Türkiye'de erkek olmak mı yoksa kadın olmak mı zor?

Anket

• Erkek olmak

Oy: 136 75,6%
  • Kadın olmak

Oy: 64 35,6%

• Oy verenlerin toplamı
    180
Kadınlar diyor ki ben sokakta rahat yürüyemiyorum çoğu zaman erkeklerde öyle tek fark kadınlar taciz edilirken erkekler bıçağı yiyor yani arlanmaz çıldırmış insanlar olduğu sürüce Türkiye'de yaşayan insanlar tehlikede kesinlikle cinsiyet meselesi değil.

İki cinsiyette birbirine laf atıyor gerek yok hepimiz insanız. Genel olarak Türkiye eşek dolu.

Erkek olmak zor. Bir maddi sıkıntıda strese en çok erkek giriyor. Askerlik var. Evi geçindirmek sanki tek erkeğin görevi gibi bir algı var. Duygularımızı gösterirsek "Karı" ilan edilebiliyoruz. Moda bizler için çok sınırlı. Oje süren, küpe takan bir adamın ağıza alınmayacak kelimeler eşliğinde darp edilmesi gayet olağan.

Kadın olmakta zor. Ülkenin Cumhurbaşkanı kadın anne olmak için vardır diyor. Pek çok kişi de böyle düşünüyor. Kariyer yapan bir kadın görüldüğünde hemen evlatlarının, eşinin yetersiz ilgi göreceği düşünülüyor. Hadi evlatları biraz anlaşılır da, eşek kadar adamlara hizmet etme görevlerinin olduğuna inanan, hiç azımsanmayacak bir kesim var. Elden görmediklerini ailelerinden görüyorlar. Bu evden gelinlikle çıkarsın, kefenle dönersin deniyor onlara.

Örnekler çoğaltılır. İkisi de çok zor anlayacağınız. Hangisi olmak isterdin derseniz, erkek derim. öyleyim de zaten. Sebebini söylemeyeceğim ama anlarsınız. Birkaç noktada çok daha az riskli.

Feminist akımları kadın olmayı hep zor kabul eder ama ailenin sorumluluğu neredeyse %90 erkeğin boynundadır. Erkek adam daima geleceğini inşa etmelidir ve her türlü zorluktan kalkabilmelidir. O yüzden bu ülkede erkek olmak çok daha zordur. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Şunu herkes iyi biliyor ki Türkiye'deki Adalet taraflı, cinsiyetçidir. Kadınlar adalet bakımından erkeklere fark atmışlardır. Şu ülkede kadınların herhalde en büyük sorunu cehalet, sonra güvensizliktir. Kadınlar sokakta gece düzgün dolaşamıyor. Cehalletten ötürü çok zarar görüyorlar. Ama Erkekler de bir o kadar zarar görüyor. "Sen Erkeksin yapacaksın, erkeksin çalış, erkeksin bunu böyle yap, erkeksin yapma da göreyim" tarzı bir ton sözle erkeğin üstüne bindirmedikleri yük kalmıyor. Her iki cinsiyetin de kendi içinde avantajları ve dezavantajları vardır. Forumda bir kadın olsa büyük ihtimalle "kadın olmak daha zor" der, erkekler de "erkek olmak daha zor" diyecektir. Ama bana göre erkek olmak daha zor.

Kadınlar diyor ki ben sokakta rahat yürüyemiyorum çoğu zaman erkeklerde öyle tek fark kadınlar taciz edilirken erkekler bıçağı yiyor yani arlanmaz çıldırmış insanlar olduğu sürüce Türkiye'de yaşayan insanlar tehlikede kesinlikle cinsiyet meselesi değil.

Bu sadece Türkiye'nin meselesi değil veya Türkiye bu tür olayları başı çekenlerden değil. Ama son 10 yılda iyice artış göstermesi insanımızı tedirgin etti doğal olarak. Elbetteki bunlar iyi şeyler değil ama ülkemizi bunlar ile vurmayı doğru bulmuyorum.

Bu sadece Türkiye'nin meselesi değil veya Türkiye bu tür olayları başı çekenlerden değil. Ama son 10 yılda iyice artış göstermesi insanımızı tedirgin etti doğal olarak. Elbetteki bunlar iyi şeyler değil ama ülkemizi bunlar ile vurmayı doğru bulmuyorum.

Genel olarak Orta Doğu problemi Avrupa'da yok böyle şeyler olsa bile az.

Genel olarak orta doğu problemi Avrupa'da yok böyle şeyler olsa bile az.

Aksine Avrupa ve Uzak Doğu bu konuda başı çekiyor. Tabii Afrika'da var ama orada ilkel kabileler olduğunu düşünürsek saymayabiliriz. Düşündüğünüzün aksine ise Türkiye bu sıralamalarda genel olarak sondan 10-15. oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı