Türkiye ve ABD ile alım gücü karşılaştırılması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O zaman yüzdesel olarak belirtmek gerekiyor, en düşük üretim ABD'de demek ile bütçe oranında düşük üretim demek aynı şey olmuyor.

Eğer rezerv para birimi "sana aitse" önemli değil. En büyük ihracat kalemin bu raporlarda görülmeyen ve takibinin de kolay yapılamayacağı global dolaşımdaki para birimin oluyor. Bu para birimiyle istediğin gibi borçlanırsın, kendi bütçenden tek bir dolar bile çıkarmadan da dolaşımda olup kendi topraklarına geri soktuğun her bir dolar parayı bu açığı kapatmak için tamamen sorunsuz kullanırsın. Şu anda yapılan şey tam olarak bu. FED ABD'ye dolar satıyor, ABD bu para birimini Dünya'ya kiralıyor. Paranın dönüp dolaşıp geleceği yer sirkülasyonda her zaman yüksek miktarlarda ABD oluyor.

Eğer sen başka bir ülke üzerinde 1 - 1.5 trilyon dolarlık bir ihracat kalemini yapıp, bu parayı çok daha yüksek kârlılık oranıyla üstelik "kendi para birimini satarak" kaynaklarına katabiliyorsan bunun da bir anlamı kalmıyor. Bizim ekonomi modelimizle ABD aynı değil, ABD'nin ekonomi modelinin Dünya'da başka örneği en son Bizans (Doğu Roma) döneminde vardı.
Sizinle anlaşıyoruz. Çünkü ben ABD'ye güçsüz demedim. Sadece üretimi yetersiz. Rezerv para olduğu için sorun yok. Rezerv para olmaktan illaki çıkacak. Ama bu ne zaman olur bilinmez. İşte o zaman ABD için felaket olacak.

Sizinle anlaşıyoruz. Çünkü ben ABD'ye güçsüz demedim. Sadece üretimi yetersiz.
En baştan cari açığına bakarsak ithalat/ihracat oranında üretimi yetersiz görünüyor deseydin o zaman diyeceğim şey dalga mı geçiyorsun demek olmayacaktı. O zaman sadece Çin üzerinden yaptırdığı 1 - 1.5 trilyon dolarlık çok daha yüksek kârlılığa sahip olan fason ihracatını hatırlatırdım.

Rezerv para olduğu için sorun yok. Rezerv para olmaktan illaki çıkacak. Ama bu ne zaman olur bilinmez. İşte o zaman ABD için felaket olacak.
ABD için asıl tehlike bu değil, Çin ve diğer birkaç ülke üzerinden yaptığı ihracatı kendi üretimine alır. İthalat/ihracat oranında yüzlerce milyar dolarlık bir artıya geçişi sağlarlar, bu o kadar da zor bir şey değil. Sadece kârlılık oranları düşer.

Bir de işe ABD değil diğer ülkeler açısından bir bakalım, her ülkenin elinde ciddi miktarlarda rezerv $ varken hangi ülke bu para biriminin geçersiz olup tüm kaynak rezervini kaybetmek ister? O yüzden bu ihtimal de bu yüzyıl içinde olması pek mümkün görünmüyor, ABD'nin dağılacak olması ve eyaletlerin bazılarının kendi grup ülkelerini kurması çok daha yüksek ihtimal.

Senin elinde $ varken, o para biriminin geçersiz olmasını ve değer kaybedip kaynağının buharlaşmasını ister miydin? :D Ülkeler de bunu istemez. İşte çoğu kişi ABD'nin asıl para kaynağının bu sirkülasyonda tuttuğu $ rezervleri olduğunu fark etmiyor.

Son düzenleme:
En baştan bütçe açığına bakarsak ithalat/ihracat oranında üretimi yetersiz görünüyor deseydin o zaman diyeceğim şey dalga mı geçiyorsun demek olmayacaktı. O zaman sadece Çin üzerinden yaptırdığı 1 - 1.5 trilyon dolarlık çok daha yüksek kârlılığa sahip olan fason ihracatını hatırlatırdım.

ABD için asıl tehlike bu değil, Çin ve diğer birkaç ülke üzerinden yaptığı ihracatı kendi üretimine alır. İthalat/ihracat oranında yüzlerce milyar dolarlık bir artıya geçişi sağlarlar, bu o kadar da zor bir şey değil. Sadece kârlılık oranları düşer.

Bir de işe ABD değil diğer ülkeler açısından bir bakalım, her ülkenin elinde ciddi miktarlarda rezerv $ varken hangi ülke bu para biriminin geçersiz olup tüm kaynak rezervini kaybetmek ister? O yüzden bu ihtimal de bu yüzyıl içinde olması pek mümkün görünmüyor, ABD'nin dağılacak olması ve eyaletlerin bazılarının kendi grup ülkelerini kurması çok daha yüksek ihtimal.

Senin elinde $ varken, o para biriminin geçersiz olmasını ve değer kaybedip kaynağının buharlaşmasını ister miydin? :D Ülkeler de bunu istemez. İşte çoğu kişi ABD'nin asıl para kaynağının bu sirkülasyonda tuttuğu $ rezervleri olduğunu fark etmiyor.

Bütçe açığı? Bütçe açığı, devlet ile ilgili. Biz cari açığı konuşuyoruz.

Afganistan,Libya niye gelişmiyor? Elinde tutan mı var? Gelişsin. Bırakın bu saçmalıkları.
Libya ile neden Amerika kıyaslanmıyor? Veya İsviçre ile Amerika?
Türkiye ile Afganistan'ı karşılaştırsak biz kazanırız. O zaman ekonomimiz iyi olur? Böyle karşılaştırmalar gereksiz.

Ekonomi kötü ama kime göre kötü? Amerika'ya göre kötü, Afgnasitan'a göre iyi.
Bir ara CNN Türk Tarafsız Bölge'ye katıl istersen, çok güzel manipülasyon yaparsın ciddi söylüyorum.

Türkiye'yi çok ezik görüyorsunuz, kafayı dinle bozmuş ülkelerle kıyaslamayın lütfen doğru yatırımlarla gelişmemek imkansız. Düzgün bir tarım politikası bile birçok şeyi değiştirecektir buna eminim..!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı