Türkiye'de motosiklet sürmek

mirostik

Femtopat
Daha fazla  
Çoğu gencin hayali gibi bende motora tutuldum fakat ülkemizde olan trafik düzeninden dolayı ailem mantıken bu fikre karşı pek sıcak bakmıyor. Peki size sorayım eğer motorun o ihtişamına veya gücü tutulup hız yapmadan ve ön kaldırmadan etrafımı dikkatlice inceleyerek tüm güvenlik ekipmanlarını takarak yola çıksam kaç sene yaşayabilirim? Türkiye şartlarında kullanacağım motor ninja 400 olacak.

Bu arada İzmir'de yaşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoğu gencin hayali gibi bende motora tutuldum fakat ülkemizde olan trafik düzeninden dolayı ailem mantıken bu fikre karşı pek sıcak bakmıyor. Peki size sorayım eğer motorun o ihtişamına veya gücü tutulup hız yapmadan ve ön kaldırmadan etrafımı dikkatlice inceleyerek tüm güvenlik ekipmanlarını takarak yola çıksam kaç sene yaşayabilirim? Türkiye şartlarında kullanacağım motor ninja 400 olacak.

Bu arada İzmir'de yaşıyorum.

Bildiğim kadarıyla İzmir insanı trafikte saygılı oluyor.

Küçük şehirlerde daha çok iş görüyor ve saygı duyuluyor. Alanya, Çanakkale gibi yerlerde insanların çok işini kolaylaştırdığını gördüm. Ama Ankara'da sizi araçtan bile saymıyorlar.

Motor sürmek sakıncalı ülke trafiğinde.
Başka araba mı çarpar yoksa sen mi belanı ararsın belli olmaz.

En kötü 1.6 Kartal, 1.5 Broadway sür trafikte, trafiği öğren. Araba sürmek seni kesmezse motora geçersin.

Hocam yaklaşık 1 yıldır 50cc(80e yükseltimiş) kullanıcısıyım, istanbul trafiğinde kullanıyorum, motora saygı bir nebze artmış diye düşünüyorum, tabi ara ara yaşadığım sorunlar oluyor bunlardan biri motoru görmedim diyen tipler, ki gerçekten bazen görülmeyecek yerlerde olabiliyorum, ama onun haricinde beni özellikle sıkıştıran önüme kıran birine 1 yıldır rastlamadım.

Bildiğim kadarıyla İzmir insanı trafikte saygılı oluyor.

Kardeş neredeyse bütün büyükşehirlerde aynı.

Hocam yaklaşık 1 yıldır 50CC(80e yükseltimiş) kullanıcısıyım, İstanbul trafiğinde kullanıyorum, motora saygı bir nebze artmış diye düşünüyorum, tabii ara ara yaşadığım sorunlar oluyor bunlardan biri motoru görmedim diyen tipler, ki gerçekten bazen görülmeyecek yerlerde olabiliyorum, ama onun haricinde beni özellikle sıkıştıran önüme kıran birine 1 yıldır rastlamadım.

Şöyle olabilir şimdiki neslin motora olan saygısı daha fazla olduğu için belki meyvelerini vermeye başlamıştır. :)

italya'da 1 haftaya yakin kaldim, inanilmaz bir motosiklet kulturu var gercekten, her taraf motosiklet kayniyor suruculer dikkatli saygili, avrupada cogu ulkede motorcu cikabilir tabelalari var :) izmirin durumunu bilmiyorum ama ulkemizde birakin motoru trafik direkt herkes icin cok tehlikeli, kanun diye bir sey olmadigi icin almanyada hans isiklardan gecerken yesil yaniyor mu yanmiyor mu diye bakarken sen kirmizidan araba atlayacak mi yola yaya atlayacak mi yolda cukur toz yag islaklik var mi arkamdan gelen beni goruyor mu diye dusunmek zorundasin. teker yapmakla bilmem neyle alakasi yok bu isin, inanmiyorsan youtube rocco only yaz bi videosunu ac izle. tamamen dogal secilim, makastan cikmayan apacisi var kaza gormez, baskasi var duz yolda tin tin giderken aramizdan ayrilir. yine de hepsine deger. senin secimin, sansini dene.

İtalya'da 1 haftaya yakin kaldim, inanilmaz bir motosiklet kulturu var gercekten, her taraf motosiklet kayniyor suruculer dikkatli saygili, Avrupa'da cogu ulkede motorcu cikabilir tabelalari var :) İzmir'in durumunu bilmiyorum ama ulkemizde birakin motoru trafik direkt herkes icin cok tehlikeli, kanun diye bir şey olmadigi icin Almanya'da hans isiklardan gecerken yesil yaniyor mu yanmiyor mu diye bakarken sen kirmizidan araba atlayacak mi yola yaya atlayacak mi yolda cukur toz yag islaklik var mi arkamdan gelen beni goruyor mu diye dusunmek zorundasin. Teker yapmakla bilmem neyle alakasi yok bu isin, inanmiyorsan YouTube rocco only yaz bir videosunu AC izle. Tamamen dogal secilim, makastan cikmayan apacisi var kaza gormez, baskasi var duz yolda tin tin giderken aramizdan ayrilir. Yine de hepsine deger. Senin secimin, sansini dene.

İtalya'ya gitmeyi çok istiyorum gitmeyi en çok istediğim ülke kültüründen tut mimarisine yemeklerinden tut coğrafi konumuna kadar 4 4'lük bir ülke inşallah gitme şansım olur.

