uyumu ise ilk hecede a,e,ı,i düz ünlüleri geldikten sonra tekrar a,e,ı,i düz ünlülerinin gelmesi ve o,ö,u,ü yuvarlak ünlülerinin ilk heceye geldikten sonra diğer hecelerde a,e,u,ü seslilerinin gelmesi kuralıdır .
Geri kalan kurallar genelde çok ayrıntıdır . Ayrıca "etmek, eylemek, olmak, oldurmak" gibi yardımcı eylem ile kullanılan kelimeler yabancı kökenlidir . Örneğin "Sentez etmek" .
İki seslinin yan yana gelmemesi ve kaynaştırma harfler de bu kurallara dahil .

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı