Türkiye siber saldırılara karşı hazır mı?

Bazı insanlara hükümeti eleştiriyorum gibi gelebilir ama benim dikkatimi çeken bir diğer etkende muhalafetde hiç önem vermiyor. Artık yıkıcı etkiler bırakıyor siber savaşlar.

Tek Türkiye'ye değil. Bir günde birçok devlette yönelik siber saldırılar gerçekleşiyor. Bazıları bunu iyi savuşturuyor. Ve ardından daha sıkı önlemler alıyor. Lakin Türkiye gündeminde bunu hiç görmedim. Siber saldırılara karşı şu önlemi aldık gibi. Aldığımız silah veya araçları duyuruyoruz. Ama siber dünyaya yönelik hiçbir atılım olduğunu düşünmüyorum.

Şuraya bir bakar mısın sonra sanki dediğin şey seni boş haberleri haberleri takip etmediğini gösterir.

Siz yazmışsınız ya Türkiye'ye yönelik bir saldırı görmedim diye bende dedim ki oluyor. Ama haberlerin doğruluğu hakkında bir bilgim yok.
Konuyu açmadan önce biraz araştırma yaptım. Bu haberleri gördüm. Teşekkürler.
Anonymous hakkında az çok bilgi sahibiyim. Bahsi geçen Anonymous hacker gurubu Dünya çapında ciddi manada büyük saldırılar gerçekleştirmiş bir ekip. Yıkıcı hasarlar verebilirlerdi. Acaba verdiler mi?

Medyatik hacker grupları falan fasa fiso arkadaşlar, siber savaştan kasıt böyle bir şey değil.

Siber olaylara müdahale için USOM var, TSK Siber Savunma Komutanlığı gibi kurumlarımız var. Her yapılan olay veya müdahalenin medyaya aksettirilmesi gerekmiyor. Gereken birimler var, rahat olun.

Acaba siber saldırıya hiç uğramadık mı? Hiç zannetmiyorum. Küçük/orta/büyük olmakla ve çok şiddetli olmamakla beraber zaten birçok kez uğradığımızı düşünüyorum. Tabii ciddi bir saldırıya hazır olduğumuzu düşünmüyorum. Çünkü sistemler her zaman açık vermeye meyillidir bir şekil, herhangi bir kaos ortamında, siber anlamda iyi bir kaos planımız var mı diye düşününce, yapıcı düşünceler aklıma gelemiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı