Türkiye’de Windows 7 kullanım oranı %26

Herkes nedense yeni işletim sistemlerine şüpheyle yaklaşıyor. Windows 11'i betadan beri kullanıyorum, ''Hala geçilir mi? Sorunlar bitti mi?" diye sorular geliyor. Tamam ilk başta driver sorunları vs. vardı fakat şu ana kadar başka bir sorunla bile karşılaşmadım. Çoğu kullanıcıda öyle söylüyor. Neden bu ön yargı? Tamam sistemi yetmeyenler için sorun yok fakat diğerlerini anlamış değilim.

çünkü düzgün bi işletim sistemleri yok
İşletim sistemleri düzgün. Aslında düzgün donanımlar yok. Mevcut eski donanımları yeni sistem işletim sistemleri ile kullanınca aksaklıklar oluşuyor. Sorunu eskiyen donanımlarda değil direk güncel işletimlere atıyoruz. Windows 8.1 ve windows 10 ile SSD yapılarına geçti dünya bizler HDD ile sistem kurmayı ddr2'lerle yol yürümeyi veya ddr3 (eski nesil frekans hız olan versiyonlarla) sistem oluşturmaya çalışıyoruz donanımı yüksek bir pc oluşturunca iş değişiyor. Zira windows 11 yeni çıktı halen hatalar doğal... xp 'de de oyundan atmalar donmalar mavi ekranlar çokça yaşadık windows 7 ilk çıktığında sıkça mavi ekranlar oluyordu. Herşey hızla düzeldi. Windows 7 en güzel işlemtim sistemlerindendir Microsoft'un. Zira windows 10 da öyle. Windows 11 de buna aday henüz erken ancak. Eski bilgisayarlara güncelliğini yitirmiş sistemler kurak yerine stabilite ve güvenlik güncellemelerini sürekli canlı ve stabil tutmak için Linux varken neden bu çözümleri denemiyoruz? Windows eski güncelliğini yitirmiş sistemlerinden uzak durmak şart veya daha iyi bir donanımı olanlar çok eski değilse windows 8.1 kurmak bir çözüm yada ddr3 6GB ram ve SDD sahip olan donanımlara ise windows 10 yükleyip geçmek gerek. ama ne yazık ki çoğumuzun donanımları eski :( ama çözümlerde yok değil çok. İnsanımız alışkanlıklarından vazgeçmiyor... "Onunla mı uğraşacağım" diyor yada "Yeni çıkan işletim sisyetimi çöp" söyleyip her türlü hatalara açık güncelliğini yitirmiş sistemlerin bir anda fan kitlesi haline dönüşebiliyor insanlar... Sorunun cevabını kullandığımız işletim sistemlerinden değil kullandığımız donanımlarda, alışkanlıklarımızda ve ekonomik imkanlarımızda aramalıyız. Bu noktada Lisanslı ürünlerde kullanmak çok önemli. Bir lisanslı yazılımı cracklı vs kullanınca veya demo olarak lisansladığını sanarak devam edince sonra performans kayıpları alıncada bu işletim sistemi olmamış diyen insanlarımız çok...

