Türkiye'de Teknoloji Çok Pahalı!

Dolar kullanıp dolar harcamasından neyi kast ediyorsun anlamadım. Ancak Dolar kullandıkları için ucuz diyorsan yanlış.
Diğer örneğine cevaben:
Hal Fiyatları
Price of 1 kg (2 lb.) of tomatoes in New York City :: Expatistan

İkisi de aynı kilo ve meyve, o zaman Amerika'da niye pahalı? En pahalı şehirde yaşıyorsun diyorsun. Amerika'da da verdiğim şehir en pahalı şehir dediğin örneğe göre. Yani Büyük şehirde yaşarsan büyük paralar ödersin o zaman. Neden? Çünkü üretim yapan şehir ülke sen değilsin. Bu cevapların her iki ülke içindir anlayabilene :)
Kısaca Dünyada para piyasası nasıl yürüyorsa ülkemizde de aynı şekilde yürüyor. Bu yüzden bizde niye teknoloji ürünleri veya farklı şeyler niye pahalı diyemeyiz. Nedenlerini yukarıda yazdım.

Amerika'da örneğin NY Albany'de saçma sapan bir evin kirasının $1000 olduğunu bilmeden çok fazla karşılaştırma yapmamak lazım. Evet adam asgari maaşıyla hayvan gibi bilgisayar alıyor, ama önce hayatta kalması gerek.

Bir sürü büyük şehir var, İstanbul aralarında pahalı olanlardan(Moskova, NY vb.), kalmak çok pahalı, burada bir evin kirası 1300-1400 diye gidiyor asgari ücret ise 1300 lira oldu daha yeni. @Murat5038 Dolar kazanıp dolar harcamaktan kast ettiğim insanların olaya şöyle bakması, 1000 dolar=3000 lira paraya bak demeleri, sanki TL harcıyacaklar. Keşke pound kazanıp TL harcayabilseydik(y)

Son düzenleme:
Gelin sizin beyninizi yakim siz istediniz.
Orta doğu ateşinden önce Suriye'den ev tüpü alan vardı, mutfak alış verişine gidenler dahi vardı çuvalla şeker falan almaya gidiyorlardı. Bir otobüs şoförü ile muhabbet olmuştu adam otobüsün bakımı geldi Suriye'de yaptıracağım diyordu Mercedes 404 mü tam bilmiyorum işte ondan.
Yanı başınızda Gürcistan'a bakın, krizde olan Yunanistan'a da bakın.
Ülkemize geri dönün farkı gördünüz mü?

Bu çaresizlik içerisinde elbette Amerikan rüyasına kapılan vs olacak, durumu bizden iyi olan ülkelere elbette özenecek, hayalini kurduğu hayatın umudunu orada bulduğu sürece bu devam edecektir.

Gelin sizin beyninizi yakim siz istediniz.
Orta doğu ateşinden önce Suriye'den ev tüpü alan vardı, mutfak alış verişine gidenler dahi vardı çuvalla şeker falan almaya gidiyorlardı. Bir otobüs şoförü ile muhabbet olmuştu adam otobüsün bakımı geldi Suriye'de yaptıracağım diyordu Mercedes 404 mü tam bilmiyorum işte ondan.
Yanı başınızda Gürcistan'a bakın, krizde olan Yunanistan'a da bakın.
Ülkemize geri dönün farkı gördünüz mü?

Bu çaresizlik içerisinde elbette Amerikan rüyasına kapılan vs olacak, durumu bizden iyi olan ülkelere elbette özenecek, hayalini kurduğu hayatın umudunu orada bulduğu sürece bu devam edecektir.
Çünkü Amerika kadar reklamını iyi yapan bir ülke yok, iyi bir mesleğin var ise her yer de iyi yaşarsın.

Tabii ki, mesela bir dişçi oldun mu aç kalmassın? 200 $'a dolgu yaptıran bir tanıdığım var. Neyse konumuzu saptırmayalım, konuyu açan arkadaşımız her halde cevabını almıştır?
Tabi Amerika da ki herkes dişçi zaten ya da Türkiye de ki.

Geri
Yukarı