Türkiye ve oyun konsolu kültürü

Türkiye aslında oyun oynamaya bayılan genç dolu.
Fakat oyun fiyatlarına bölgesel fiyatlandırma gelene kadar durum vahim.
Evet ama tekrardan bir şeyi unutuyoruz, yukarda bahsettiğim gibi etiketleme olayı var.

Hala Nintendo oyunlarına "bebe oyunu" veya "çocuk oyunu" diyen aşırı büyük bir kitle var ve emin olun Avrupa'da vs. bu kadar ön yargılı davranan yoktur Nintendo'ya...

Eğer şimdi kur düzelse herkes büyük ihtimalle PS'ye yönelir çünkü bizim milletin istifçiliği ve bir şeye bağlanıp kopamaması ayrı bir mesele zaten...

Evet ama tekrardan bir şeyi unutuyoruz, yukarda bahsettiğim gibi etiketleme olayı var.

Hala Nintendo oyunlarına "bebe oyunu" veya "çocuk oyunu" diyen aşırı büyük bir kitle var ve emin olun Avrupa'da vs. bu kadar ön yargılı davranan yoktur Nintendo'ya...

Eğer şimdi kur düzelse herkes büyük ihtimalle PS'ye yönelir çünkü bizim milletin istifçiliği ve bir şeye bağlanıp kopamaması ayrı bir mesele zaten...
Hocam ülkede teknoloji "cahilleri" çok fazla var.
Ülkemiz en pahalı ürün en iyi üründür kafasında.
Veya bir yerde Xbox çok güzel lafını duysa herkese "kanka bak kanka exbax çok iyi, hemen al bence kanka" diyenler var.

Olay tamamen "OYUNA PARA MI VERİLİR" mantığından çıkma. Konsolla PC ile alakası yok.
Hocam emin olun daha fazlası var.

E o zaman bu kadar oyun oynamak isteyen genç varsa nasıl oluyor böyle bir şey?

Hem insanalar oyun oynamak istiyor hem de vermek istemiyorum diyor anlamıyorum...
Hocam ülkede teknoloji "cahilleri" çok fazla var.
Ülkemiz en pahalı ürün en iyi üründür kafasında.
Veya bir yerde Xbox çok güzel lafını duysa herkese "kanka bak kanka exbax çok iyi, hemen al bence kanka" diyenler var.
Yukarda bir arkadaşın dediği "Oyuna para verilir mi" mevzusunu unutmuşum bu arada...

Gerçekten tuhaf bir kafaya sahibiz, neredeyse HER ŞEYİ kolay yoldan ucuza elde etmeye çalışıyoruz ve insanlar bilgisayar oyunlarını "değersiz" olarak gördüğünden satın almıyor...

Hem insanalar oyun oynamak istiyor hem de vermek istemiyorum diyor anlamıyorum...
Hocam ayrıca 3TL gibi fiyatı olan bir oyunu korsan oynayanlar da var.
Bence şirketler bir de bu durum yüzünden fiyatlandırma konusunu halletmiyorlar, çünkü yine korsan oynanacağını biliyorlar.
Ülkede korsan oyun yasaklanması gibi bir durum olmadığı sürece fiyat konusunu unutmamız lazım bence.
Veya korsan yasaklandıktan sonra her oyun bir demo çıkarıp oyunculara oyunun güzelliklerini göstererek almalarını sağlamalı.

Birim paraya yapılan iş olarak göz önüne alınıyor her şey. Oldu bitti pc kullanan bir insanım. Hiçbir zaman konsol oyunları dikkatimi çekmedi. Gırla param olsa da konsol almam. Bunun sebebi pc'nin esnekliğinin yanına yaklaşmayı geçtim bir parçasını dahi veremiyor oluşu.

Pc ile her şey yapılabiliyor. Ama konsol ile sadece oyun oynanabiliyor.

Hem insanalar oyun oynamak istiyor hem de vermek istemiyorum diyor anlamıyorum..

Adam bunun yerine gidip parayı başka yerde yemeyi tercih ediyor.

Birim paraya yapılan iş olarak göz önüne alınıyor her şey. Oldu bitti pc kullanan bir insanım. Hiçbir zaman konsol oyunları dikkatimi çekmedi. Gırla param olsa da konsol almam. Bunun sebebi pc'nin esnekliğinin yanına yaklaşmayı geçtim bir parçasını dahi veremiyor oluşu.

Pc ile her şey yapılabiliyor. Ama konsol ile sadece oyun oynanabiliyor.
Android iOS gibi bir şey bu aslında

"her şey yapılabilmesi"
Hocam ayrıca 3TL gibi fiyatı olan bir oyunu korsan oynayanlar da var.
Bence şirketler bir de bu durum yüzünden fiyatlandırma konusunu halletmiyorlar, çünkü yine korsan oynanacağını biliyorlar.
Ülkede korsan oyun yasaklanması gibi bir durum olmadığı sürece fiyat konusunu unutmamız lazım bence.
Veya korsan yasaklandıktan sonra her oyun bir demo çıkarıp oyunculara oyunun güzelliklerini göstererek almalarını sağlamalı.
Korsan oyunu yasaklasan kimse bir şey diyemez aslında çünkü zaten öyle legal bir yanı yok hani.

Milletin Oyun Yapımcılarının verdiği emeğe saygı duyduğunu veya saygı duymaya TENEZZÜL ettiğini düşünüyor musunuz?

Elbette hayır...

Fakat oyun fiyatlarına bölgesel fiyatlandırma gelene kadar durum vahim.
Mesela kalın kafalı Playstaiton Türkiye, bunun için hiçbir adım atmıyor. Bunun için zamanında konsol oyuncuları bir sürü mail attı bu fahiş fiyatlara karşılık, ama icraat sıfır. Tepkini göstersen de hakettiğini alamıyorsun ki? Playstation'ın oyun fiyatları Londra merkezli PS tarafından belirleniyor. Saçmalığa gel.

Bölgesel fiyatlandırma falan olması çok zor.

Yeni konular

Geri
Yukarı