Son düzenleme:
İşletim sistemleri düzgün. Aslında düzgün donanımlar yok. Mevcut eski donanımları yeni sistem işletim sistemleri ile kullanınca aksaklıklar oluşuyor. Sorunu eskiyen donanımlarda değil direk güncel işletimlere atıyoruz. Windows 8.1 ve windows 10 ile SSD yapılarına geçti dünya bizler HDD ile sistem kurmayı ddr2'lerle yol yürümeyi veya ddr3 (eski nesil frekans hız olan versiyonlarla) sistem oluşturmaya çalışıyoruz donanımı yüksek bir pc oluşturunca iş değişiyor. Zira windows 11 yeni çıktı halen hatalar doğal... xp 'de de oyundan atmalar donmalar mavi ekranlar çokça yaşadık windows 7 ilk çıktığında sıkça mavi ekranlar oluyordu. Herşey hızla düzeldi. Windows 7 en güzel işlemtim sistemlerindendir Microsoft'un. Zira windows 10 da öyle. Windows 11 de buna aday henüz erken ancak. Eski bilgisayarlara güncelliğini yitirmiş sistemler kurak yerine stabilite ve güvenlik güncellemelerini sürekli canlı ve stabil tutmak için Linux varken neden bu çözümleri denemiyoruz? Windows eski güncelliğini yitirmiş sistemlerinden uzak durmak şart veya daha iyi bir donanımı olanlar çok eski değilse windows 8.1 kurmak bir çözüm yada ddr3 6GB ram ve SDD sahip olan donanımlara ise windows 10 yükleyip geçmek gerek. ama ne yazık ki çoğumuzun donanımları eski :( ama çözümlerde yok değil çok. İnsanımız alışkanlıklarından vazgeçmiyor... "Onunla mı uğraşacağım" diyor yada "Yeni çıkan işletim sisyetimi çöp" söyleyip her türlü hatalara açık güncelliğini yitirmiş sistemlerin bir anda fan kitlesi haline dönüşebiliyor insanlar... Sorunun cevabını kullandığımız işletim sistemlerinden değil kullandığımız donanımlarda, alışkanlıklarımızda ve ekonomik imkanlarımızda aramalıyız. Bu noktada Lisanslı ürünlerde kullanmak çok önemli. Bir lisanslı yazılımı cracklı vs kullanınca veya demo olarak lisansladığını sanarak devam edince sonra performans kayıpları alıncada bu işletim sistemi olmamış diyen insanlarımız çok...
Kral ne yazdın be hay maşallah. Sen git bence bir yazar ol.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kral ne yazdın be hay maşallah. Sen git bence bir yazar ol.
Size değil genel yazdım. Sizin cümlenizi fırsat bilerek. 😊 İnsanlarımızı bilinçlendirmeliyiz. Gerçek manada halen bir çok genel ağ kullanıcısı durumun farkında asla değil. Tehlike ve risk altındalar. Gizliliğe önem verirler ama hiç bir şeyin gizli olmadığını anlamıyoruz. Şirketler devletler bilgilerimizi almasın derler ve kendimizi şirketlere karşı kormaya çalışırız ve güncelliğini yitirmiş sistemler kullanmaya devam ederiz, ancak diğer taraftan güvenlik açığı vererek bilgisayar korsanlarının adeta atlama noktası haline geliriz. Paronayak olmaya gerek yok orjinal güncel lisanslı sistemler kullanmak şart. İmkanımız yoksada yine ücretsiz lisanslara sahip Linuxlar var. Her zaman windows 10 veya windows 11 yükseltmek ve güncel kalmak çok önemli. Herşeyimiz devletlerde ve büyük şirketlerde zaten bari şahıslarda dolandırıcılarda verilerimiz olmasın. Devletten şirketlerden korkmayalım, verilerimizi aldılar diye korkmaya gerek yok bence güncel kalmadığımız için korkmalıyız. Bir işletim sistemi taraftarı olmayada gerek yok en güncel MacOs, Linux, Windows vs farketmez güncelliğini koruduğumuz tüm sistemler kullanılabilir. Ben evimde Windows 11 lisanslı ürün kullanmaktayım. Şuan yazdığım bilgisayarda eski bir donanıma sahip ve Linux kullanmaktayım ikisinde de en son güvenlik güncellemelerim yapılıyor, doğru olan bu. Artık güncelliğini tamamen yitirmiş, destekleri ortadan tamamen kaldırılmış eski işletim sistemlerini terk edelim...

Son düzenleme:
Bunun sebebi yeniliğe alışamamaktan kaynaklı da olabilir, bütçe meselesi de olabilir ama kesilen desteklerin sayısı artığında Windows 7, Windows XP gibi düşük bir kullanım oranına sahip olacak. Halihazırda bu işletim sistemi şuan ESU güncellemeleri alıyor, bunun da bir etkisi olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı