Türkçe ve biyoloji çalışma motivasyonu nasıl edinilir?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
İçimden hiç biyoloji ve Türkçe çalışmak gelmiyor. Türkçeden genelde 20 üstü net yapıyorum fakat dil bilgisinde sıfırım ve günlük paragraf çözebilecek kadar da bilgim yok. Hedefim +35 net türkçeden fakat bir türlü matematik ya da fizik çalışır gibi çalışamıyorum. Biyolojide ise neredeyse 4 TYT kitabı aldım ve bunlar başlangıç seviyesi olsa bile yapamıyorum. Bu derslerin başına oturmamı sağlayacak motivasyon ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani 12. sınıf olduğunu varsayarak şöyle söyleyeyim. Kasım ayındayız ve yaz tatiline bu ayı da sayarsak 6 ay var (Haziran'ı saymadım). Ara tatiller ve yarıyıl tatilini düşersek 5 ay kalır. Eğer müslümansan Ramazan ayı bu yıl 2 Nisan ile 2 Mayıs arasına denk geliyor ve Ramazanda ders çalışma verimin %70-80 düşecektir. Yani 1 ay daha düşersek 4 ay kalır. Ramazan 2 Mayısta bitiyor ve 10 gün bayram tatili olacak onu da düşersek 3 ay 20 gün kalır. Bayram tatilinden sonraki 1 hafta da sınavlar biter havalar ısınır falan filan derken kimse okula gelmemeye başlar ve o 20 günün 15 günü de öyle gider. 3 ay 5 gün kalır. 1 hafta da hasta olsan 2 ay 28 gün kalır. 1 haftayı da kendine ayırsan 2 ay 21 gün kalır. 1 gün de doğum günün desek 2 ay 20 gün kalır. Yani bu 2 ay 20 gün içinde çalışmazsan okul dönemi bitecek ve bir daha çalışma fırsatın olmayacak. 2 ay 20 gün yani 80 gün boyunca her gün 100 soru çözsen sadece 8000 soru eder. Ayrıca bu soruları derslere bölersek Biyoloji'den ve Türkçe'den maksimum 1000'er soru eder. Bu sebepten ötürü geleceğini düşünerek ders çalışmaya hemen başlamalısın. Eğer ipleri sıkı tutmazsan o 1000'er soruyu da çözemezsin ve BİM'de kasiyer olarak işe başlarsın. Yarın çözerim dersen o 900 soru olur. Bir sonraki gün 800 olur ve birkaç ay sonra bakarsın ki bu konuyu açtığın güne bakıp iç çekersin. O yüzden kapat interneti masaya otur ve çalışmaya başla.

Son düzenleme:
Tek sen cevap yazdığın için teşekkür ederim. Öncelikle ders çalışıyorum sadece Türkçe ve biyolojide sıkıntı var.

Bir de hacı o neyin hesabı okumaya üşendim vallahi.

günlük paragraf çözebilecek kadar da bilgim yok.
Paragraf çözmek için taktikler olsa da bilgi gerekmiyor ki? Hani belki tanık gösterme, açıklama gibi terimleri bilmiyorsunuzdur ama onun dışında ana düşünce veya yardımcı düşünce sorularını yapamayacak bir şey yok.
Hedefim +35 net türkçeden fakat bir türlü matematik ya da fizik çalışır gibi çalışamıyorum.
Ben de öyleydim çünkü sözel dersler sıkıcı geliyor. Fakat sizi şu şekilde motive edebilirim belki, ben de dil bilgisini gözümde büyütüyordum çok abartıyordum ama aslında gerçekten kısa ve isterseniz 1 ayda bitirirsiniz. Gerçekten kısa, zaten bazı şeyleri yıllardır gördüğün için biliyorsun sıfırdan başlamayacaksınız. Soruların %75'i paragraf zaten, paragraf için pek bir bilgiye ihtiyacınız yok, sadece düzenli olarak paragraf sorusu çözseniz gelişeceksiniz. Kaçıncı sınıfsınız bilmiyorum ama az da olsa çözmeniz yeterlidir.
Biyolojide ise neredeyse 4 TYT kitabı aldım ve bunlar başlangıç seviyesi olsa bile yapamıyorum. Bu derslerin başına oturmamı sağlayacak motivasyon ne olabilir?
Biyoloji için 4 TYT kitabı almak ne kadar mantıklı olmuş bilemedim. Matematik'ten 4 tane kitap bitirmek çok daha faydalı olurdu.

İçimden hiç biyoloji ve Türkçe çalışmak gelmiyor. Türkçeden genelde 20 üstü net yapıyorum fakat dil bilgisinde sıfırım ve günlük paragraf çözebilecek kadar da bilgim yok. Hedefim +35 net türkçeden fakat bir türlü matematik ya da fizik çalışır gibi çalışamıyorum. Biyolojide ise neredeyse 4 TYT kitabı aldım ve bunlar başlangıç seviyesi olsa bile yapamıyorum. Bu derslerin başına oturmamı sağlayacak motivasyon ne olabilir?
Motivasyon yok kardeşim 2 dakika heyecanlanırsın, motivasyon yerine "kafa yapını" değiştir mesela kendinin en iyisi olmayı istemek veya büyük hayaller kurmak (büyük hedefler, büyük düşünmek) bunlar sana yeterli motivasyonu sağlar.

Geri
Yukarı