Türkiye'de polislerin yetkileri az mı?

Arkadaşlar merhaba. Türkiye'deki polis hakları hakkında konuşmak istiyorum. Arkadaşlar sizce de polislerin yetkileri çok düşük değil mi? Yani suçlu polise bıçak, silah vb. gibi şeyler ile polislere saldırsa bile polis hala ateş etmekten çekiniyor ya da suçlu araba ile kaçarken polis arabası hile çarparak durdulabilecek iken araba hasar görmesin diye dokunmuyor bile. Ve polis suçlulara karşı çok nazik suçluyu yaka paça yere yatıracağına nazikçe yatırmaya çalışıyor. Son olarak polisin gaz spreyi kullanması çok saçma değil mi? Taserler varken hem de yerli üretim olmasına rağmen. Sizin düşünceleriniz nedir sizce polislerin yetkileri ileride artar mı?

Polisin aslında vurma yetkisi var fakat polis daha çok ikna etmeyi tercih ediyor elinde silah bulunan kişiyi tabii ki de etkisiz hale getiriyor fakat polis daha güvenli tedbirler alması gerek yelek verilmesi gerekmekte adam çatışmaya yeleksiz giriyor kim kimi yerse dercesine bu biraz saçma bir polisin yeleği olmalıdır çarpma konusunu bence fikrime göre biraz saçma dengeli bir yer olsa bence çarparak durdururlar fakat kalabalık ortamda dar ve toplumun olduğu bölgelerde çarpması çok saçma olur çarpsa çünkü etraftaki insanlar zarar görebilir veya bir mekan zarar görebilir çarpma konusu bence saçma zaten bir tek Amerika da var bu saçmalık çarpışan araba değil ki bunlar Amerika polisi zaten vahşi hayvan gibi masum aileyi bile gözün yaşına bakmadan bile çocukları önünde vuruyor Amerika polisi kendi milletinin güvenliği düşünmez polis geliyor araca çarpıyor araç savrularak kafeye giriyor bilmem kaç ölü çıkıyor polislerin umurunda değil çarpma konusu saçma fakat yelek ve eğitim + daha fazla yetki olsa bir tık daha çok iyi olur.

Amerikalı polisler gibi yetkileri olsa ülkede suç işleyen sayısı önemli ölçüde düşerdi. Sadece 3 defa sor.
1. Kurala uymasını rica et
2. Kurala uyması için emir ver
3. Kuralı zorla yaptır.

Geri
Yukarı