Türkiye Hristiyan bir ülke olsaydı olabilecekler neler olurdu?

Eğer Osmanlı döneminde olsaydı bu olay büyük olasılıkla Avrupa'nın yarısı Türklerin olurdu. Osmanlı Hristiyan olduğu için Avrupalılar Osmanlı'ya çok fazla karşı koymazdı ve Haçlılar gibi örtgütlenme olmadığı için Osmanlı'yı kimse durduramazdı.
Yani Türkler için siyasi olarak çok iyi olurdu.
Ben Hristiyan bir ailede doğcak olsam bile kendi isteğimle araştırarak yine İslam'ı bulabilirdim.

Bunun din ile alakası yok.
Çok alakası var. Şöyle ki, Avrupa Birliği her ne kadar iddia edildiği gibi Hristiyan bir topluluk olmasa da "kültürel" bir topluluktur bence. Bugün hangi Ortadoğu ülkesi kapısını açsa içindeki insanlar 7/24 küfür ettikleri batıya akın edeceklerdir. Ama bu insanlar batının yaşam tarzına ayak uyduramadığından sınırlar açılmıyor ve Türkiye gibi ülkeler AB'ye alınmıyor. Türkiye Hristiyan bir ülke olsaydı çoktan AB üyesi idi bence.

Çok alakası var. Şöyle ki, Avrupa Birliği her ne kadar iddia edildiği gibi Hristiyan bir topluluk olmasa da "kültürel" bir topluluktur bence. Bugün hangi Ortadoğu ülkesi kapısını açsa içindeki insanlar 7/24 küfür ettikleri batıya akın edeceklerdir. Ama bu insanlar batının yaşam tarzına ayak uyduramadığından sınırlar açılmıyor ve Türkiye gibi ülkeler AB'ye alınmıyor. Türkiye Hristiyan bir ülke olsaydı çoktan AB üyesi idi bence.
AB'ye girecek kadar kalkınmış olurmuyduk ya da AB bizi neyi gözeterek alırdı tartışılır ama bulunduğumuz konumdan dolayı yine alınmazdık diye düşünüyorum. Güney doğu sınırımızda komşu ülkelerde her zaman bir terör potansiyeli mevcut ve Irak Suriye ve İran gibi komşularımız var.

Son düzenleme:
AB'ye girecek kadar kalkınmış olurmuyduk ya da AB bizi neyi gözeterek alırdı tartışılır ama bulunduğumuz konumdan dolayı yine alınmazdık diye düşünüyorum. Güney doğuda her zaman bir terör potansiyeli mevcut ve Irak Suriye ve İran gibi komşularımız var.
Türkiye'nin konumu AB için bir dezavantajdan çok avantaj olurdu. Köprü görevi görmemiz, Karadeniz, ihracat fırsatları falan filan.

İslam bilmeden yaşamak yerine hristiyanlığı bilmeden yaşardık sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı