“Türkiye Devleti'nin dini İslam'dır” ibaresi neden kaldırıldı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O dönemlerde çok partili hayat deneniyordu, ilk açılan parti Cumhuriyet Halk Partisi oldu. Arkasından diğer parti açıldı. Partinin içinde bu ibare yer aldığından hilafet yanlısı insanlar bu partide toplaşıp isyan çıkarmaya çalıştılar. İsyan engellendi ve ardından bu ibare partiden kaldırıldı.

Daha sonrada sanırsam parti komple kapatılmıştı belirli bir süre daha tek partili hayata devam edildi diye hatırlıyorum yanlış olmasın ama.

10 Nisan 1928 tarihinde yapılan değişiklikle Anayasa'nın 2 maddesinde yer alan “türkiye Devleti'nin dini İslam'dır” hükmü çıkarılmıştır. Arkadaşlar gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü severim, çok zeki bir kişi bunu da biliyorum bu anayasa maddesinin kaldırılma sebebi nedir? Eğer kendimi Atatürk düşmanı olarak göstermiş gibi olduysam değilim.

Sebebi İslam devleti olmak istememiz. Demokrasi ile yönetilen bir ülkenin dini olamaz. Ayrıca insanların din özgürlüğü de bulunmalıdır. Ayrıca en önemli ilkelerden biri olan laiklik ancak bu şekilde sağlanabilirdi. Yanlış anlamayın lütfen, eğer din İslam'dır diyorsa halkı kastetmez orada. Din işlerinin devlet yönetiminde etki gösterdiğini anlatır. Eğer bir gün biri gelip ben hilafeyim deyip devletin başına geçebilseydi, dinimiz bu kısımda Türkler için böyle demiş diyerek insanlarla oynasaydı, devlette kadınlar bulunamaz deselerdi (ki cumhuriyet tarihinde kadınlar çok yer almıştır ve hala alıyorlardır.) Bunlar bu madde sayesinde yapılabilirdi. Madde kalktıktan sonra dini kullanarak insanlar devlet ile oynayamamaya başladılar.

Siyasal İslam şu anda olduğundan 100 kat daha beter bir hal alırdı, din üzerinden sömürge resmi bir hal alırdı. Din üzerinden yapılan ayrımcılık daha da artardı zira mevcut hükümet bunu ülkenin dini İslam olmamasına rağmen yapabiliyor, ki şeriat olsaydı kim bilir nasıl bir boyuta ulaşırdı bu ayrımcılık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı