Türkiye'de meslek gruplarının birbirine düşman olması

Coderman128

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bildiğiniz gibi bekçi maaşlarına zam geldi. Bunun sonucunda da öğretmen arkadaşlar "Ben neden bunlardan az maaş alıyorum" diye bekçilere sallamaya başladı. Ancak onların sallaması gereken bekçiler değil, maaşı veren yer. Bunun yüzünden memleket öyle bir hale geldi ki meslek grupları birbirine düşman olmaya başladı. Buna bütün meslek grupları dahil. Mesela öğretmenlikteki meslek şartlarına sallayanlar var. Adam çıkıp diyor ki "Ben yaz kış inşaatta amelelik yapıyorum adam 8 saat ders veriyor üstüne bir sürü tatili var oh ne güzel İstanbul be" diyor. Ama demiyor ki benim mesleğimin şartı bunlar keşke ben de okuyup öğretmen olsaydım. (İmkanı olmamıştır eyvallah ona birşey diyemem ama hakkını yanlış yerde arıyor çoğu) Bir de imam maaşı meselesi var. Bir imam saçma sapan vaaz verdiğinde her zaman imam maaşları gündeme düşer. Millet bu sefer "namaz para ile mi kıldırılır bunlar neden namaz kıldırıp maaş alıyorlar" diyor. Ama onların da yıllarca ilahiyat KPSS gibi şeylerde kürek çektiklerini unutuyorlar. Bunun daha birçok örneği var say say bitmez. Yani diyorum ki gelir eşitsizliğinde mesleğini icra edenler sorumlu değildir maaşı verenler gelir adaletsizliği yaratanlar sorumludur. Sen neden benden fazla maaş alıyorsun diye tartışmak terbiyesizliktir. Mesleğini kötüye kullanan varsa da kendi vebalinedir. Onun yüzünden bütün meslek grupları karalanmaz. Bu her meslek grubu için geçerlidir.

Son düzenleme:
Adam çıkıp diyor ki "Ben yaz kış inşaatta amelelik yapıyorum adam 8 saat ders veriyor üstüne bir sürü tatili var oh ne güzel İstanbul be" diyor. Ama demiyor ki benim mesleğimin şartı bunlar keşke ben de okuyup öğretmen olsaydım.
O insanların arasında çalıştınız mı, sohbetlerine ortak oldunuz mu bilmiyorum ama çoğunun okuyacak durumu olmuyor genellikle. Nedenleri sıralamayacağım. Bu işler ol deyince olmuyor maalesef.
Bunun dışında ise eldekinin kıymetini bilmek lazım ama haksızlık varsa da hakkını aramak lazım.

Son düzenleme:
O insanların arasında çalıştınız mı, sohbetlerine ortak oldunuz mu bilmiyorum ama çoğunun okuyacak durumu olmuyor genellikle. Nedenleri sıralamayacağım. Bu işler öyle höt deyince olmuyor maalesef.
Bunun dışında ise eldekinin kıymetini bilmek lazım ama haksızlık varsa da hakkını aramak lazım.
Hocam konunun ana teması zaten milletin hakkını yanlış yerde araması. Zamanında durumu olmamıştır haklı sebepleri vardır elbet birşey diyemem ama hakkını da doğru yerde araması gerek.

Aramızda öğretmen arkadaşlar varsa kusura bakmasın ama bir çok öğretmen mesleğin yüz karası. Lise hayatım boyunca 20 öğretmen tanıdıysam sadece 5-6 tanesi düzgündü. Ortaokuldada aynı şekilde. Sırf büyük diye boş yere saygı göstermek zorundaydım. Size bir olayı anlatayım. Bizim bir tane matematik hocası vardı. İlk başlarda soru çözdüğüm zamanlarda bakmazdı. Baktığı zamanda da işlemde çarpı işaretini unutsam buna laf yapardı. En sonda bende bıraktım derste uyuyordum genelde. Veli toplantısında yok böyle şimarıyor ve herkesi rahatsız ediyor falan diyordu. Oysaki sınıftaki en sakin çocuklardan biri bendim. Kolay kolay kavga etmezdim. Bu bekçi maaşına zam gelmesine tepki gösterenlerin %90 ı da bu tarz tiplerdir. Her mesleğin kendi zorluğu olduğunu kavrayamayacak kadar zekalılardır.

Hocam konunun ana teması zaten milletin hakkını yanlış yerde araması. Zamanında durumu olmamıştır haklı sebepleri vardır elbet birşey diyemem ama hakkını da doğru yerde araması gerek.
Katılıyorum. Maalesef herkes bilinçli bir vatandaş değil ve insanlar daha önce hiç görmediğim kadar sinirli. Genel olarak sorun da zaten bu iki etken bence.

Geri
Yukarı