Türkiye niye eyalet olarak yönetilmiyor?

Her eyalet iç işlerini kendi yapıyor, dış işlerine karşı da kendi başına hareket ediyor, Türkiye'de Rumlar falan fazla olduğu için eğer eyalet olsa onlar merkez zayıfladığı zaman 'Ben kendi ülkemi kuracağım!'
Gibisinden şeyler yapabilirdi. Bu yüzden eyalet sistemi yerine 'Vilayet' sistemi kullanıyoruz.
Biraz karışık yazmış olabilirim kusura bakmayın.
Yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz; Türkiye'deki Rum nüfusu hiç de fazla değil. Toplam Rum nüfusu 3-4 bin civarında. Bu kadar az bir nüfusa sahip toplum mu kargaşa çıkarıp devlet kuracak? Almanya'da yaşayan 2 milyona yakın Türk var ama eyalet sistemiyle yönetilmeye devam ediyor.

Rumların büyük bölümü Kıbrıs ve Yunanistan'da yaşıyor, Kıbrıs'takilerde Türkiye'yi sevenlerin sayısı muhtemelen fazladır fakat Yunanistan'da pek sanmıyorum. Rum olsanız bir şey olmayacak. Neyse uzatmayalım.

Dostum soru sordum. Rumsam nolacak tartışmasına dönmüş. Ben cevabımı aldım herkese teşekkür ederim.

Yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz; Türkiye'deki Rum nüfusu hiç de fazla değil. Toplam Rum nüfusu 3-4 bin civarında. Bu kadar az bir nüfusa sahip toplum mu kargaşa çıkarıp devlet kuracak? Almanya'da yaşayan 2 milyona yakın Türk var ama eyalet sistemiyle yönetilmeye devam ediyor.
O zamanınkinden bahsediyorum. Yanlış bilgilendirme yapıyorsam raporlayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı