Türkçeye takıntılı olmak, yapılan hataları düzeltememek

Deepcx

Kilopat
Merhaba, öyle aman aman bir imla bilgim yok, herkesin bilmesi gerektiği kadar biliyorum fakat öyle bariz hatalar yapılıyor ki canımı sıkıyor. Technopat ekibi sağ olsun bu sene yazım denetimi getirmişler, ellerine sağlık fakat bunu gördüğü halde kullanmayan o kadar kullanıcı var ki, anlam veremiyorum. Belki bilirsiniz eğer yabancı bir dili öğrenmek istiyorsanız o dilin konuşulduğu ülkede yaşamanız lazım, tabii ki de ülke şart değil fakat o dili konuşan insanlarla diyalog halinde olmalısınız. Bunun için cep telefonu aplikasyonları vs. var. Özet olarak demek istediğim şu, bir dili öğrenmek için o insanların arasında yaşamamız yetiyorsa, insanlarımız neden sene 2020 olmasına rağmen hâlâ de da ayıramıyor? Hepimiz Türkçe konuşuyoruz ve konuşurken bile vurgudan anlayabiliyoruz. ''Bende top var.'', ''Ben de top oynayacağım.'' bu iki cümledeki de da'yı ayırmak bu kadar zor olabilir mi ya? İnsanlarımız öğrenmek mi istemiyor yoksa öğrenemiyor mu anlam veremiyorum. Technopat'a yazım denetimi getirilmiş olmasına rağmen hâlâ bunu kullanmadan yorum yapıyorlar. Elimde yetki olsa kendim düzelteceğim fakat yetkim de yok, moderatör olmak da istemiyorum ki zaten olamam da, gereksinimleri karşılamıyorum ve moderatörlük büyük sorumluluk demektir. Bu yüzden her gördüğüm yanlışı artık raporluyorum, fakat gel gelelim her rapor için de 1 dakika bekleme zorunluluğu var 😭. Aslında ''Mini Moderatör'' gibi bir şey getirilse güzel olabilir ya da ''İmla Moderatörü'' gibi 😅. Böyle bir şey gelse başvuru yapabilirim, tabii diğer moderatörler kadar yetkisi olmadığından alımlar biraz daha esnek olabilir. ''En az 1000 gönderi ile Sosyal'e katkıda bulunmuş'' kuralı yüzünden başvuru yapamıyorum.

Aynı takıntı bende de var. hayatımızın başından beri konuştuğumuz, yazdığımız bir dil var ve hala daha en basit yazım kurallarında bile yanlış yapıyoruz. De/da meselesi çok basit bir olay ama insanlarımız gerçekten ya farkında olmuyor yada öğrenmek istemiyor. Halbuki ana dilimizi düzgün kullansak hem yanlış anlaşılmalar olmayacak hem de bizim gibi takıntılı olanlar rahat edecek. :D Bazen kendime kızıyorum "sana ne sanki TDK görevlisisin" diyorum ama yine yanlış görünce dayanamıyorum...

Yeni konular

Geri
Yukarı