Türkiye'de neden G.Fast yok?

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
İyi akşamlar. G.Fast olayını biraz araştırdığımda benim gibi dolaba 500 Metre mesafesi olanlar için G.Fast teknolojisi elmas değerinde bir teknoloji. Bu teknoloji neden Türkiye'de yok? Bizim gibiler için çok iyi bir şey halbuki.

İyi akşamlar. G. Fast olayını biraz araştırdığımda benim gibi dolaba 500 metre mesafesi olanlar için g. Fast teknolojisi elmas değerinde bir teknoloji. Bu teknoloji neden Türkiye'de yok? Bizim gibiler için çok iyi bir şey halbuki.

Bu sistem bakır kablo altyapısının vardığı son limit.
Yani kabloların çok kaliteli olması lazım.

Bizim bakır altyapı PTT'nin posta telefon telgraf olduğu dönemde devlet eli ile yapılmış altyapılar olduğu için bu sistem bizde çalışmaz.

Bunun yerine maliyeti düşük ve veri iletimi yüksek olduğu için direk fiber döşüyor Telekom.

Bu sistem bakır kablo altyapısının vardığı son limit.
Yani kabloların çok kaliteli olması lazım.

Bizim bakır altyapı PTT'nin posta telefon telgraf olduğu dönemde devlet eli ile yapılmış altyapılar olduğu için bu sistem bizde çalışmaz.

Bunun yerine maliyeti düşük ve veri iletimi yüksek olduğu için direk fiber döşüyor Telekom.
Aslında saçma hocam. Yine eski olsa bile mümkün olduğunca bakır kablodan yararlanmak lazım. Fiberin çok yaygın olduğu bir ülke olmadığı için bu teknoloji epey gerekli bence.
Mesela fiber döşenemeyen ama VDSL verilen bölgelere böyle bir şey yapılabilir en basit. Çünkü o bölgelerin coğrafik şekilleri fiberi rahatça döşemeye elverişli olmayabiliyor. Ya da mesafe ölçümleri yapılıp uygun yerlere getirilerek herkesin bu teknolojiden faydalanılması sağlanabilir bence. Böylece ülkemizde yüksek hız sorunları büyük ölçüde azalmış olur.

Aslında saçma hocam. Yine eski olsa bile mümkün olduğunca bakır kablodan yararlanmak lazım. Fiberin çok yaygın olduğu bir ülke olmadığı için bu teknoloji epey gerekli bence.

Mesela fiber döşenemeyen ama VDSL verilen bölgelere böyle bir şey yapılabilir en basit. Çünkü o bölgelerin coğrafik şekilleri fiberi rahatça döşemeye elverişli olmayabiliyor. Ya da mesafe ölçümleri yapılıp uygun yerlere getirilerek herkesin bu teknolojiden faydalanılması sağlanabilir bence. Böylece ülkemizde yüksek hız sorunları büyük ölçüde azalmış olur.

Sana çok daha fazla şaşıracağın bir detay vereyim.

Türk Telekom şu anda Türkiye'deki tüm evlere giden bakır kabloları değiştirip fiber kablo yapsa milyarlarca dolar kar ediyor.

Bakır kablonun hurdası bile şu anda sıfır fiber kablonun ve bu işlemler için gereken iş gücünü kat kat karşılıyor.

Ama bu iş için vizyon lazım.
Telekom ha bire el değiştirip duruyor.

Ben Cumhurbaşkanı olsam cem Mehmet çelebiler i Telekom'un başına genel müdür yaparım.
Adam iki senede tüm evlere fiber getirir.

Dostum Türkiye'de her şey pahalı, ve mesela satılan yiyecek olan ürünlerinde gramları düşük üstelik :) İnternet konusunda örnek ben; Tunceli / Pertek ilçesinde yaşıyorum. Biliyorsun genelde kullanıcılar bilindik sunuculara bağlanır. Benim ilk çıkış noktamı TTNET Erzuruma (benden 350km daha doğu da olan bir il) yönlendiriyor. Öyle saçma sapan hizmetleri var ki kabul edilebilir değil. Santral ve saha dolapları arası kablolar gerçek fiber, ama saha dolabından binaya gelen kablo bakır. E ne anlamı kaldı o zaman bu altyapının ? Ama onlara göre önemli olan sadece download hızı :D Üstelik 24Mbps bir download değerini bile millete "fiber internet" diye geçiriyorlar. Sene 2022 ve bulunduğum yerin altyapısı VDSL için iyi denilebilir. Buna rağmen Telekom buranın insanlarına 16 Mbps ADSL bağlantı türü dayıyor eski dolaplardan. Bir sorun yaşıyoruz, müşteri hizmetlerini arıyoruz, karşımızda sanki canlı insan yokmuş gibi bize robot gibi aynı şeyleri sayıklıyorlar. Buranın Telekom İl Müdürlük binasına gittim, orada söz de teknik ekip olan kişilerle görüştüm. Ping sorunum var diyorum, anlatıyorum durumu, bana dönüp şunu diyorlar; "kardeş sen 10 ping alıyorsun Türkiye'de bu ping değerini herkes göremez" diyor. Kafayı yersin! Yani hız testi yaptığım zaman benim ilk çıkış noktası olan, bana en yakın olan sunucu üzerinden test yapıyor siteleri, ve bu sonuç ile herşeyi kıyaslıyorlar. Aynen, dünya'nın hatta evrende ki tüm sunucular Erzurumun merkezinde 🤣

Geri
Yukarı