Türkiye'de polislerin yetkileri az mı?

tekken12

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Türkiye'deki polis hakları hakkında konuşmak istiyorum. Arkadaşlar sizce de polislerin yetkileri çok düşük değil mi? Yani suçlu polise bıçak, silah vb. gibi şeyler ile polislere saldırsa bile polis hala ateş etmekten çekiniyor ya da suçlu araba ile kaçarken polis arabası hile çarparak durdulabilecek iken araba hasar görmesin diye dokunmuyor bile. Ve polis suçlulara karşı çok nazik suçluyu yaka paça yere yatıracağına nazikçe yatırmaya çalışıyor. Son olarak polisin gaz spreyi kullanması çok saçma değil mi? Taserler varken hem de yerli üretim olmasına rağmen. Sizin düşünceleriniz nedir sizce polislerin yetkileri ileride artar mı?

Hocam medya. Medya polisi istediği gibi elinde oynatabilir. Bir videoyu X şeklinde yayınlar ve halkı öyle bir manipüle eder ki memur işinden olur, davalık olur. Aynı videoyu dalaverelerle Y şeklinde yayınlar millet polisi kahraman bilir terfi verilir ödüllendirilir. Ek olarak tabii devletin koyduğu saçma kısıtlamalar cart curt var. Polis harcadığı mermisini kendi cebinden öder, araba hasarını kendisi öder, çelik yelek istiyorsa ek para verip dışarıdan satın almalıdır gibi gibi. Bugün Amerikada bir polisin sadece teçhizat kemeri parasına Türkiye'de polisin üzerindeki her şeyi dizebilirsiniz. Çünkü adam polisine kıymet veriyor. Çelik yeleğini giydiriyor, elektroşok veriyor, beanbag veriyor, yedek kartuş, üç kelepçe, çelik yelek, olası ani bir durum için yaka telsizi ve buna ek olarak divizyon telsizi modu, silah, şarjör ve yedek şarjör. Polis araç mı kovalayacak? Devlet eğer durduramazsan ve izin verilmişse pit at, aracını vur öndeki arabaya gerekirse öyle durdur aracın perte çıksın önemli değil diyor. Şimdi sen "Araç perte çıksın önemli değil, suçluyu yakala." diyen yönetimle "Aracı istersen perte çıkar ama 3 yıl aç gezip parasını sen ödersin, suçluyu yakala" diyen bir yönetimi karşılaştırırsan bu komik olur.

Hocam medya. Medya polisi istediği gibi elinde oynatabilir. Bir videoyu X şeklinde yayınlar ve halkı öyle bir manipüle eder ki memur işinden olur, davalık olur. Aynı videoyu dalaverelerle y şeklinde yayınlar millet polisi kahraman bilir terfi verilir ödüllendirilir. Ek olarak tabii devletin koyduğu saçma kısıtlamalar cart curt var. Polis harcadığı mermisini kendi cebinden öder, araba hasarını kendisi öder, çelik yelek istiyorsa ek para verip dışarıdan satın almalıdır gibi gibi. Bugün Amerika'da bir polisin sadece teçhizat kemeri parasına Türkiye'de polisin üzerindeki her şeyi dizebilirsiniz. Çünkü adam polisine kıymet veriyor. Çelik yeleğini giydiriyor, elektroşok veriyor, beanbag veriyor, yedek kartuş, üç kelepçe, çelik yelek, olası ani bir durum için yaka telsizi ve buna ek olarak divizyon telsizi modu, silah, şarjör ve yedek şarjör. Polis araç mı kovalayacak? Devlet eğer durduramazsan ve izin verilmişse pit at, aracını vur öndeki arabaya gerekirse öyle durdur aracın perte çıksın önemli değil diyor. Şimdi sen "araç perte çıksın önemli değil, suçluyu yakala." diyen yönetimle "aracı istersen perte çıkar ama 3 yıl aç gezip parasını sen ödersin, suçluyu yakala" diyen bir yönetimi karşılaştırırsan bu komik olur.

Son derece haklısınız. Biz nezaman polisin, polis doktorun, doktor olduğu bir ülkede yaşayacağız?

Bizdeki polis mevzuatı polisler açısından çok sıkı. Ama polis sayısına göre niteliğe ve eğitim süresine bakacak olursak bu bir taraftan iyi bir şey. Maalesef kolluk güçlerimiz kanunları iyi bilmiyor ve uygulamıyor. Ya da mevcut iktidar tarafından kendi menfaatleri doğrultusunda kullanılabiliyor.

Bizdeki polis mevzuatı polisler açısından çok sıkı. Ama polis sayısına göre niteliğe ve eğitim süresine bakacak olursak bu bir taraftan iyi bir şey.

Hocam şöyle düşünün bir tarafta 1 seviyede 50 kişi var, bir tarafa 50 seviyede 20 kişi var. Kim kazanır?

Yaşamayacağız umutlanmayın imkansız yani.
Okadar emin konuşmayın.

Hocam şöyle düşünün bir tarafta 1 seviyede 50 kişi var, bir tarafa 50 seviyede 20 kişi var. Kim kazanır?

Okadar emin konuşmayın.
nitelik her zaman daha önemli tabi ki.

açıkçası ben de 6 ay eğitim verdiğim kolluğa vur yetkisi vermezdim bu sistem şu an için en makulü. Youtube'da amerikalı aynasızı takip et mesela o bizdeki polislerin zibilyon tane hatasını anlatıyor.

Türkiye'de polis eğitimi berbat teçhizat yok araba desen doblo ya da connet ulan hangi millet ticari aracı polis aracı kullanır ya? Çatışma eğitimi yetersiz daha çok var ama yazmaya değmez kısacası polis eğitimimiz yetersiz vur emri verilmeli.

Polislerin sendikası yok, özlük hakları berbat halde, çalışma saatleri yok amir istediği kadar gece gündüz çalıştırabilir, maaşlara girmiyorum bile. Bu biraz da milletimizin polis askere bakış açısından kaynaklanıyor kültür olarak vatana hizmet olarak bakıyoruz olaya. Halbuki bunlar da birer meslek dalı belki askerlik için olmasa da polislerin diğer mesleklerden ayrı değerlendirilmesinin sebebi bu.

Hocam yetkisi artacaksa alacakları eğitim de çok farklı olmalı. Önüne gelen mülakatları geçip polis olmamalı o durumda. Bizdeki sistem baştan aşağı yanlış bence. Polisleri daha sıkı eğitim ve mülakatlardan geçirip yetkileri arttırılmalı. ABD'nin sistemi bu konuda çok iyi bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı