Türkçe nasıl bir dil?

Sizce nasıl bir dil?
1-10 arası puanlama yapmanızı istiyorum.
Bunun yanı sıra düşüncelerinizi de bekliyorum.

Ben şahsen beğeniyorum ve puanım 8.
Yabancı kökenli olan aşırı kelime var ama artık çoğu dilimize entegre olmuş olduğundan sorun teşkil etmiyor.
Fonetiği bir tık sert olabiliyor ama bu konuşmaya da bağlı tabii ki.
Sondan eklemeli ve artikellerin olmadığı bir dil olması gibi özellikleri olan bir dil olduğundan İngilizce, Almanca, Fransızca vb. Avrupai diller ile de biraz zıt.
Okunduğu gibi yazılan , yazıldığı gibi okunan. Fakat sakız gibi nereye çekersen o anlama gelen bir dil. Anlam olarak ucu açık kelime çok fazla.

Türkçem ah canım Türkçem. Türkçe çok güzel bir dil, sahibiyiz diye demiyorum cidden öyle. Açıklayın kardeşim, duygularınızı bir İngilize veya bir Almana eksiksiz anlatabiliyor musunuz? Dilimiz onlarınki kadar kuru değil ki? Ebediyetten beri alışmışız biz şaşalı, güzel konuşmaya. Bizi dünyada başka dil kurtarmaz. Bizim Atalarımızın söylediği bir söz var ya, inanın tüm Avrupa'ya bedel. Ağam, paşam o nasıl laflardır öyle, hiçbiri mi sırıtmaz ve hayatın her yerinde cuk diye oturur?

Kıssadan hisse arkadaşlar, dilimiz çok güzel ve geniş, bir insanın içindeki o hiç dışa vurmamış en nadide duyguları bile belki de sadece Türkçe ile tam anlamıyla anlatabiliriz. Ah sen olmasan!

Okulda verilen Türkçe gayet de güzel ve önemli. Kardeşim sen gidip de matematikten 30 yap, Türkçe'den 30 yapmadiktan sonra inan önemi yok. Matematik sana 2-3 sene lazım olur(derslerdekini kastediyorum), Türkçe ise mezar taşında bile olacak. Ona göre, önce dilinizi düzgün öğrenin sonra matematik, fenci olun.

Geri
Yukarı