Türkçe öğretmenliğinin denkliği var mıdır?

Androneva14

Femtopat
Ben Türkçe öğretmenliği yapmak istiyorum, sözelde biliyorsunuz ki çok fazla bir meslek seçimi yok. Sözelden Türkçe ile çıksam herhangi bir şekilde yurt dışında denklik alma şansım var mı ya da sizin bana öneriniz olur mu?

Yapsan ne olacak ki? Türkiye'de çalışacaksan Türkiye'de okusan bile kontenjanlar çok dalgalı. Bu sene de düştü mesela. Soruna gelecek olursan Türk dili ve edebiyatı okusan bile formasyon gerekecek ki artık formasyon uygulaması da kaldırıldı.

Yapsan ne olacak ki? Türkiye'de çalışacaksan Türkiye'de okusan bile kontenjanlar çok dalgalı. Bu sene de düştü mesela. Soruna gelecek olursan Türk dili ve edebiyatı okusan bile formasyon gerekecek ki artık formasyon uygulaması da kaldırıldı.
Hocam Türkçe atamaları her zaman ilk 5'te yer almaktadır ve Türk Dili ve Edebiyatını geçmektedir. Formasyonun kaldırılması da gayet yerinde bir karar olmuştur. Ayrıca Türkçe öğretmenliğine ek dil olarak yanına İngilizce ve Fransızca öğrenirseniz gayet verimli oluyor. Bizzat deneyimliyim :)

Hocam benim hayalimde yurtdışında Türkçe öğretmenliği var. Tabii önce biraz ülkemde yapmak istiyorum Türkçe öğretmenliğini fakat denklik var mı burada biraz aklım takılıyor.
Yurt dışında Türkoloji bölümler mevcut. Genelde oryantalizm fakülteleri bulunuyor Avrupa ülkelerinde. Kendini geliştirerek bir şeyler yapabilirsin :)
Hocam araştıracağım, çok sağ olun.

Yurt dışında mı Türkçe öğretmenliği yapmak istiyorsun?
Bak sana daha bugün atılan bir tweeti göstereyim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben sınıf öğretmeni olarak hiçbir öğretmenliğin okunmasını tavsiye etmiyorum. Gidin önü daha açık mesleklere yönelin. Dilenerek hak ararsınız yoksa.
Hocam haklısın kesinlikle fakat okumazsak ne yapacağız? Sermayeli bir işe gir diyecekseniz emin olun o işler de bu ekonomide çok riskli. Güzel ülkemizde ne yazık ki artık öğretmenliğin ne saygı konusunda bir önemi kaldı ne de maaş konusunda ama insan sevdiği mesleği yapmalı ne olursa olsun.

Hocam Türkçe öğretmeni olarak yurt dışında görev yapabilmeniz için 2 farklı seçenek var. Birincisi MEB destekli bir okulda olmalısınız(Suriye ve Afrika ülkelerinde açılıyor böyle okullar). İkincisi de özel Türk kolejleri. Ayrıca Türkoloji bölümüne denklik alabileceğinizi düşünmüyorum. Türk Dili ve Edebiyatı belki bir ihtimal alabilir ama Türkçe öğretmenliği çok zor.

Geri
Yukarı