“Türkiye Devleti'nin dini İslam'dır” ibaresi neden kaldırıldı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Devleti hak oluşturmuyor mu? Halk olmazsa devlet nasıl olur?
Halkı olup devleti olmayan yerler var. Azınlık kabile kafası. Ne bilimin aydınlık ışığından faydalanabilirsiniz ne de insanların ihtiyaç duyduğu dini özgürlüğü sağlayabilirsiniz.

Bu konu hem tarih hem de felsefeyi barındırıyor. Sabaha kadar tartışma devam edebilir....

Halkı olup devleti olmayan yerler var. Azınlık kabile kafası. Ne bilimin aydınlık ışığından faydalanabilirsiniz ne de insanların ihtiyaç duyduğu dini özgürlüğü sağlayabilirsiniz.

Bu konu hem tarih hem de felsefeyi barındırıyor. Sabaha kadar tartışma devam edebilir....
Aynen knk burda tartışılacak şeyler değil. Uzun uzun tartışırdım neyse...

Laiklik iyi de kimse başörtüsü yasaklarından bahsetmiyor. Neden? Devletin milleti okul hastaneye almadığı dönemleri unutmayın.
Kimisi din ile sömürdü kimisi laiklik diye.
Konuya işinize geldiği gibi bakmayın derim. Ben de laik bir ülke istiyorum ama gerçek bir laiklik istiyorum.

Ülkede inanca kimlikte yazan ''Din'' bölümüne bakarak belirliyorlar. Ben Ateistim ama yaşım yetmediğinden dolayı kimliğimde değişiklik yapamıyorum ve bu yüzden dini inancım İslam olarak gözüküyor. Zaten yeni kimliklerde ''Din'' bölümü kaldırıldı.
Sizin gibi olan kesim çok azdır hocam çünkü çoğu insan reşit olmadan dinini değiştirmiyor kimlik olarak bahsetmiyorum.

10 Nisan 1928 tarihinde yapılan değişiklikle Anayasa'nın 2 maddesinde yer alan “Türkiye Devleti'nin dini İslam'dır” hükmü çıkarılmıştır. Arkadaşlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü severim, çok zeki bir kişi bunu da biliyorum bu anayasa maddesinin kaldırılma sebebi nedir? Eğer kendimi Atatürk düşmanı olarak göstermiş gibi olduysam değilim.
Laik bir yönetim için kurumları laikleştirip de onu yapmasa idi işi yarım kalmış olurdu.

Laiklik iyi de kimse başörtüsü yasaklarından bahsetmiyor. Neden? Devletin milleti okul hastaneye almadığı dönemleri unutmayın.
Kimisi din ile sömürdü kimisi laiklik diye.

Şimdide gencecik kızların katilleri sokaklarda dolaşıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı