Türkiye'de satılan capri-sun meyve suları orijinal mi?

Shinya Kogami

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
Bu BİM'de ve çeşitli marketlerde satılan capri-sun meyve sularından tüketiyorum. Geçenlerde nette 2014 yılında bu meyve sularından garip cisimler ve küf gibi şeyler çıktığı için şirketin ambalaj değiştirdiğini öğrendim. Bendeki(BİM'den alınma koli) capri-sun'ların paketi o değişen paketten değil. Üretici olarak da freşa içecek A. Ş falan yazıyor. Bu meyve suları orijinal mi yoksa freşa isim hakkını almış kafasına göre üretip satıyor mu? Daha önce tanıdık bir marketten yurt dışından gelmiş capri-sun almıştım tad olarak da arada fark vardı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye içinde meyve suyu sakın almayın. Bahçelerde ezilen artık pazarda markette satılamayacak ürünleri ucuz fiyattan meyve suyu şirketlerine satıyorlar.
Kendim bizzat mevsimlik işlerde çalışırken gördüm YouTube'a meysuluk meyve yazıp görebilirsin ne içtiğini.
Süt iç en azından şu anlık onda su katmak haricî bir hile yok gibi.

Yurt dışında içerikleri daha kaliteli oluyor ürünlerin ondan farklı gelmiştir.
Ama diğer dediğinizi bilemeyeceğim.

Evet fark ettim onu çünkü TR'den aldığımı içerken şekerden boğazım yanıyor. Şimdi yurtdışındaki şöyle iyi böyle iyi diye ahkam kesecek kadar yurt dışından gelmiş capri-sun içmedim ama o içtiğim 2-3 tane de bile farkı hissettim. O biraz daha meyve tadı çok şeker tadı azdı.

Türkiye içinde meyve suyu sakın almayın. Bahçelerde ezilen artık pazarda markette satılamayacak ürünleri ucuz fiyattan meyve suyu şirketlerine satıyorlar.
Kendim bizzat mevsimlik işlerde çalışırken gördüm YouTube'a meysuluk meyve yazıp görebilirsin ne içtiğini.

Evet gördüm o videoları gerçekten çok kötü. Benim dedemler de ufak çaplı çiftlik ve bahçe işi yapıyorlar. Meyvelerin iyisini Migros gibi marketlere satıyorlar döküntüleri aracılar gelip topluyor. Süt konusunda da şunu söyleyebilirim. Dedemler süt satıyor daha doğrusu o köyde yaşayan çoğu insan süt satıyor. Mandıralar gelip topluyor sütleri. Şimdi 2 çesit mandıra var. Bir tanesi özel makineler kullanmanızı istiyor ve belli hijyen şartlarını sağlayacak ortam yaratmanızı talep ediyor. Bu makineler sağım sırasında sütün içine bakteri vs karışmasını önlüyor. Mandıra o şartları sağlarsanız belli ölçümlerden sonra sizin sütünüzü alıyor. Diğer mandıra ona buna bakmıyor direk alıyor. Bizim köyde süt satan çok ama o makineleri alan ve o ortamı sağlayan çok az satıcı var. Diğerleri sütün bakteri miktarının artıp çabuk bozulmasını önlemek için içine çok az miktarlarda çamaşır suyu katıyorlar. Yani belki ucuz satan markaların sütlerinden içtiyseniz veya peynirlerini yediyseniz o sütlere denk gelmiş olma ihtimaliniz var. Göz görmeyince gönül katlanıyor işte.

Sütlerde sağlıklı değil uht olsun falan fistan şu an yiyip içebileceğiniz en doğal sağlıklı şey su ve maden suyu.

Sütlerde sağlıklı değil uht olsun falan fistan şu an yiyip içebileceğiniz en doğal sağlıklı şey su ve maden suyu.

Damacana su hariç diyeyim. Piyasada 10 yıldır dolaşan damacanalar var hala ve çoğu zaman hiç yıkanmadan yeniden dolduruluyorlar. Asansörde damacanaya tecavüz eden adamı gördükten sonra hiç tadım kalmadı..

Merhaba arkadaşlar,
Bu BİM'de ve çeşitli marketlerde satılan capri-sun meyve sularından tüketiyorum. Geçenlerde nette 2014 yılında bu meyve sularından garip cisimler ve küf gibi şeyler çıktığı için şirketin ambalaj değiştirdiğini öğrendim. Bendeki(BİM'den alınma koli) capri-sun'ların paketi o değişen paketten değil. Üretici olarak da freşa içecek A. Ş falan yazıyor. Bu meyve suları orijinal mi yoksa freşa isim hakkını almış kafasına göre üretip satıyor mu? Daha önce tanıdık bir marketten yurt dışından gelmiş capri-sun almıştım tad olarak da arada fark vardı.

Türkiye de satılan capri sun orijinal mi bilmem ama bir mağzaya gittiğinde aynı ürünün diğer mağzaya kıyasla daha pahalı olduğunu gördüğün zaman üretim yerine bak. Farklı yerler olduğunu göreceksin. Pahalı olan İsveç, Norveç gibi yerlerde üretilirken ucuz olanın saçma sapan Asya ülkelerinden çıkma olduğunu görürsün. Kalite farkı var mıdır bilmiyorum ama böyle şeyler var.

Kalite farkı vardır muhakkak ki; çoğu şirket, alım gücü düşük ülkelere başka, alım gücü yüksek ülkelere başka ürün gönderir. Ve bu sayede ülkenin durumuna göre fiyat politikası uygular.
Onlar da yeterince doğal değil ki. Su, arıtılmış, işlenmiş su. Maden suyu zaten asitli.

Son düzenleme:
Kalite farkı vardır muhakkak ki; çoğu şirket, alım gücü düşük ülkelere başka, alım gücü yüksek ülkelere başka ürün gönderir. Ve bu sayede ülkenin durumuna göre fiyat politikası uygular.

Onlar da yeterince doğal değil ki. Su, arıtılmış, işlenmiş su. Maden suyu zaten asitli.

Bu çağda yediğimiz içtiğimiz hiçbir şey tamamen faydalı değil zaten. Faydalı dediklerimiz de bir yere katarken bir yerden götürüyor. Meyveler sebzeler bile içinde milyon tane kimyasal madde olan gübrelerin içinde yetişiyor. O sağlıklı mı bu zararlı mı diye düşünerek yaşanmaz bence. Tüketmek zorundayız çünkü.

Geri
Yukarı