Türkiye 300.000 vaka sayısına ulaşır mı?

Makaleler
1
Yer
Ásgard
Daha fazla  
Meslek
Part time God of wisdom, poetry, death, divination, and magic
Ülkemizde şu an %8'i aktif olmak üzere 209 bin civarlarında COVID-19 vakası bulunmaktadır. Günlük test sayısı ve vaka sayısı düşünüldüğünde aktif vaka oranı %7'nin altına hiç düşmemiştir. Mevcut 16 bin vaka sayısı, Nisan ayı başındaki hasta sayısına eşittir.

Çevrenizdeki sosyal mesafe kurallarına uyulma miktarlarını göz önünde bulundurursanız, sizce 300.000 vaka sayısına ulaşır mıyız? Ağustos ayının sonuna gerçekten 0 (sıfır) vaka ile girebilir miyiz?

Dipnot: Technopat'ın Türkiye'nin her yerinden üyesi olduğunu düşünerek soruyorum. Çevremde çoğu insan sokakta maskeyle (bazıları burnu açık, bazıları çenesine takarak) geziyor ama kapalı alanlarda (kafe, market vs.) herkes kreşteki çocuklar gibi birbirinin dibinde.

İmkansız. Şu anda memleketim Izmir'de insanlar sosyal mesafelere uymuyorlar. Şehiriçi ve ilçeler arası otobüslerde şoförler ve yolcular maske takmıyor, ayakta yolcu bile alıyorlar. Ege Üniversitesi hastanesinde profesörler ve hemşireler maske takmıyor. Sokakta insanlar dondurma yiyor, virüs havadan yayılabiliyorken. Okullar açıldığında daha da artacak. Eğer okullar kapanırsa da bu sefer özel okulların en az %50'si batacak, işsizlik minimum %15 artacak. Mart'ta TR'y gelmesi ekonomimiz için iyiydi, fakat sonbahara girdigimiz zaman vakaların yeniden artacağını düşünüyorum.

Bilinçsiz insanlar varken Ağustos içinde 0 vaka imkansız.

Markete su almaya gidiyorsunuz, dayının biri önce terini siliyor, sonra maskeyi düzeltiyor, ekmeklere dalıyor.

Ekmek alıyorsun bari yandaki eldiveni kullan diye sövmek istiyorsun ama olmuyor...

Markette mecburi olarak tatlı dille uyarıyorum yoksa olacak gibi değil. Mahallemde 1-2 bina karantinaya alınınca insanlar bi kendine geldi. Dışarıda daha tedbirliler.

Vaka sayısının düşmesini beklemek uygun değil sebebi ise insanlarımızın cahil olması maskesiz gezenlere ceza geldi halen maskesiz gezenler var.

Ceza uygulaması, caydırıcı olarak yapılıyor. Polisin sadece uyardığına ve maske verdiğine tanıklık ettim.

İmkansız. Şu anda memleketim Izmir'de insanlar sosyal mesafelere uymuyorlar. Şehiriçi ve ilçeler arası otobüslerde şoförler ve yolcular maske takmıyor, ayakta yolcu bile alıyorlar. Ege Üniversitesi hastanesinde profesörler ve hemşireler maske takmıyor. Sokakta insanlar dondurma yiyor, virüs havadan yayılabiliyorken. Okullar açıldığında daha da artacak. Eğer okullar kapanırsa da bu sefer özel okulların en az %50'si batacak, işsizlik minimum %15 artacak. Mart'ta TR'y gelmesi ekonomimiz için iyiydi, fakat sonbahara girdigimiz zaman vakaların yeniden artacağını düşünüyorum.

Ege ve Marmara illerinde artışın çok olduğunu duydum. İstanbuldaki arkadaşım hoş şeyler anlatmıyor. 1-2 kez İstanbul metrobüslerinin fotoğrafını gördüm. İçler acısı :(

Markette mecburi olarak tatlı dille uyarıyorum yoksa olacak gibi değil. Mahallemde 1-2 bina karantinaya alınınca insanlar bi kendine geldi. Dışarıda daha tedbirliler.

Ceza uygulaması, caydırıcı olarak yapılıyor. Polisin sadece uyardığına ve maske verdiğine tanıklık ettim.

Ege ve Marmara illerinde artışın çok olduğunu duydum. İstanbuldaki arkadaşım hoş şeyler anlatmıyor. 1-2 kez İstanbul metrobüslerinin fotoğrafını gördüm. İçler acısı :(
Bizim burada bazen polisler bile maske takmıyor. Polislere ceza yazma yetkisi var, fakat bu sefer milleti uyarmak için ceza yazıp dururlarsa bu sefer millet sinirlenecek, ekonomik durumu iyi olmayan binlerce insan var. Durum ne yazık ki karışık biraz.

Böyle devam ederse çok rahat görürüz, birçok insan kurallara uymuyor. Sıcaklar tam başladı diye virüs kapmayacağını falan düşünüyor, haliyle vaka sayısı artıyor. Okullar açılır ise zaten ekonomi hepten çöker, şu anda hiçbir tedavisi olmamasına rağmen devletin okulları açması ayrı ironi tabii. Hani sen Çin, Güney Kore gibi değilsin ki açabilesin.

@Gunfheum @Motionless IN White @rootz @bados123 @Ulunay

Test sayısını yetersiz buluyorum. Belirti olsa bile testi pozitif çıkan birisiyle temasa geçmediği zaman çoğunlukla test yapılmıyor. İstanbul dışındaki illerde durum böyle. Yakında kontrollü rastgele testlere başlanıp toplum bağışıklığı test edilecek.

Kontrollü rastgele test şu şekilde uygulanıyor. Evde maske takıp eldivenle gezilmediği için ailede 1 kişi pozitifse diğer %90 ihtimalle diğer aile bireylerine bulaşmıştır. O ailede kapalı alanda çalışan kişi negatif çıktıysa, kapalı alandaki çalışma arkadaşları da negatiftir. Yine o ailedeki okula giden çocuk negatifse sınıftaki çocuklarda negatiftir.

85 milyon insanın tamamını teste sokamayacakları için bu tarz bir algoritmayla enfekte insan arayacaklar. Güney Kore bu işi enfekte insanla aynı markete giren, aynı mahallede oturan gibi gibi yüzlerce kişiyi tarayarak çözdü. Devletin bir an önce COVID-19 avına çıkması gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı