Türkiye'de Çalışma Saatleri

Ülkemizde de bazı kurallar var bu iş saatleri ile ilgili. Bence bu kurallar ne iş verenin, ne de işçinin umurunda. Bence devlet kısıtlamalar getirmeli, ama bana kalırsa herkes zenginin yanında. Hatta sendika bile yeri gelince onun yanında. Şuan ki sendika bile eskisi gibi değil.

Onlarda da yıllık vergileri yüksek, ama yine de bizden daha hesaplı. Akrabalarım var yurt dışında, adam buradaki gibi normal bir ücret alıyor ama aldığı arabalar lüks.
Babam tır şoförü ve bizim arabamız yokken Almanya' da tır şoförü adamın 7.60 Bmw' si var ve o arabaya burada sadece milletvekili gibi zengin kesimler sahip olabiliyor.

Annem DİSK'de çalışıyor ve size şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sendikalar bitmiş. Kendi işçilerinin bile haklarını savunmuyorlar, kaç aydır paraları yatmadı hatta. Önceden bir işçi, emekçi çıkartılmıştı sendikadan, kadın kaç ay sendikanın önünde eylem yapmıştı.
Aynen dediğim gibi sendika da artık zenginin yanında gibi duruyor. Eski olanakları yok artık. Zengin rahatça insanları sömürüyor. Dış ülkeler başka ülkeleri sömürür. Bizim ülkemizde kendi vatandaşını. Gerçi sadece bizim ülkemizde değil bu.

Atıyorum sigortalı bir işçi çalışma saatlerinden ve aldığı ücretten memnun olmadı. Bunu patrona çıkıp arz etse, patronun diyeceği laf işine gelirse olur. Çalışma saatini beğenmedi diye işten atamasa da. Bulur bir kaç yalancı şahit çalışmıyordu, işle dalga geçiyordu der. Ne tazminat verir, ne başka bir şey.
Kesinlikle öyle yalancı şahitler vasıtasıyla işini halleder. Çalışmıyor, kaytarıyor vs deyip insanı işinden bile edebilirler. İşverenler çok acımasız ama aç kalmamak için mecburen sessiz kalıyor insanlar.

Babam tır şoförü ve bizim arabamız yokken Almanya' da tır şoförü adamın 7.69 Bmw' si var ve o arabaya burada sadece milletvekili gibi zengin kesimler sahip olabiliyor.
Ya adamlarda araba ucuz, ama yıllık vergisi yüksek olsa ne olacak. Koymuyor ki adama vergisi. Çorap söküğü gibi araba değiştiriyorlar. Halam Almanya da okul hizmetlisiydi her sene araba değiştirirdi.

Bizim milletimizin çoğunun özgürlük sınırları bu kadar muhtemelen. Şahsen ben saatlerce afedersiniz ama eşek gibi çalışıp asgari ücretle geçinmek istemiyorum. Ülkemizde milyonlarca asgari ücretle çalışan insan var, hepsinin yüzleri neredeyse mutsuz. Yollarda gidip gelirken suratlarındaki ifadeyi anlamak zor değil. Fakat bir şey var ki insanların sesini, soluğunu kesiyor.

Ya adamlarda araba ucuz, ama yıllık vergisi yüksek olsa ne olacak. Koymuyor ki adama vergisi. Çorap söküğü gibi araba değiştiriyorlar. Halam Almanya da okul hizmetlisiydi her sene araba değiştirirdi.
Benim de Almanya' da ki akrabalarımın birinde Opel var birinde Mercedes. Bir diğer tanıdığımız da Almanya' da otobüs şoförü onda 5.20 Bmw onun kardeşi tır şoförü onda da Mercedes c 220 var. yani klişe bir laf ama adalet sadece saray ismi ülkemizde. Zengin yiyiyor fakir izliyor.

Yani dediğim gibi insanların paraya ihtiyaçları var. Askeri ücreti yükseltiyorsun ama yaşam koşullarını da zorlaştırıyorsun. Ne anladım ben bu işten.
Bizim milletimizin çoğunun özgürlük sınırları bu kadar muhtemelen. Şahsen ben saatlerce afedersiniz ama eşek gibi çalışıp asgari ücretle geçinmek istemiyorum. Ülkemizde milyonlarca asgari ücretle çalışan insan var, hepsinin yüzleri neredeyse mutsuz. Yollarda gidip gelirken suratlarındaki ifadeyi anlamak zor değil. Fakat bir şey var ki insanların sesini, soluğunu kesiyor.
Haklısın. Şuan ki yaşam koşulları çok zor. Her gün yeni bir zam. Doğal gaza indirim dediler, faturada daha çok kazık gördük bu sene.

Benim de Almanya' da ki akrabalarımın birinde Opel var birinde Mercedes. Bir diğer tanıdığımız da Almanya' da otobüs şoförü onda 5.20 Bmw onun kardeşi tır şoförü onda da Mercedes c 220 var. yani klişe bir laf ama adalet sadece saray ismi ülkemizde. Zengin yiyiyor fakir izliyor.
Yalnız bu arada bende iş verenim. Ama benim farklı.:)

Yani dediğim gibi insanların paraya ihtiyaçları var. Askeri ücreti yükseltiyorsun ama yaşam koşullarını da zorlaştırıyorsun. Ne anladım ben bu işten.

Haklısın. Şuan ki yaşam koşulları çok zor. Her gün yeni bir zam. Doğal gaza indirim dediler, faturada daha çok kazık gördük bu sene.

Yurt dışında asgari ücret ile geçinebiliyorsun. Fakat bizim ülkemizde açlık sınırının altına denk geliyorsun.(n)

Hocam lafım size değil. :) Bu acımasız düzene ve acımasız düzenin başındakilere. Asgari ücrete zam deniliyor fakat bir vergi çıkıp yine eski seviyesine düşürüyor. Bir de malum bölgede kullanılan kaçak elektriği de bizim ödememiz bu düzenin nasıl olduğunu göstermekte.

Yurt dışında asgari ücret ile geçinebiliyorsun. Fakat bizim ülkemizde açlık sınırının altına denk geliyorsun.(n)
Aslında oradaki insanların yaşam koşulları farklı olduğu için durum biraz farklı. Adam orada normal iyi bir hayat sürerken. Türkiyeye yaz tatilinde gezmeye gelse, daha da iyi. Çünkü buradaki Dolar ve Euro fiyatları var ya. Açıkça söylüyorum halam buradan da emekli oldu. Bunlara bu imkanı veren bizim devletimiz. Halam tek gün çalışmadan, kendini bir ay çalışıp göstererek emekli oldu. Sonra devlet diyor sigorta da açık var. Senin yüzünden var. Utanıyorum resmen.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı