Türkiye'de herkesin birbirini dolandırmaya çalışması

Teker teker hepsini sana açıklayacağım hatalı olduğun noktalar var.

İnternetteki fiyat ile Petshop'taki fiyatın aynı olmama sebebi internetteki adamın evden satıyor veya al sat yapıyor olmasıyla ilgili. Petshop sahibi adam o dükkana kira veriyor, vergi veriyor elektrik faturası ödüyor, su faturası ödüyor. İnternetteki fiyat ile aynı olmasını bekleyemezsiniz ve maaş beyanında bulunup SGK ödüyor gayet normal bir durum. İnternet satıcısının iki katı fazlasına vergi veriyor. Ayrıca internet ortamında rekabet var. Rekabet olan yerde bir ürünü uyguna alabilirsiniz ama petshop gibi yerlerde rekabet olmadığı için kafasına göre rakam yazabiliyor ve bu onun suçu değil ticari oyunudur. Yarın öbür gün ticaret ile ilgilenirsen dediklerimin ne kadar mantıklı olduğunu anlayacaksın.

Bu konuda haklısın resmi olarak dolandırıcılık bu.

Bunun birçok sebebi var. Vatan Bilgisayar herkesin fark edeceği üzere emsalsiz ürünler satıyor bilinçli olarak ülkede olman seri numaralı ürünleri yakalayıp satıyor. Vatan'da geçen gün bilgisayar bakmaya gittim acaba internette ne kadardır dedim ve şunu fark ettim Türkiye'de o ürünü başka satan adam yok. Bilinçli olarak para kazanmak için seri numarası farklı, özellikleri farklı ürünler satıyorlar ve bu işin tekeli oluyorlar. İlk petshop konusunda da değindiğim gibi rekabetsiz ortamda karı yüksek iş yapıyorlar. Yine dolandırıcılık değil ticari zeka oluyor.

Bu stokla ilgili. A101 o telefoncudan daha fazla stok ile alıyor bunu. Toplam A101 mağaza sayısı 12.000 civarında. Her mağazaya o üründen 10 adet gönderecek olsa 120.000 adet USB yapar. 120.000 USB ihalesi açtığını düşünsene adamın. Tedarikçiler arasında kıyasıya bir rekabet ortamı hazırlarken aslında o 60TL'ye USB satan adamdan daha fazla para kazanıyorlar. Bu konuda size hiç katılmıyorum. Bu mantıkla ilerleyen her firma küçük esnafı bitirdi.

Şimdi başlığa gelelim.
Türkiye'de herkesin dolandırıcı olma sebebi eğitim ve sosyal medyadır. İnsanlarımızın eğitimsiz olmasından dolayı kafası sadece hırsızlığa ve dolandırıcılığa basıyor. Bu sadece eğitimle ilgilide değil bu aile terbiyesiyle de ilgili. Sosyal medya konusuna gelecek olursak herkes kolay para ile neleri kazandığını gösteriyor. Millet o seviyeye ulaşmak için kolay para yöntemine başvuruyor olay tamamen bu.
Dostum, ülke olarak mental bir şekilde dolandırıcılık sindirilmiş üzerimize, onu kastediyorum.
Zaten bu anlattıkların başlı başına dolandırıcılıktır.

Ha evet bir de o var. Eğer dükkana sanki hiç bir bilginiz yokmuş gibi girerseniz satıcının gözleri parlıyor resmen "ben bunu kazıklarım." Diye.
Mahalle bilgisayarcısın da bir cd 2 tl.
CD yi doldurmak 8 tl.

Niye o kadar pahalı diye sorduğumda özel program kullanıyormuş.
Ondan pahalıymış.
Aynen abla dedim çıktım.
CD yi de başka yerden 1 tl ye aldım.
Oysa ki Windows un kendisin de CD yi doldurmak için program var. ( Müzik)
Özel program: Nero Burning... :D
Bu devirde bu insanlar yüzünden "hayrına iş yapanlar" da kalmadı...
Bir keresinde hayrına bir komşuya format attım...
Bizimkiler dedi ki "ne kadar safsın, insan üç beş kuruş ister" diye aklıma girmeye çalıştılar.