İtalya'ya gitmeyi çok istiyorum gitmeyi en çok istediğim ülke kültüründen tut mimarisine yemeklerinden tut coğrafi konumuna kadar 4 4'lük bir ülke inşallah gitme şansım olur.
kanka bak yazcaktim sana vaktim olmadi, inanir misin erik hosafiyla jack daniels karistirdim simdi evde kola soda bisi yoktu (trakya) italya tuvaletleri aklima geldi, ordan bu yazdigin aklima geldi girdim yazayim simdi. kanka Italya guzel, bak harbiyim guzel, gezdigim yerlere gore anlaticam sana.
Trieste - burasi ilk ugradigimiz yer oldu, bir Avusturalya'da yasayan Turk abla tavsiye etti istersen hikayesini anlatirim simdi bosver. Slovenya sinirinda, zamaninda Avusturta topragiymis sanirim hatirlamiyorum intte bu nedenden tam olarak Italya kulturu izi tasimiyor sehir diyordu, dogru. Burda cok motorcu vardi, harbi coktu ya CBR600F gordum aha hayalimin motoru dedim tanidim, baska 2 motor 4 kisi geziyorlardi Ducati suren afedersin kilolu balina bi abla vardi, guzel yatirdi motoru yalan yok. Sehirde biraz gezdik, parka oturduk marketten baya ucuza pizza aldik yedik, bir zenci cocuk kalan beyaz cocuklar oyun oynuyorlar tatliydi. Neredeyse tamami eyvallah guzel ama bir meydan vardi orada 15-20 multeci afgan mi suriyeli mi ne oturmus yan yana bildigin bizdekiler gibi, onlardan bi killandim. Tam donus yoluna gectik bi baktim bi park, icerisinde sakasiz minimum 40 arap yarimadasi multeci baslarinda polisler ama carsisi zehrin ici hic oyle degildi.
Gecelim Venedik'e en uzun burada kaldim. Biz tatil beldesi gibi bir yerde kaldik biralar baya ucuzdu sevdim ben. Bildigimiz tarihi Venediği 2 kez ziyarete gittik baya guzeldi ya inanamazsin, gorulmesi gerek kesinlikle. Hatta 2. gittigimizde otogar gibi bir yerde 3-4 tane Türk plaka otobus, sehirde Türkce konusan insanlar turla gelmisler sasirdik rastgele duyunca. Venedik 2100'de kuresel isinma nedeni ile tamamen sular altinda kalacak diyorlar, sehri son goren nesillerden biri biziz, omur uzun hayat uzun bir sekilde basar git gor. Ayrica orada bir universite vardi, orada okumayi cok isterdim :))
Milano- Simdi burasi baya garip bir yer, Istanbul gibi. Bizim kaldigimiz yer en ucuzundandi, Fatih gibi bir yerdi diyim sana sehirde Italyan yoktu, Meksikali mi Ispanyol mu Hindistan li mi ne ararsan ama Italyan yok. Parklardan geciyoruz arap benzeri insanlar garip garip bakiyorlar. Sehrin asil turistlik mekanina gittik, devasa bir katedral, uzerinde cok unlu bir makyaj mi kadin taki markasi mi neydi hatirlamiyorum onun reklami, cevrede zaten tiklim tiklim turist, hepsi estetigi bozuyor Venedikte oyle degildi. Metro kesinlikle cok pisti Istanbul metrosuna sukredersin. Bir restoranda rekor kazik yedik onu anlatmayayim :) Kisacasi Milano'ya bosuna gitme sadece Gucci, Prada gibi markalar, kazikci restoranlar ve birkac harbi ucuz ve guzel sokak yemegi satan yerler vardi, aksam yemegini sokak lokantasinda kizarmis yagda pizzayla yaptik, bildigin bizim trakyada pesmetin peynirli domates soslusu. Bir cok semt gocmenle dolmus, belli Italya'da bu konuda sikintida.
Sonuc olarak, Venedik cok guzeldi, iyi ki gordum ama Milano'ya uğramasan da olur ki oraya gitmis baska bu4 Turkte bize bunu demisti. Hani tek faydasi bana sevgilime Pandora dukkani baya buyuktu onun videosunu cektim attim, bu oldu :)
Ayrica gec cevap icin kusura bakma siteye cok ugramiyorum. Foto istersen merak edersen yaz atayim, az daha.anlatacak sey de vardir belki onlari yazarim. Mesela simdi aklima geldi, Milano'da yolda yuruyoruz, argo kullanmayayim simdi ama kiraathane gibi bir yer, kaldirima tabure atmislar. Abi dayinin biri var, taburede oturuyor bildigimiz dogu kürt aksaniyla turkce konusuyor, telefonda biriyle. Daha cok Turkle karsilastik Milano'da, garip bir yer neyse daha yazamicam arkadaslar disari bekliyor, ben yazana kadar 20dk olmus kacayim artik. Saglicakla.
Edit: simdi hatirladim, Italya'da cok motorcu var evet ama beni asil buyuleyen Milano'nun bir ilcesiydi, simdi anlatmaya vaktim yok biri mesaja cevap versin azcik orayi anlatayim ozet geceyim foto falan yukleyeyim, simdilik iyi geceler.

Senin tutumuna bağlı. Trafikte motosiklet sürerken herkese geri zekalı muamelesi yapacaksın. Bu çıkar mı çıkar bu önüme döner mi döner. Bu şekilde motosiklet sürersen hiç sorun olmaz :)
Bol bol kaza videoları izle çok yararı olur insanlar nasıl kaza yapıyor kazalar nasıl yaşanıyor bilisen ona göre sürersin.
ZaferAKCAY'ın videolarını izle

Geri
Yukarı