Türkiye'de konsollara öcü gibi bakılması

Şu anki şartlar üzerinden konuşalım. Ekran kartı stok sorununun olmadığını düşünürsek 7500 TL'ye ucu ucuna 3060 + 10400F'li bir sistem toplanabilir. Bu sistem ise en fazla 1080P'de 4-5 sene götürür. Son senelere doğru ise grafikler pek memnun etmeyebilir. PS5 ise garanti 7-8 sene -PS4 bile TLOU2 gibi bir oyunu çalıştırdı- götürecektir. Ayrıca PS tarafında özel oyunlar, Dualsense ve konsola göre optimize edilmiş özel oyunlar var. Oyun fiyatlarına gelecek olursak takas, al-sat sistemi gibi birçok alternatif var. PS Store'de ise sağlam indirimler oluyor. Mesela bir ara RDR2 134 TL'ye kadar düştü. Bu fiyat Epic Games indirimi + 60 TL'lik kupona neredeyse denk. Yani oyun fiyatları için de bir çok alternatif var. Tabii ki konsolu alacak kişilerin amacının oyun olması lazım. Diğer amaçlara göre PC almak daha mantıklı.
30FPS ile evet ve RTX 3060 ile uzun vade de çok işini görür. Dostum ömür bakımından bakıyor isen GTX 970 de RDR2 gibi bir optimizasyon sorunu olan oyunu ultra 30FPS oynatıyor ki PS4 ile aynı zamanda çıkmış bir kart yani konsoldan alacağın verim ile ne fark var ki PC de yapacağın ekstra şeyler de cabası ve bu kart hala daha çalışmaya, oynatmaya devam ediyor ki üst düzey grafiklerden bahsediyorum PlayStation gibi ne grafiklerden kırpıp optimize edip oyun deneyimi sunuyorum nede yeni bir ekran kartı aldırmaya maruz bırakıyorum. Olaya bütçe açısından bakar isek sadece torrent kullanımı bile PC'yi üstün kılar. Amaç oyun dahi olsa bence PC daha avantajlı kalıyor çünkü limitli bir oyun dünyası yok rekabetçi oyunları konsol ile kim nasıl oynasın.

GTX 970 de RDR2 gibi bir optimizasyon sorunu olan oyunu ultra 30FPS oynatıyor ki PS4 ile aynı zamanda çıkmış bir kart.
Yanlış bilgi vermeyin. GTX 970, 2015'de satışa sunuldu, PS4 ise 2013. Ayrıca GTX 970 kendi başına PS4'den daha pahalıydı, daha sistemin diğer parçaları var.

30FPS ile evet ve RTX 3060 ile uzun vade de çok işini görür. Dostum ömür bakımından bakıyor isen GTX 970 de RDR2 gibi bir optimizasyon sorunu olan oyunu ultra 30FPS oynatıyor ki PS4 ile aynı zamanda çıkmış bir kart yani konsoldan alacağın verim ile ne fark var ki PC de yapacağın ekstra şeyler de cabası ve bu kart hala daha çalışmaya, oynatmaya devam ediyor ki üst düzey grafiklerden bahsediyorum PlayStation gibi ne grafiklerden kırpıp optimize edip oyun deneyimi sunuyorum nede yeni bir ekran kartı aldırmaya maruz bırakıyorum. Olaya bütçe açısından bakar isek sadece torrent kullanımı bile PC'yi üstün kılar. Amaç oyun dahi olsa bence PC daha avantajlı kalıyor çünkü limitli bir oyun dünyası yok rekabetçi oyunları konsol ile kim nasıl oynasın.
970 ile PS4'ü karşılaştırsak 2016'da 970'li bir PC 2500-3000 TL civarına toplanırken, PS4 1200 TL civarına alınabiliyordu. Şu an ise bu vergilere rağmen PS5 parasına RDR2'de 4K HDR sunan bir PC toplamak imkansız. Bir de yurt dışından veya Amazon gibi yerleren vergisiz/bir miktar daha az vergiyle getirme imkanı olursa PS5/XSX ve PC karşılaştırılamaz. Buraya kadar Türkiye şartları için konuştum. Bir de alım gücü yüksek bir ülke için konuşursak PS5 parasına 3070 alınabilir ki bunun daha işlemcisi, anakartı, PSU'su falan var. Yani bu şartlarda bile konsol, amaçlara göre gayet iyi bir alternatif.

PC ve Konsollarin Turkiye'deki fiyatlarinin yaninda oyun fiyatlari da buyuk oranda bu durumu etkiliyor.Herkesin yurt disindan alip getirme sansi olmayacaktir,getirse bile suan da Turkiye'deki konsol oyun fiyatlari 300-700 arasinda gordugum kadariyla,PC de ise zaman zaman guzel indirimlerle cok uyguna oyunlar alinabiliyor,diger sebepleri de Turkce yama(Sony'nin Turkce ozel yapimlari disinda) ve modlamanin konsollarda zor ya da mumkun olmamasi bana gore ama nedenlerin en basinda tabiki yurtdisinda konsol alan kullanicinin odedigi fiyat onun parasiyla 500TL gibi hissettirmesi fakat burada alan kisinin, oradaki hissin 20 katini hissetmesidir.

@Coathill maalesef vergiler ve yüksek kur nedeniyle konsol fiyatları şişiyor. Oyun fiyatlarına çözüm ise tekrar tekrar dediğim gibi XSX tarafında Gamepass, PS tarafında ise takas sistemi. Ayrıca PS Store'de güzel indirimler oluyor. Birkaç mesaj öncesinde dediğim gibi RDR2 indirimle Epic Games indirimi + kupon fiyatına geliyor. Türkçe yama konusunda haklısınız. PC yama tarafında çok daha önde. Umarım firmalar yama tarafında Türk oyunculara daha fazla destek verir.

Yanlış bilgi vermeyin. GTX 970, 2015'de satışa sunuldu, PS4 ise 2013. Ayrıca GTX 970 kendi başına PS4'den daha pahalıydı, daha sistemin diğer parçaları var.
Yanlış bilgi mi? PS4 2013 Q4 de çıktı GTX 970 ise 2014 Q1 de çıktı, PS4 için kaç oyun çıktı oyun bolluğu bakımından verim alınabildi mi PC için kaç oyun çıktı? O zamanın şartların da GTX 970 pahalı lakin PS4'ün dengi kart değildi PS4 GTX 600 VEYA 700 serisi ile denk bir performans sergiliyordu bugün aynı oyunlarda ikisi ile de 30 FPS ile oynayabilirsin GTX 970 ile 60 FPS alabileceğin pek çok oyun var sadece rekabetçi oyunları oynayamıyor olması bile konsolu bir tık geri atıyor. Amacı single player bir kaç oyun oynayıp eğlenmek olan bir adam için mantıklı gelir daha fazla öteye gidemez konsol, sadece Epic Games'in bedava oyunları Steam indirimleri bile konsola fark atar hatırlarsan CyberPunk 2077 Steam de 250 lira iken Xbox ve PlayStation store da 450 liraydı? Tercih meselesidir alan adam alır ama daha iyi muadili mevcut bu bariz.
970 ile PS4'ü karşılaştırsak 2016'da 970'li bir PC 2500-3000 TL civarına toplanırken, PS4 1200 TL civarına alınabiliyordu. Şu an ise bu vergilere rağmen PS5 parasına RDR2'de 4K HDR sunan bir PC toplamak imkansız. Bir de yurt dışından veya Amazon gibi yerleren vergisiz/bir miktar daha az vergiyle getirme imkanı olursa PS5/XSX ve PC karşılaştırılamaz. Buraya kadar Türkiye şartları için konuştum. Bir de alım gücü yüksek bir ülke için konuşursak PS5 parasına 3070 alınabilir ki bunun daha işlemcisi, anakartı, PSU'su falan var. Yani bu şartlarda bile konsol, amaçlara göre gayet iyi bir alternatif.
O zamanın şartlarında verdiğin para ile oynayabileceğin ve şuan bile oynamakta olduğun oyun sayısı bile PS4'e tek atar rekabetçi oyunlar ise artısı, PS4'e sonradan gelen vergiler ile 1000 liralık konsol oldu sana 3, 4 bin lira oyunlara vereceğin para ise cabası hangi oyunu kaç oyunu oynayacağın falan. Ek olarak bugün bile Steam anketlerinde, markaların anketlerinde 1080P hala 2K ve 4K'dan daha fazla tercih ediliyor, kaç kişinin evinde 4K TV var ve kaç sene PS5 için optimize edilmiş, grafik düşürülmüş 4K oyun deneyimi yaşayabilirsin? Bana hala PC mantıklı geliyor hangi cepheden bakarsam bakayım konsol havuz ise PC denizdir.

Bilgisayarın dandik sorunlarıyla uğraşacağıma tek parça bir konsol alırım rahat rahat oynarım. Oyunların parası da benim için sorun değil alırım. 7 sene boyunca bilgisayar kullanıyorum eğlenceli değil konsol kadar.

O zamanın şartlarında verdiğin para ile oynayabileceğin ve şuan bile oynamakta olduğun oyun sayısı bile PS4'e tek atar rekabetçi oyunlar ise artısı, PS4'e sonradan gelen vergiler ile 1000 liralık konsol oldu sana 3, 4 bin lira oyunlara vereceğin para ise cabası hangi oyunu kaç oyunu oynayacağın falan. Ek olarak bugün bile Steam anketlerinde, markaların anketlerinde 1080P hala 2K ve 4K'dan daha fazla tercih ediliyor, kaç kişinin evinde 4K TV var ve kaç sene PS5 için optimize edilmiş, grafik düşürülmüş 4K oyun deneyimi yaşayabilirsin? Bana hala PC mantıklı geliyor hangi cepheden bakarsam bakayım konsol havuz ise PC denizdir.
PC'de olup konsolda olmayan AAA oyunları sayabilir misiniz? Ben PC'de olmayıp PS5'de olan oyunları sayayım. TLOU serisi, GoW serisi, Uncharted serisi, Spiderman serisi, GoT, Bloodborne ve ileriki zamanlarda çıkacak, konsol sattıran özel oyunlar. Kendi adıma konuşacak olursam konsolda AAA oyun hariç oyun oynamayacağım. Konsolu alan kişinin de amacının AAA oyun olacağını düşünüyorum. Demin FPS'leri kıyaslıyordunuz, şimdi ise PS5 parasına toplanan PC'nin 1080P 60 FPS, PS5'in ise 4K 30, optimize edilen ve edilecek oyunlarda 60 FPS vereceğini söylediğimde Steam anketleriyle vurmaya çalışıyorsunuz. Vergi konusunda haklısınız lakin bu şartlarda bile konsol aynı bütçedeki PC'den çok daha güçlü. Grafikleri ''düşürülmüş'' 4K 60 FPS GoW'u bir gün deneyimlemenizi öneririm. Oyun havuzu PC'de daha geniş olacak tabii ki. Bağımsız oyun yapanlar oyunlarını Steam varken PS Store getirecek değil lakin bu bağımsız oyunlar için PS'in oyun sayısını havuza, PC'yi ise denize benzetmeniz beni güldürdü açıkçası. Bağımsız oyunlar için yukarıdaki özel oyunlar ve çıkacak başyapıtlardan feragat etmeye değer mi?

Geri
Yukarı