Türkiye vs Japonya

Japonya gelişmiş bir ülke ama pek sevmiyorum. İntihar oranının en yüksek olduğu ülke yanlış bilmiyorsam Japonya.

Evet öyle. Japon'lar günde 25 saat (!) çalışıyor. Japonya'da insanlar mutlu değil hatta intihar oranlarının çok fazla olmasından dolayı insanlar mutsuz olabilir ve orada insanların parası da çok yok. 1 ekmek 150 Yen.

Japonya her ne kadar gelişmiş bir ülke olsa da insanların çok parası yok. Yanlış hatırlamıyorsam orada 1 ekmek 150 Yen'di.
150 yen dediğimiz şey 1.5 birim yapıyor orada. 1 buçuk TL gibi düşünün. 2 adet 0 attığınızda asıl değerine kavuşuyorsunuz paranın. Yıllar önce olan TL gibi aynı.

Orada insanlar çok çalışıyor ve çok para verilmiyor.
Orada yaşıyor gibisiniz. Daha çok Japonya bilgisi alabilir miyim mümkünse? Hiç Japonya'da bulunmadım ve böyle bir olayı da duymadım. Asgari ücretleri ile rahatça geçinebilirler Tokyo vb. şehirlerde yaşamıyorlarsa. Ki Tokyo'nun dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olduğunu belirteyim.

Orada yaşıyor gibisiniz. Daha çok Japonya bilgisi alabilir miyim mümkünse? Hiç Japonya'da bulunmadım ve böyle bir olayı da duymadım. Asgari ücretleri ile rahatça geçinebilirler Tokyo vb. şehirlerde yaşamıyorlarsa. Ki Tokyo'nun dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olduğunu belirteyim.

Japonya'da Tokyo bazında bakıldığında asgari ücret saatlik olarak 1.013 yen olarak açıklandı. Okinawa kentinde 790 yen verilirken, Kyoto'da 909 yen veriliyor. Hokkaido'da asgari ücret için saatlik olarak 889 yen, Iwate'de 821 yen, Akita'da 822 yen, Tochigi'de 882 yen veriliyor. Lütfen bilip bilmeden sabah akşam anime izleyerek konuşmayalım.

Japonya her ne kadar gelişmiş bir ülke olsa da insanların çok parası yok. Yanlış hatırlamıyorsam orada 1 ekmek 150 Yen'di.
Gelir 1000 Yen ve 1 ekmek 150 Yen olsa dediğiniz doğru.

Muhtemelen 1 asgari ücretle 4-5 aylık ekmek ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Haliyle "Watahsi wa pan"!

japon.jpg

Geri
Yukarı