Türkiye'de Yoğun Komunizm Temelli Politikalar ve Vergiler

Türkiye'de yoğun komunizm temelli politikalar yüzünden bu haldeyiz

• Evet

Oy: 7 23,3%
  • Hayır

Oy: 23 76,7%

• Oy verenlerin toplamı
    30

nameleswarior

Picopat
Arkadaşlar her şeyden önce yazımı okuduktan sonra anketi doldurunuz, kendi fikirlerimi ve gözlemlerimi paylaşmak istedim ayrıca bu konuda sizin fikirlerinizi merak ettiğim için böyle bir konu açtım. Öncelikle bu ülkede çok yoğun bir şekilde eşitlik yaratma çabası var ve bu durum ülke ekonomisine ciddi zarar verdiğini düşünüyorum, bunların bazılarını bahsedeceğim, temel olarak bu çaba yüzünden vergilerin aşırı derecede yüksek olduğunu düşünüyorum.

İlk olarak, hastanelerin ve genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması bence aşırı saçma çünkü ayda bir kaç kez giden adamın vergisini yılda 1 kez bile hastaneye gitmeyen ödemek zorunda kalıyor ve bu hiç ucuz bir hizmet değil en basit muayene de bile bir kişi için on binlerce lira ülkenin cebinden çıkıyor, en basitinden doktorların hemşirelerin maaşlarını, hastane de personel olarak çalışanların maaşlarını, orada ki cihazların paralarını ve ilaçların paralarını yine bu hastaneye gitmeyen kesim de ödemiş oluyor, zaten zengin sınıfından bahsetmiyorum bile çünkü onlar yüzbinlerce hatta milyonlarca lira vergi ödemelerine rağmen bu haklarından yararlanmayıp genelde özel hastaneleri tercih ediyorlar, bu zenginler içinde haksızlık çünkü insan hizmetini almadığı şeyin parasını ödemek istemez. Örneğin, Sizler hiç kullanmayacağınız bir site için veya spor salonu için yıllarca abonelik ücreti ödemek ister miydiniz?

Diğer bir mesele de bence üniversitelerin ücretsiz olması, elbette ki ülkede ki zeki insanlar sınıf fark etmeksizin eğitim almalı ama bunu saçma bir bölüm okuyan veya sırf üniversite ortamına girmek ve amacı eğitim olmayan yüz binlerce insan için eğitim parası yine cebimizden çıkıyor bu sebep den ötürü tamamen sallıyorum şuan, sadece ilk 10 bine girenlere burs hakkı tanınmalı ve diğerleri içinse üniversiteler ücretli olmalı, bunun yanında maddi durumu iyi olmayan ve burs alamayan öğrencileri okul bittiğinde ödenecek şekilde bankalar tarafından krediler sağlanması daha doğru ve mantıklı bir sistem olabilirmiş gibi geliyor, bu sayede üniversitelerde ki öğretmen kalitesi başta olmak üzeri imkanların ve üniversite kalitelerinin fazlasıyla artacağını düşünüyorum.

Ben sadece şuan ülkenin fazla eşitlikçi olmasından kaynaklanan 2 tane soruna değindim bu liste böyle uzayıp gider, ekmek fiyatlarının devlet tarafından belirlenmesinden tutunda doğuda ki ve batıda ki iller fark etmeksizin benzin ve elektrik fiyatlarının aşağı yukarı aynı olması vs. Bence, bu ülkenin temel sorunu budur çünkü Almanya gibi sosyal bir devlet olmak istiyoruz fakat Almanya gibi ekonomimiz yok bu sebep den dolayı ülkede ki vergiler haddinden çok daha fazla. Eğer bu sistemden vazgeçilirse daha yaşanılabilir bir ülke olacağımızı düşünüyorum, ve sizlerin fikirlerini merak ediyorum yanlış düşündüğümü söyleyenler gibi bana katılanların da fazlasıyla olacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:
hastanelerin ve genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması bence aşırı saçma
Katılıyorum. Bu konuda şu tarz bir sisteme geçilmeli; Maaşından istek doğrultusunda kesilecek. Yani ben istemiyorum 8,500 alacağıma 10,000 maaş alırım nasıl olsa gitmiyorum hastahaneye falan. Ama sık giden birisiysem gider 2,500'ü yatırırım tarzı.
üniversitelerin ücretsiz olması,
Aynı şekil bunada katılıyorum. İpini koparan Üniversite okuyor. Böyle olunca Üniversite sayıları artıyor ve kalitesiz bir eğitim ortaya çıkıyor çünkü ne kadar çok Üniversite varsa öğrenci için ayrılan yıllık bütçe azalıyor. Devlet, piyasada olursa yaptığı iş kalitesiz olur. Özel Sektör olursa rekabet olacağından kaliteli iş çıkartırlar.

Türkiye'de ne liberalizm ne de komünizm vardır. Türkiye'deki düzenin adı yağma düzenidir. Hukukun olmadığı bir yerde uygulanan sistemin pek bir önemi yoktur. Vergilerin sayısal çokluğu ve yüksek oranlı olmasının sebebi komünizm değildir. Devlet baba kavramı hangi toplumda vardır bizden hariç? Devlete canım feda, devletimiz var olsun dersen her türlü vergi alınır senden. Sağlık ve eğitimin özelleştirilmesi konusunda size katılmıyorum. Düşük gelirli insanlar kaliteli hizmetlerden faydalanamazlar.

Son düzenleme:
Katılıyorum. Bu konuda şu tarz bir sisteme geçilmeli; Maaşından istek doğrultusunda kesilecek. Yani ben istemiyorum 8,500 alacağıma 10,000 maaş alırım nasıl olsa gitmiyorum hastahaneye falan. Ama sık giden birisiysem gider 2,500'ü yatırırım tarzı.

Aynı şekil bunada katılıyorum. İpini koparan Üniversite okuyor. Böyle olunca Üniversite sayıları artıyor ve kalitesiz bir eğitim ortaya çıkıyor çünkü ne kadar çok Üniversite varsa öğrenci için ayrılan yıllık bütçe azalıyor. Devlet, piyasada olursa yaptığı iş kalitesiz olur. Özel Sektör olursa rekabet olacağından kaliteli iş çıkartırlar.
Kesinlikle öyle katılıyorum, rekabet hem piyasanın ucuzlamasını hem de kalitenin artmasını sağlar ve isteyen sağlık sigortasını kendi bütçesine göre yaptırırken isteyen yaptırmaz tamamen kişiye kalması gereken bir durum.
Türkiye'de ne liberalizm ne de komünizm vardır. Türkiye'deki düzenin adı yağma düzenidir. Hukukun olmadığı bir yerde uygulanan sistemin pek bir önemi yoktur. Vergilerin sayısal çokluğu ve yüksek oranlı olmasının sebebi komünizm değildir. Devlet baba kavramı hangi toplumda vardır bizden hariç? Devlete canım feda, devletimiz var olsun dersen her türlü vergi alınır senden. Sağlık ve eğitimin özelleştirilmesi konusunda size katılmıyorum. Düşük gelirli insanlar kaliteli hizmetlerden faydalanamazlar.
Öncelikle bu ülkede en temel sorunlardan biri bence dediğim gibi bu eşitlikçi politikalardır ve bu yüzden vergiler yüksektir, "Türkiye'de 2023 için toplam sağlık harcamaları %40'lık artışla 415,6 milyar olarak hesaplanmış"(kaynak paylaşmak serbest mi bilmediğim için kaynak paylaşmadım fakat google yazdığınız zaman bulabilirsiniz.) bu kadar para sadece tek bir kalem için harcandığını düşünmek lazım bunun yerine özel sigorta şirketleri olsa onun üzerinden isteyen istediği kalitede ve parasına göre sağlık hizmeti alsa bu kadar yüksek bir bütçe harcanmasına gerek kalmaz ve vergiler ona göre düşer. Düşük gelirli insanlar kaliteli hizmetlerden faydalanamazlar demişsiniz fakat bu dediğiniz fazlasıyla eşitlikçi bir yaklaşım insanlar bütçelerine göre hareket etmeliler ve bir kişi bir başkası rahat yaşayacak diye para alınmamalı, mesela siz 20 bin TL kazanıyosunuz diyelim komşunuz ise 4 bin TL kazanıyor sırf komşunuz rahat yaşasın ve aynı kalitede hizmet alsın diye çıkarıp her ay 8 bin TL komuşunuza vermezsiniz değil mi ? aynı mantık burada da geçerli olmalıdır.

Katılıyorum. Bu konuda şu tarz bir sisteme geçilmeli; maaşından istek doğrultusunda kesilecek. Yani ben istemiyorum 8,500 alacağıma 10,000 maaş alırım nasıl olsa gitmiyorum hastahaneye falan. Ama sık giden birisiysem gider 2, 500'ü yatırırım tarzı.

Sizce Türk insanları böyle mi yapar? İnsanlarımız genel olarak uyanık ve beleşçi.

Katılıyorum. Bu konuda şu tarz bir sisteme geçilmeli; Maaşından istek doğrultusunda kesilecek. Yani ben istemiyorum 8,500 alacağıma 10,000 maaş alırım nasıl olsa gitmiyorum hastaneye falan ama sık giden birisiysem gider 2,500'ü yatırırım tarzı.
Yıllarca hastaneye gitmezsiniz, gitmek gerektiğinde de ciddi bir operasyondan sonra ev/araba sattıracak faturayı önünüzde buluverirsiniz. ABD'de böyle düşünen çok kişi var, maddi iflasların yaklaşık %20 kadarı hastane masrafını ödeyememeleri nedeniyle oluyor. Kimse 1-2 ay sonra büyük bir ameliyata ihtiyaç duyabileceğini düşünmez, bazı şeyler hiç beklemediğin anda başına gelir. Hiçbir sistem de belli bir süre sisteme para ödememiş biri acil ihtiyacı olduğunda 2500 lira verdiğinde o ameliyatı yapmaz. Kişi tüm masraflardan sorumlu olur.

Bu riski almak isteyen alsın, tutmayayım ama bazı beklenmedik şeyler başınıza geldiğinde keşke sigortam (araba için kasko) olsaydı dersiniz.

Son düzenleme:
Yıllarca hastaneye gitmezsiniz, gitmek gerektiğinde de ciddi bir operasyondan sonra ev/araba sattıracak faturayı önünüzde buluverirsiniz. ABD'de böyle düşünen çok kişi var, maddi iflasların yaklaşık %20 kadarı hastane masrafını ödeyememeleri nedeniyle oluyor. Kimse 1-2 ay sonra büyük bir ameliyata ihtiyaç duyabileceğini düşünmez, bazı şeyler hiç beklemediğin anda başına gelir. Hiçbir sistem de belli bir süre sisteme para ödememiş biri acil ihtiyacı olduğunda 2500 lira verdiğinde o ameliyatı yapmaz. Kişi tüm masraflardan sorumlu olur.

Bu riski almak isteyen alsın, tutmayayım ama bazı beklenmedik şeyler başınıza geldiğinde keşke sigortam (araba için kasko) olsaydı dersiniz.
Kusura bakmayın ama bir yakınım En son 2 yıl önce hastahaneye gitti. En son giriş kaydı 20 yıl öncesine ait. Bu adam her yıl bu sigortayı ödemek zorunda.
Ayrıca o dediğiniz ve "kumar" diye adlandırdığınız olayın farklı bir sistemi var.

Parası olmayan ölsün veya cahil kalsın mantığı Ortaçağ mantığıdır anca. Sırf genel sağlık sigortası bile çok önemli ve gerekli bir şeydir sosyal devlet olma yolunda. ABDnin sağlık sistemi ortada, evsizler sokaklarda yaşıyor ve ölüyor...

Komünizm olsa üniversite ücretsiz olur ama medeniyet denen saçmalık olurdu yine. Bu noktada benzer ama Komünizm bambaşka bir şey.

Parası olmayan ölsün veya cahil kalsın mantığı Ortaçağ mantığıdır anca. Sırf genel sağlık sigortası bile çok önemli ve gerekli bir şeydir sosyal devlet olma yolunda. ABDnin sağlık sistemi ortada, evsizler sokaklarda yaşıyor ve ölüyor...
ABD nin sağlık sistemi sıkıntılı fakat benim dediğim mevzu ile ABD nin sağlık sistemi arasında pek bir bağlantı yok, sadece sağlık sigortasının devlet değil özel şirketlerde olması gerektiğini ve insanların bütçelerine göre sigorta yapmaları gerektiğini söylüyorum, eğitim konusun da ise üniversiteye kadar eğitim zaten ücretsiz olmalı fakat üniversite eğitimi bir lükstür arkadaşlar ve zorunlu değildir, kaldı ki zeki olan insanlara burs verilmesi lazım olduğunu da dile getiriyorum hatta buna rağmen okumak isteyenlere bankalar üniversite sonrası ödenecek şekilde bir kredi verseler fena bir fikir olmadığını söylüyorum, yani sizin dediğiniz gibi insanlar ortaçağ karanlığında kalsınlar demiyorum sadece bu durumun devletimiz üzerinde yoğun giderlere sebep olduğunu söylüyorum ve bu eğitimin hemen hemen diğer dünya ülkelerinde ki gibi ücretli olması gerektiğini düşünüyorum.

Geri
Yukarı