Türkiye'de konsollara öcü gibi bakılması

Adam "Aim assist olmasa bir cacık yapmazsınız" dedi. Ben de karşılığımı verdim. Bundan daha doğal bir şey yok.
Karşılığını vermişsin.

Tüm oyunlar FPS türünde zaten. Tüm oyuncular CoD oynuyor değil mi? RDR 2'yi klavye ile oynarken kanser oldum kontrolcüden sonra.

'Bir de' diye başlayıp şu paragrafı yazmanın bir lüzmu yoktu. Bahsettiğim de bu zaten.

Bir de firmaların PC'yi daha az önemsediği gerçeği var. Biz konsol oyuncuları GTA 6 çıktığında ilk günden ağzımızdan salyalar akıtarak oynayacağız, siz de bir sene boyunca gelmesini beklersiniz.

Tamam, ikinci kez karşılığımı vermişim. Ne var bunda? :D
Bir şey yok. İstediğin karşılığı verebilirsin. Amacının tartışmak değil, algı kırmak olduğunu söyledikten sonra gereksiz dalaşa girmen konunun saygınlığını azaltıyor sadece.

Benim amacım tartışma değil. Benim amacım konsol oyuncularını köylü, PC oyuncularını kral sanan tipleri ortadan kaldırmak.

Gerçekten böyle bir algı var. 7500 bütçeye Series X veya PS5 öneriyorum (sadece oyun için diye sormuş), adam bana "o fiyata pisi toplarsın" diyor. Ayrıca konsol bölümünde aktifliğin az olması da bunu belli ediyor. Yurtdışında böyle bir şey yok. Oyun satışları konsollarda daha fazla oluyor ve konsollar gayet tercih ediyor.
Herhalde PC oyuncuları konsol oyuncularını şöyle sanıyor:

Eki Görüntüle 865268
Aslına o fiyata PC toplarsın denmesinin nedeni biraz da oyun fiyatıyla alakalı. Ülkemizde ki oyun fiyatları arşa çıktığı için her oyuna para veremeyecekleri için PC tercih ediyorlar genelde. Ama dediğiniz gibi ekonomimiz böyle değil de yurt dışındakiler gibi olsaydı bizim halkta PC yerine çoğunlukla konsolu tercih edebilirdi. Öyle bir kültür oluşmadığı için ülkemizde genelde PC daha çok öneriliyor.

Bakın bunun en büyük sebebi oyun fiyatları. Ben oyun dünyasına yeni adım atacağım yazın ve 10 tane AAA oyun alsam 4.000 TL ediyor. Konsola 7.500 TL desek ben 10.000 TL değerinde PC alıp üstüne birkaç tane AAA oyun alsam yine aynı performans oluyor ve 10 taneye yakın AAA oyunun oluyor. Bunun için PC tercih ediliyor. Umarım anlatabilmişimdir. 🙂

Bu kadar rezalet bir muhabbetin dönmesini cidden anlamıyorum. Dünyanın neresinde yaşıyor olursan ol. Elinde idarelik bir bilgisayar yokken kimse konsol almaz, almamalı. Evinde idarelik bir bilgisayarı olan her insan da konsol alabilir kimse de karışamaz. Konsol başka bir dünya PC başka bir dünya. Lütfen artık şu abuk subuk kıyaslamalardan vazgeçin. Konsol hiçbir zaman bilgisayarın yerini tutmaz. Konsolda alacağınız performansı size sunacak bir bilgisayarı da dünyanın hiçbir ülkesinde konsol fiyatına alamazsınız bu da konsolun avantajı. Ayrıca konsol alan insanlara her oyuna 500-600 lira bayılıyormuş muamelesi yapmaktan da vazgeçin. İnsanlar indirimlerle veya takas sistemiyle gayet uygun fiyatlara oyun alıyorlar. Hem sanki bilgisayarda tüm oyunlar bedavaymış gibi de konuşmayı bırakın. Evet konsola göre daha uygun çıkıyor ama AAA yeni bir oyuna da bilgisayarda zaten en az 250-300 lira para bayılıyorsunuz. Lütfen şu rezil muhabbeti bir kenara bırakın artık.

Bu kadar rezalet bir muhabbetin dönmesini cidden anlamıyorum. Dünyanın neresinde yaşıyor olursan ol. Elinde idarelik bir bilgisayar yokken kimse konsol almaz, almamalı. Evinde idarelik bir bilgisayarı olan her insan da konsol alabilir kimse de karışamaz. Konsol başka bir dünya PC başka bir dünya. Lütfen artık şu abuk subuk kıyaslamalardan vazgeçin. Konsol hiçbir zaman bilgisayarın yerini tutmaz. Konsolda alacağınız performansı size sunacak bir bilgisayarı da dünyanın hiçbir ülkesinde konsol fiyatına alamazsınız bu da konsolun avantajı. Ayrıca konsol alan insanlara her oyuna 500-600 lira bayılıyormuş muamelesi yapmaktan da vazgeçin. İnsanlar indirimlerle veya takas sistemiyle gayet uygun fiyatlara oyun alıyorlar. Hem sanki bilgisayarda tüm oyunlar bedavaymış gibi de konuşmayı bırakın. Evet konsola göre daha uygun çıkıyor ama AAA yeni bir oyuna da bilgisayarda zaten en az 250-300 lira para bayılıyorsunuz. Lütfen şu rezil muhabbeti bir kenara bırakın artık.
Benim amacım PC oyuncularının konsol oyuncularıyla dalga geçmesini sonlandırmak.
Yani şu fotoğrafların bitmesi:
1612518319416.png

Benim amacım PC oyuncularının konsol oyuncularıyla dalga geçmesini sonlandırmak.
Yani şu fotoğrafların bitmesi:
Eki Görüntüle 866755
Arkadaşın biri her hafta oyun alırsın felan yazmış inme inecekti sinirden. Eğer aldığım oyun 1 haftada bitip kenara atılacak oyunsa 500'e aldığımı 1 hafta sonra 400-450'ye satar yoluma bakarım. Yılda 20bin lira verirsin demiş. Sanki CDPR Cyberpunk 2077'yi bedava fırlatıyo PC kullanıcılarına. İnsan bilmediği şeyin yabancısıdır anlarım da bilmediği şey hakkında neden konuşur anlamam. Daha şuanda PS Store'da Fifa 21 Champions League Edition paket %72 indirimle 167 liraya satılıyor. Ama arkadaşlar oturmuşlar yok bi oyun 500 lira yok bi oyun 800 lira. Cidden fantastik kafalar yaşıyorlar ya.

Geri
Yukarı