Geçenlerde Bilgisayar Teknik Servise gittim...
Allah'tan eleman arıyorlarmış; dedim ki mahsus "abi parasız çalışırım yeter ki boş durmayayım dükkanda, bilgisayar konusunda uzmanlığım var" dedim.
Şakayla karışık "parasızsa gel pazartesi günü başla o zaman" dedi gülerek.
Sonra özel nedenlerden dolayı vazgeçtim, adam da küstahın önde gideniydi...
Benim derdim, fiyatlarla değil, insanların tamamen yozlaşması ile alakalı.
Uzun uzun hesap kitap işleriyle uğraşmaya gerek yok "haklı mısın, haksız mısın" diye...
Bilen biliyor zaten...
İki yıl evvel bir arkadaşım güvenerek ikinci el ürün satan siteden HDD siparişi verdi 200 TL'ye. Karşı taraf ha bugün ha yarın derken telefonları açmamaya başladı. Bir ara bir mesaj geldi. Sizin gibiler sayesinde kendime yeni telefon aldım, diye. Adliyede çalışan arkadaşa sorduk biz bunu şikayet etsek ne kadar sürer? En az altı ay dedi. Arkadaşta uğraşmak istemeyip 200 TL'den vazgeçti. Bunun gibi çok var. Aynı siteden başka bir arkadaşım bilgisayar alacağım diye 7000 TL dolandırıldı. Bu gibi insanlar yüzünden kimseye güvenemez olduk. Bu süreç 6 ay değil de en fazla 1 ay sürse belki daha iyi caydırıcı olur. Çoğu kişi mahkeme süreleri yüzünden hakkını aramıyor.
Yıl 2019.
Harddiskim bozuldu(yandı).
Yeni harddisk aldım, tamir ettirecektim.
adam dedi ki 200tl olur dedi 320gb harddisk için.
Abi ciddi misin, dalga geçmiyorsun değil mi? dedim gülerek :D
Meğerse 2. El Uzun kullanılmış harddisk takmış...
Ben insanlara faydalı olmaya çalışırım diye düşünüyordum fakat yanılıyormuşum.
Bizim toplum uslanmaz, arlanmaz.
Ahlaksızlıklar falan hep bizde...
Bu toplumdan nefret ediyorum.

Son düzenleme:
Abim de bana bu konudan çok bahsetti. Türkiye'deki insanların eline fırsat bulduğu an kazık
atmaya çalışmasını fiyatlara bakınca iyice anladım.

İnsanların yozlaşmış olduğu ve dolandırmaya çalıştığı bir gerçek ve bu hep böyleydi. Ancak verdiğin örnek yanlış bu fiyatlar enflasyondan kaynıklı. Özellikle küçük esnaf tamamen dolandırma odaklı 2.el telefonları sarı siteden alman ile telefoncudan alman arasında çok büyük fiyat farkı oluyor bu insanların yozlaştığını gösterir.

Abim de bana bu konudan çok bahsetti. Türkiye'deki insanların eline fırsat bulduğu an kazık
atmaya çalışmasını fiyatlara bakınca iyice anladım.
"Türk'ün Türk'den başka dostu yoktur" sözü geliyor aklıma. Ama dost değil "düdükleyeni" diye düzeltirsek tam olur o sözü. Yazık cidden.

Herkesin birbirine kazık atmaya çalışmasının sebebi ekono midir? Yanlış anlama savunmuyorum ama hayat koşulları ülkemizde iyi olsa, ben bu durumun %50 oranında azalacağı yönündeyim.

Mümkün. İran'da 40 yıldır ekmek fiyatları aynı. Ayrıca Japonya'da 40 yıldır 1 dolar 140 yen. Üretim olmazsa herşey pahalı olur. Yani üretim yoksa normal. Ayrıca zaman geçiyor diye herşey pahalı olur mu? o zaman sende insanların gelirlerini ona göre yükselteceksin ki? Aradaki mesafe hep aynı olsun.

@Showdown King @AGEVRX @EkmekArasiHDD @XEfe.Bey @parrhesia

Az önce pantolon tarzında eşofman fiyatlarına baktım; bulunduğum şehir küçük...
DeFacto, Koton vs. markalar yoktu, LC Waikiki vardı sadece.
99TL'ye buldum, almak zorunda kaldım.
Resmi yerler burası, bu fiyatlara inanırım...
Lakin pahalı diye sokak giyimcilerine gittim.
En az 200TL...
En az bak...
Hoşuma giden bir eşofman gördüm, ki farklı bir şehire gideceğim Pazartesi günü, giyeyim dedim.
145TL dedi.
Vazgeçtim...
Enflasyon bahane beyler...
Nasıl düdüklesek diye hesap yapıyorlar.
Herkesin birbirine kazık atmaya çalışmasının sebebi ekono midir? Yanlış anlama savunmuyorum ama hayat koşulları ülkemizde iyi olsa, ben bu durumun %50 oranında azalacağı yönündeyim.
Ülkemizde hayat koşulları iyi olmaz, izin vermezler.
Bir söz vardır: "Hayat, insanların birbirini düdükleme oyunudur" diye...

@Showdown King @AGEVRX @EkmekArasiHDD @XEfe.Bey @parrhesia

Az önce pantolon tarzında eşofman fiyatlarına baktım; bulunduğum şehir küçük...
DeFacto, Koton vs. markalar yoktu, LC Waikiki vardı sadece.
99TL'ye buldum, almak zorunda kaldım.
Resmi yerler burası, bu fiyatlara inanırım...
Lakin pahalı diye sokak giyimcilerine gittim.
En az 200TL...
En az bak...
Hoşuma giden bir eşofman gördüm, ki farklı bir şehire gideceğim Pazartesi günü, giyeyim dedim.
145TL dedi.
Vazgeçtim...
Enflasyon bahane beyler...
Nasıl düdüklesek diye hesap yapıyorlar.
Şöyle bir şey de var, enflasyon gerçek anlamda azalsa da bile firmalar fiyatları asla aşağı çekmiyor. Aynısını dolar ve elektronik eşyalarda da görebilirsin. Dolar 10 kuruş artsa hemen maliyet 200 TL artıyor. Sorsanız dolar yüzünden maliyetler artıyor mecbur yükseltiyorlar ama dolar 30-40 kuruş aşağı çekilse kimseden tık yok. Fiyatlar yükseldiğiyle kalıyor. Şunu da ekleyeyim Türkiye'de asla gerçek bir indirim dahi göremezsin. Gerçek indirim yok bu ülkede. Sadece fiyatını fazla şişirip normal fiyatına çekmek vardır. Kara cumadır, bahar indirimidir, karne tatili indirimidir falan hak getire.

Şöyle bir şey de var, enflasyon gerçek anlamda azalsa da bile firmalar fiyatları asla aşağı çekmiyor. Aynısını dolar ve elektronik eşyalarda da görebilirsin. Dolar 10 kuruş artsa hemen maliyet 200 TL artıyor. Sorsanız dolar yüzünden maliyetler artıyor mecbur yükseltiyorlar ama dolar 30-40 kuruş aşağı çekilse kimseden tık yok. Fiyatlar yükseldiğiyle kalıyor. Şunu da ekleyeyim Türkiye'de asla gerçek bir indirim dahi göremezsin. Gerçek indirim yok bu ülkede. Sadece fiyatını fazla şişirip normal fiyatına çekmek vardır. Kara cumadır, bahar indirimidir, karne tatili indirimidir falan hak getire.
Aslında enflasyon diye bir şey yokta esnafın uydurması gibi geliyor bana...

Geri
Yukarı