Türkiye'de bisiklet tamiri

Torik61

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, şu anda İstanbul'da ikamet etmekteyim. Salcano NG550 26" bisikletim de Kocaeli'de ailemin evinde duruyor. Bisikleti feribotlar kullanarak İstanbul'a getireceğim fakat bu bisikletin 3 büyük problemi var:

1) Arka fren neredeyse çalışmıyor, yağı az. (Teker sökükken 1 saniyeliğine piston yerinden çıktı 🤦‍♂️)
2) Aynakol/Orta göbekten ses geliyor. Pedalladıkça tabiri caizse gacırdıyor. Orta göbeğim ve aynakolum stok, square taper diye geçen türden.
3) Cube Pro Lite kilometre saatim bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Yüksek hızlarda(yaklaşık 25 km/s) mıknatıs farklı yönlere dönüyor ve böylece gösterge çalışmıyor.

Şu anda uygun fiyatlı bir bisiklet alacak bütçem var fakat eski bisikletimin üstünde schwalbe Smart sam Plus lastikler, XLC düz pedallar, cube Pro Lite hız göstergesi ve modelini hatırlamadığın fakat kaliteli olan elcikler olduğundan harcamamı bu bisiklete yapmayı tercih ederim. Amacım bir dağ bisikletinden çok cross country bir bisiklet olarak kullanmak. Bu yüzden üstündeki aşırı iyi olmayan maşa ya da kadronun benim için problem yaratacağını düşünmüyorum.

3. Problem İstanbul'a gelmemi bekleyebilir fakat 1. ve 2. problemle uzun yol yapmamın imkanı yok. Gıcırtıdan dolayı 100 metre sürmeyi bile sinirlerim kaldırmıyor.

1. problem için bir Shimano huni ve mineral yağ yeterli olur mu? Şırınga gibi bir şey de kesinlikle gerekli midir? Mineral yağ olarak shimano yerine XLC yağ kullansam zararı olur mu? Hattın içinde shimano yağ da olduğu için karışmaları biraz endişelendiriyor. Shimano 50ml yağ 35 TL civarındayken 1L Shimano yağ 120 TL. Geleceğe yatırım yapıp ömür boyu yetecek yağ almak mantıklı mıdır?
2. probleme gelecek olursak, bir aynakol sökme aleti alarak aynakolumu sökmeyi, temizlemeyi ve greslemeyi düşünüyorum. Orta göbeği de sökmem gerekir mi? Aletlere bu kadar masraf yapmak istemiyorum. Zaten ileride daha iyi bir göbek/aynakol konfigürasyonuna geçeceğim.
3. problem ile ilgili pek bir bilgim yok. Pillerini değiştirerek denemiştim, tekrar yeni pil alarak deneyeceğim. Olmazsa Decathlon'dan yeni mıknatıs alacağım.

Yukarıda bütün ürünlerin linklerini ekledim, ürünlerin ismine tıklayarak gidebilirsiniz. Eksik ya da uyumsuz aldığım bir şey var ise beni bilgilendirmenizi rica ediyorum. Daha uygun ya da fiyat farkına değecek kalitede ürün ya da site tavsiyeniz varsa duymak isterim.

İstanbul'a gelince jant hizalaması ve vites ayarlaması için bir ustaya gitmek istiyorum. Ülkemizde ustaların durumu belli, pek güvenemiyorum aslında. Dadaş bisiklet ya da bikeandoutdoor'a baktırmayı düşünüyorum, sizin de görüşlerinizi merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Düzgün bir bisikletçiye götür bence işi bilmeyen çok var. Bisikletinin sağlam yerlerini de bozarlar :) Ayrıca orta göbek dediğin süspansiyon mu, çünkü benimki de hep gıcırdıyor.

Düzgün bir bisikletçiye götür bence işi bilmeyen çok var. Bisikletinin sağlam yerlerini de bozarlar :) Ayrıca orta göbek dediğin süspansiyon mu, çünkü benimki de hep gıcırdıyor.
Konunun dışındayım ama orta göbek pedalların bağlandığı yer oluyor.

Bisikleti araba ile getirme gibi bir şansım da olacak gibi gözüküyor. Öyle olursa direkt bir ustaya göstermem gerek. Tavsiyeleriniz nedir?

En iyisi bir bisiklet al eskisinde olan elcik vs değiştir çünkü göbeğin yatağı da bozulmuş olabilir yenisini almak bence mantıklı.
Yeni bir bisiklet almak maliyetli oluyor. Göbeğin bozulduğunu düşünmüyorum, muhtemelen göbekle aynakol arasındaki bağlantı gevşemiştir. Ayrıca sonuçta elimde bir bisiklet var, yenisini alıp bundaki parçaları sökerek bunu çöp etmenin manası yok. Bu bisiklette full Shimano vites, Shimano hidrolik disk fren ve alüminyum kadro var. Bu seviyede bir bisiklet almam hiç ucuz olmaz, bu bisikleti çöp etmek de hiç mantıklı gelmiyor. Zaten şu anda olan göbek ile aynı tip(Square taper sealed) bir göbek almam maksimum 150 TL tutuyor.

Dün yol bisikletimin jant göbek bakımı ve orta göbekten gelen gıcırtı için shimano servisine götürdüm. 50 liraya çıktım. Göbekler sökülüp, içindeki mil temizlenip yağlanıp yerine takıldı. Sorun kalmadı.

Dün yol bisikletimin jant göbek bakımı ve orta göbekten gelen gıcırtı için shimano servisine götürdüm. 50 liraya çıktım. Göbekler sökülüp, içindeki mil temizlenip yağlanıp yerine takıldı. Sorun kalmadı.
Hocam biraz geç yazıyorum ama neredekine görürsünüz acaba? Şu anda bütün tamir ve bakım işlerini Bikeandoutdoor Beşiktaş'a yaptırmayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı