Türkiye’de Güven Sorunu: Neden Ürün Kiralama Uygulamaları Başarısız Oluyor?

İnsanla uğraşmak istemem. Bir şeye ihtiyacım varsa, param da varsa alır geçerim. Kiralamak vs. bana göre değil. Onun dışında kendi malımı kiraya vermem, buna ev de dahil.

Toplumdaki eğitim ve kültür seviyesinden kaynaklanır. Kimisi o eşyayı işini görmek için kısa süreliğine alır iade eder. Kimisi ise o aracı veya eşyayı kiralamasına rağmen sanki satın almış gibi yıpratarak, özensiz kullanır. Firmalar iş görmeyecek kadar yıpranmış ürünün pazarlamasını yapamayacağından dolayı bu kiralama servisini kaldırmayı tercih ettiler.

Türkiye'de en çok nakliyat araçlarının kiralanabilmesi ihtiyacı var bana göre. Özellikle de B sınıfı otomobil ehliyetiyle de kullanılabilen C1 sınıfı 7.5 tona kadar yük taşıyabilen aşağıdaki tip mini kamyonlar için.

c1.png

Avrupa ve ABD'de bunlar standart otomobil gibi günlüğü 60-80 dolar/euro arası fiyatla nakliyat firmalarından kiralanabiliyor. Taşınacak ya da yük taşıyacak kişiler eğer hamallığını kendileri yapabilecekse bunları kiralıyor, sadece 60 dolar ve benzin parası karşılığında (biraz da yorgunlukla tabii) taşınma işini aradan çıkartabiliyor. Ha tabii evlerin bizdeki gibi hep apartman olmaması, müstakil evlerin coğunlukta olması da bir avantaj.

Bizde şehir içi nakliyat ücretleri bile 10K'nın üzerine çıkmış durumda. Asansör ihtiyacı olmayan durumlar için biri şu tip araç kiralamalarını yaygınlaştırsa öncü olur.

Türkiye'de en çok nakliyat araçlarının kiralanabilmesi ihtiyacı var bana göre. Özellikle de B sınıfı otomobil ehliyetiyle de kullanılabilen C1 sınıfı 7.5 tona kadar yük taşıyabilen aşağıdaki tip mini kamyonlar için.

Eki Görüntüle 1842771
Avrupa ve ABD'de bunlar standart otomobil gibi günlüğü 60-80 dolar/euro arası fiyatla nakliyat firmalarından kiralanabiliyor. Taşınacak ya da yük taşıyacak kişiler eğer hamallığını kendileri yapabilecekse bunları kiralıyor, sadece 60 dolar ve benzin parası karşılığında (biraz da yorgunlukla tabii) taşınma işini aradan çıkartabiliyor. Ha tabii evlerin bizdeki gibi hep apartman olmaması, müstakil evlerin coğunlukta olması da bir avantaj.

Bizde şehir içi nakliyat ücretleri bile 10K'nın üzerine çıkmış durumda. Asansör ihtiyacı olmayan durumlar için biri şu tip araç kiralamalarını yaygınlaştırsa öncü olur.
Türkiye de araba fiyatları Avrupa'nın 3 katı. Bu, dediğiniz konunun Türkiye de mümkün olmasını engelliyor.

Genel ahlaksızlıktan dolayı. Art niyet peşindeyiz. Herhangi bir sistemin en ufak açığını kendi menfaatlerimiz doğrultusunda kullanıyoruz. İyi niyeti, en hafif tabir ile eziklik olarak görmekteyiz.
Normalde kendi toplumumuzu, milletimizi yermekten hoşlanmam ama maalesef gerçek bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı