Türkiye'de Vergiler - Verginin Vergisi Olur mu?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Ali Koyuncu isimli bir arkadaşın aşağıdaki videosuna rastladım. Anlatımı çok hoşuma gitti. Sizlerle paylaşmak istedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ali Koyuncu isimli bir arkadaşın aşağıdaki videosuna rastladım. Anlatımı çok hoşuma gitti. Sizlerle paylaşmak istedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Verginin vergisi varsa verginin vergisi de bir vergi olduğu için bununda vergisi vardır. Bu verginin de vergisi vardır. Bu sonsuz bir döngüdür. Bu işe para yetişmez.

En büyük saçmalık ÖTV, çünkü KDV zaten katma değer vergisi, bir değer katıyorsan, satarak alarak bunu ver tamam da ÖTV nedir yahu? Hele arabalarda olan ÖTV berbat derecede yüksek, tamam hepsini kaldırma ama, 2000 motor üstü arabalardan al ÖTV ama onda da düşük seviyede al, 2000 motor altında ise almama sı gerekir, bu ÖTV Avrupa'da falan uygulanacak, yıkılmadık yer kalmaz her halde ama bizde tık yok. Neden? Anadan babadan atadan böyle görmüşüz, "eti senin kemiği benim" zihniyeti var. Bu zihniyetle yetişen bizlerden ise bir halt olmaz kimse kusura bakmasın.

İki sene muhasebecilik yapmış birisi olarak biraz konuşayım:

Adam doğru söylüyor, en basitinden asgari ücrette bile her ay 274,16 TL vergi kesilir (2018 yılında). Devletin vergi almadığı şeyler çok azdır. Devlet gelirinin %99'luk kısmını vergiler oluşturur derdi hocamız. Mesleğin içine girince doğru dediğini anladım hocamın.

Mesela geçici vergi diye bir vergi çeşidi vardır. Bilinen diğer adı ile peşin vergi. Mesela 2018 yılında kazandığınız paranın vergisini 2019 yılının Mart ya da Nisan ayında ödersiniz, devlet vergi alacağını geç aldığı için peşin vergiyi getirmiştir. Geçici vergide yılda 4 kez bildirimde bulunursunuz, böylece devlet vergi alacağını zamanında alır. Bu dediğim firmalar içindir. Bir de damga vergisi var, ben buna zaruri vergi diyorum. İster kazancınız olsun ister olmasın, damga vergisini her halükarda ödemek zorundasınız. Boş beyanname verseniz de o damga vergisi çıkıyor. Mesela şuraya bir bakın, tarihe dikkat edin.

Opera Snapshot_2018-04-10_225019_evergi.com.png

Vatandaş açısından bakarsak, bazı pislik insanların tükürdüğü kaldırımın dahi vergisi cebinden çıkıyor aslında. Su faturasında çöp vergisi diye bir vergi vardır mesela. Şu anda gördüğünüz hemen hemen her cismin vergisi vardır. E bu kadar çok vergi türü ve yüksek vergi oranları olunca adamlar da vergi kaçırmayı normal görüyorlar.

Bu iktidar değişmediği müddetçe bu ülke bunlara maruz kalacaktır.

İleride soluduğumuz hava için de vergi ödersek şaşırmayın.

Adamların bizi sömürdükleri yetmedi. "Acaba gözleri paraya ne zaman doyacak?" diye kendime sürekli soruyorum. Analarımızın, babalarımızın ömrü tükendi. Bizim de belimiz büküldü, bükülecek.

Verdiğimiz paralar devletin, yani bizim lehimize olsa bir şey demeyeceğim, helal olsun der, geçerim. Ama ben saray parası, cart parası, curt parası ödemekten bıktım. Vergi kötüdür demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Zaten Atatürk'ün vergi ile ilgili çok güzel bir sözü vardır ve katılırım. Aynı şekilde anayasada mı nerede yazıyordu hatırlamıyorum fakat, "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz ancak bir noktadan sonra çalışmak, her vatandaşın görevidir." diye bir söz vardı.

Bu söze de çok katılıyorum. Fakat bunlar ne çalışanın haklarını biliyorlar, ne de vergi almanın usulünü biliyorlar. Adamlar bize hizmet sağlayacağına, bizim sırtımıza bindiler. Bunu malum kesime anlattığında da, "Sen fetöcü müsün?" diyorlar. Ulan amca, o sarayın hiçbir zaman önünden bile geçemeyeceksin. Hiçbir zaman Mercedes'e binemeyeceksin. O halde neyi, kimi savunuyorsun, anlayamıyorum. Bunu yapınca bir çıkarın da olmuyor, delireceğim yahu!

Adam ekonomiden bahsettim diye bana vatan haini diyor, çocuğuna bir simit alamıyor. Senin çıkarlarını, senin çocuğunun çıkarlarını düşünüyorum Allah'ın cezası. Sanki karşımda dünyanın en zengin adamı var. Adamın bir tane çöpü yok yahu, çocuğuna simit alamıyor diyorum.

Neyse, biz bugün de vatan haini ilan edilelim. Ama şunu bil ki; Seni geçtim, 10 yıl sonraki doğacak çocuğunun bile 1 kuruşuna göz dikildi, haberin yok.

Bf4YxxJIQAAGPlw.jpg

Verginin vergisi varsa verginin vergisi de bir vergi olduğu için bununda vergisi vardır. Bu verginin de vergisi vardır. Bu sonsuz bir döngüdür. Bu işe para yetişmez.
Vergi verdiğimiz için vergi veriyoruz. Vergi verdiğimiz için verdiğimiz verginin vergisini vermemize gerek yok. Türkiye'de yaparlar ise verginin vergisini yaparlar bırakırlar. Çok saçma olurdu. :D

Ya hala telefona özel tüketim vergisi uygulanıyor ama yata özel tüketim vergisi yok. Çünkü yat zenginlik belirtisi değil telefon zenginlik belirtisi. Ayrıca bizde dolaylı vergi oranı dolaysız vergiden daha çok bir orana sahip.

Yeni konular

Geri
Yukarı