Türkiye'de oyun ve konsol fiyatları

Selamlar bildiğiniz üzere 5 gün önce 2021 yılına girdik. Yeni sayfa yeni hayaller derken yıla ekonomik anlamda yeni zamlarla girdik. Ancak oyun sektörü çok şükür ki zamlardan nasibini almadı hatta vergi indirimi ile konsolların fiyatları düştü. Her ne kadar düştü desek de bu gün itibari ile hale boktan bir konsola 8000 TL çok şu anlık Xbox Series S fiyatı 4899 TL açıkçası bu fiyata çok diyemem Türkiye şartlarında RTX destekli ve yeni nesil oyunlarda 60 FPS desteği bana bu konsola pahalı dedirtmiyor. Bakın yine söylüyorum Türkiye şartlarına göre ben de biliyorum bu konsol 300 birim ama malum dış güçler dolayı şu anlık fiyat fena değil.
Oyun konusuna gelecek olursak ben konsol oyunlarından bahsedeceğim. Bu gün sabah gördüğüm back 4 blood isimli oyun normal sürümü 600 TL Deluxe Edition 1000 TL evet 1000 TL dostlar. Bu fiyatlar şaka gibi geliyor. Ama gerçek 1000 TL herhalde ülkemizde yeni bir dönem başlıyor. Kredi çekip oyun alma dönemi dostlar. Bir oyun bu kadar pahalı olması çok saçma. Sadece bu oyun değil, altta verdiğim listeye bakacak olursanız görürsünüz 2019-2020 arası çıkmış oyunlar genellikle 400 TL altı satılmıyorlar. Sizce bu normal mi kalitesiz bir oyuna bu kadar para vermek? Bana aşırı saçma geliyor. Dar gelirliden geçtik artık aylık 5000-6000 TL maaşı olan bir adam bu fiyatlarda oyun oynaması imkansız hale geliyor. İnsanlar bir yandan geçim derdi ile uğraşırken bir hobiye bu kadar yüksek paralar ödemesi çok saçma ama yapacak bir şey yok. Xbox tarafında Game Pass sistemi hiç fena durmasa da verdiği oyunlar yeni nesil çıkmış oyunlar değil. Tamam arada büyük bütçeli oyunlarda var ama onlar da sınırlı. Bunlar haricinde Xbox exclusive mantığı pek olmadığı için çok değinmedim dostlar. Bu güncel oyun fiyatları hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Konsollarda güncel oyun fiyatları:
Marvel's spider-man: Miles morales: 460.
AC Valhalla: 330.
CoD Cold War: 600.
Demon's souls: 619.
Back 4 blood: 600.
The Last of Us part 2: 500.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar, bu liste daha da uzar.

Eki Görüntüle 820807

Merhaba. PS5'i en kısa sürede alacak biri olarak söyleyebilirim ki haklısınız. Ancak vergiler düştü.

Yine de pahalılar. PS5 diskli versiyon için yerelleştirme kalkmazsa 6500 TL, kalkarsa 7500 TL bandında fiyat bekliyorum. Eğer yeni fiyatlarla beraber dijital de girerse ve yerelleştirme kalkmazsa 5400 bandına olacaktır ortalama tabii ki dijital almak isteyenler için de Xbox Series S'e göre bayağı avantaj oluyor.
PS4 ve PS4 Pro'yu atlamış biri olarak yani 3'ten geçen biri olarak bana gerekli olduğunu düşünüyorum.

Oyun fiyatları mantık sınırlarının dışına çıktı son zamlarla. Almıyorum fiyatı abartı olan oyunları. Talep olmazsa ya düşürecekler ya da çekilecekler pazardan. Keyifleri bilir. En azından ben bireysel olarak tepkimi koyuyorum. Bir yerim de eksilmedi şimdiye kadar. Ekonomisi bu durumda olan bir ülkeye İngiltere ofisinden fiyat biçilmemeli. Özel fiyatlandırma gelirse ne ala.

Adamlarında suçu yok ki zaten oyun pahalı değil. 60 birim ama o bizde oluyor 600 TL malum kürdan dolayı ekonomimiz çok inişli çıkışlı ondan dolayı bölgesel fiyatlandırmada zor.

PC'de böyle bir durum söz konusu olsaydı korsana karşı çıkamazdım çünkü yapacak bir şey kalmıyor. İnsanların iş stresinden kaçıp kolaylıkla yapabildiği tek şey oyun oynamaktı fakat artık oda bir lüks. Ne diyelim sonumuz hayrolsun. :)

Bizim alamanyadaki hanstan ne eksiğimiz var. Onlar orada 60-70 birim oynarken biz niye kredi çekeceğim hale geldik bunu sormamız gerek.

Hocam mesle eğitim, mesle düşünce yapısı, mesle çoğunluğun vizyonu, mesle ileri görüşlülük, mesele sadece kendini düşünmemek, mesele de mesle yani... Hak ediyoruz derken kurunun yanında yaşta yanıyor misali. :)
Yapacak bir şey yok.

Merhaba. PS5'i en kısa sürede alacak biri olarak söyleyebilirim ki haklısınız. Ancak vergiler düştü.

Yine de pahalılar. PS5 diskli versiyon için yerelleştirme kalkmazsa 6500 TL, kalkarsa 7500 TL bandında fiyat bekliyorum. Eğer yeni fiyatlarla beraber dijital de girerse ve yerelleştirme kalkmazsa 5400 bandına olacaktır ortalama tabii ki dijital almak isteyenler için de Xbox Series S'e göre bayağı avantaj oluyor.
PS4 ve PS4 Pro'yu atlamış biri olarak yani 3'ten geçen biri olarak bana gerekli olduğunu düşünüyorum.
Hocam bence kendi tahminim PS 5 diskli versiyon 7800TL risksiz versiyon 7100 TL civarı olur dahada düşmez benim tahminim

Hocam bence kendi tahminim ps 5 diskli versiyon 7800TL risksiz versiyon 7100 TL civarı olur daha da düşmez benim tahminim.

Hocam %30 düşüş sağlandı. Xbox yerelleştirmeyi kaldırıp 9300'den düşürdü aslında. Yani 1700-1800 TL indirim sağlandı ama tekrar diyorum yerelleştirme kalktı.
Xbox'ın ki resmi mi hala tam bilinmiyor.
Sony umarım yerelleştirmeyi kaldırmaz. Hatırlarsanız Xbox fiyatı önce 9300TL açıklamıştı, Sony 8300 yapınca yani yerelleştirince o da yapmak zorunda kaldı. Şimdi de Xbox 7500 dediyse Sony'de çıkıp 6500 derse yani yerelleştirmeyi kaldırmazsa Xbox'da düşürecektir gibime geliyor. Tabii bunlar seneryo.

Yeni konular

Geri
Yukarı