Türkiye'de sağ direksiyon

Kıbrıs'dan veya farklı ülkelerden Türkiye'ye nasıl araba getiriliyor ki?

Eğer orada belirli bir süre yaşadıysa ve araba bir süredir kendi üstüneyse getirebilir öyle biliyorum.
Tam olarak kuralları bilmiyorum ancak doğukan manço gümrükten aldığı sağ direksiyonlu aracı trafiğe çıkartmak için sol direksiyona çevirtmişti. Sağ direksiyonla kullanan kişi bir ülkenin büyükelçilğinde çalışıyordu. Yani araç yabancı plakalıydı. İlgili videoları doğukan manço'nun YouTube kanalında bulabilirsin.

R 33 o araba gümrükten alındı o hep burada olacağı için trafikte sorun çıkmasın diye çevirdi.

Kıbrıs'tan uygun bir fiyata araç aldık. Türkiye'ye getirip burada kullanmak istiyoruz. Trafikte biraz sıkıntı oluşturabilir ama Kıbrıs'ta sıkça sol direksiyon araç kullanıldığını görüyorum. Alışılabileceğini düşünüyorum. Şahsen sağ direksiyonda zorlandığım tek nokta vitesin sol tarafta olmasıydı, aldığımız araç otomatik olduğu için bu sıkıntı da yok. Emniyetin bu konuda bir düzenlemesi var mıdır? Yasak mı sağ direksiyon araç kullanmak? Bilgisi olan biri aydınlatırsa sevinirim 😁
Hocam TC vatandaşı KKTC'den araç satın alma ayrıcalığına sahipmidir

Eğer ki TR plaka takmayacaksanız sorun olmayacağını düşünüyorum.

Yok hocam KKTC plaka kullanacağım satın alma hakkım var değil mi sonuçta isteyen KKTC vatandaşı istediği zaman T.C. vatandaşlığına geçebiliyorsa benim de araba alma hakkım olmalı diye düşünüyorum. İyi günler.

@OsmanlıFedaisi1876 isteyen KKTC vatandaşı T.C vatandaşlığına geçemiyor, isteyen olacağını da sanmıyorum da neyse. Sizin turist olarak yani kimliğiniz ile girdiğinizde araç satın almak gibi bir hakkınız yok. Ya çalışıyor olacaksınız yani çalışma izniniz olacak ya da oturma izni alacaksınız. Başka şekilde buradan araç alamazsınız. 🙂

@OsmanlıFedaisi1876 isteyen KKTC vatandaşı T.C vatandaşlığına geçemiyor, isteyen olacağını da sanmıyorum da neyse. Sizin turist olarak yani kimliğiniz ile girdiğinizde araç satın almak gibi bir hakkınız yok. Ya çalışıyor olacaksınız yani çalışma izniniz olacak ya da oturma izni alacaksınız. Başka şekilde buradan araç alamazsınız. 🙂

Tamamdır hocam bilgilendirme için teşekkür ediyorum prosedürü yanlış biliyormuşum.

Yeni konular

Geri
Yukarı