Türkiye uçak ihtiyacını neden Rusya'dan karşılamıyor?

Merdione

Hectopat
Yer
Hatay
Daha fazla  
Bilmediğim için soruyorum. 5. nesil uçak ihtiyacını Rusya'dan karşılayamaz mıyız?

Yetersiz mi kalıyor, sebebi nedir?

Amacımız zaten dışa bağımlılığı kesmek. İleride fikir ayrılıkları olduğunda çok zor durumda kalırız.

Kendi uçağını üretmek istiyor teknoloji olarak geride bir ülke olduğu için her zaman satın alamaz olası bir savaş halinde ambargo koyulursa sonu olur.

NATO ülkesi olduğumuz için doğu bloğu ülkelerinin sistemlerini bizim kullandığımız sistemlere entegre etmek imkansız ya da çok zor. Maliyetli, yüksek yıllar ve ekstra tecrübeler istiyor. Bunun dışında bu işlerde batı havacılığı doğu havacılığına göre daha üstün. En basitinden F-16'nın motoru 6000 saat ömre sahipken SU-35 uçaklarının motor ömürleri 2000 saat civarında.

Eurofighter'lar 5. nesil savaş uçağı değiller ki. Şimdilik idareten alıyoruz onları.
5. Nesil demedim zaten. Rusya'dan neden alınamadığını merak etmiştim.

NATO ülkesi olduğumuz için doğu bloğu ülkelerinin sistemlerini bizim kullandığımız sistemlere entegre etmek imkansız ya da çok zor. Maliyetli, yüksek yıllar ve ekstra tecrübeler istiyor. Bunun dışında bu işlerde batı havacılığı doğu havacılığına göre daha üstün. En basitinden F-16'nın motoru 6000 saat ömre sahipken SU-35 uçaklarının motor ömürleri 2000 saat civarında.
Anladım teşekkürler.

Su-57 alınamaz mı peki. Rusya satıyor mu bilmiyorum da.

Bize ara çözüm uçağı lazım. İleride Hürjet ve Kaan üretileceği zamana kadar bizi idare edecek bir uçak. Rus ekolü çok yabancı bizim için. Personel eğitimleri, lojistik, planlama, bakım vs derken Rus uçaklarının operasyonel hale gelmesi çok uzun sürer ve Rusya'dan alacağımız en modern uçak olan SU-35'in AESA radarı yok. Amacımız Eurofighter T3-T4 olmaz ise F16 Viper + modernizasyon kiti oda olmazsa J-10.

Geri
Yukarı