Türkiye'de otomobil fabrikası açmak ne kadara mâl olur?

Puding Bey

Hectopat
Dostlarım bazen hayal kuruyorum, hatta günümün en az 1 saatini plan yaparak geçiriyorum. Sizce bir otomobil fabrikası açsak ne kadara mal olur?

Bütün mühendis, araç-gereç vesaire bütün ücretleri toplarsak acaba ne kadar çıkar?

Volvo Çin'e 1.8 milyar dolara satılmıştı, ona göre 3 aşağı 5 yukarı hesabınızı yapın :) ama ülkede mesele fabrika açmak değil fabrikayı işletebilmek.

Hocam fabrika açacaksın, arazi alacaksın, makine alacaksın, işci maaşı ödeyeceksin, faturalar ödeyeceksin, hatta dava açılacaksın, kontrol edileceksin, vergi vereceksin, sıkıntılar çıkacak. Gibi bir sürü dert var ama ucu iyiye gidiyor. Bence 3 milyar falan.

Volvo Çin'e 1.8 milyar dolara satılmıştı, ona göre 3 aşağı 5 yukarı hesabınızı yapın :) ama ülkede mesele fabrika açmak değil fabrikayı işletebilmek.
Benim anlamadığım bir şey var. 1.8 milyar dolar çerez parası değil mi bu iş için? Türkiye gibi bir ülke rahatlıkla o parayı verip alabilirdi aslında.
Hocam fabrika açacaksın, arazi alacaksın, makine alacaksın, işci maaşı ödeyeceksin, faturalar ödeyeceksin, hatta dava açılacaksın, kontrol edileceksin, vergi vereceksin, sıkıntılar çıkacak. Gibi bir sürü dert var ama ucu iyiye gidiyor. Bence 3 milyar falan.
Bu ülkede yeter ki fabrika aç. Çoğu kişi milliyetçi kesilir başına, anında alırlar. :D

Benim anlamadığım bir şey var. 1.8 milyar dolar çerez parası değil mi bu iş için? Türkiye gibi bir ülke rahatlıkla o parayı verip alabilirdi aslında.

Bu ülkede yeter ki fabrika aç. Çoğu kişi milliyetçi kesilir başına, anında alırlar. :D

Elbette öyle; ülke için para değil ki. Mesela biz Volvo'yu satın alabilecek paraya saray yaptırdık (4.5 Milyar TL ve o zamanlar dolar kuru 2.5TL idi.)

Ya da şöyle düşünebilirsin mültecilere 40 milyar dolar harcandı bu zamana kadar.

Düşünün; yani Volvo gibi köklü, dünyanın en sağlam arabalarını üreten otomobil üretiminde öncü bir firmayı keşke ülkemize kazandırabilseydik.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı