Türkiye'deki Bileşen Fiyatlarının Yurtdışındaki Değeri

Günaydın Technopat ailesi. Bir sorum var. Buradaki fiyatlar ile ABD fiyatları arasında en fazla kaç TL fark var? Vergiler nasıl değişiyor?
Bu konuda daha bilgili hocalarım vardır ama çok fark yok diye biliyorum. Bazı parçaların yurtdışı fiyatına bakıp, Türkiye'de fiyatın daha ucuz olduğunu gördüm. Ama herşey de geçerli midir, ben mi yanlış baktım tam bilemiyorum.

Geçenlerde Youtube'da bir video gördüm. Yabancı bir kanal 600$'a GTX950 sistem topluyordu. Biz 600 TL'ye GTX950'yi alamıyoruz adamlar komple sistem topluyor :(

1,5 liralık benzini kaçtan aldığımızı da hatırlatmadan geçmeyelim, bunu adı vergi değil soygundur.
Yurtdışı ürünlerine gelirsek arada net 1,8 kat fark oluyor. Bazı ürünlerde 3 kat fark bile oluyor.

Teknolojiye pahalıya erişen bir ülkeyiz.

@lionstone19 verdigim örnek el emegi icinde bir fiyat. Yani satis ve kar fiyati.
Parcalari tek tek alip, sistemi kendin kursan 1700 € gibi bir fiyata denk gelir örnekte verdigim sistem.

Uzun lafin kisasi, bu vergiler Türkiye vatandaslarinin belini büküyor.
Teknoloji sitesinde oldugumuz icin bu örnekleri verebiliyorum.

Benzin, Dogal Gaz, Alkol ve Tütün ürünleri gibi onlarca seyi saymiyorum bile. Maalesef durum böyle.

En son Türkiye'de bir 80'lik Yeni Raki 90 TL falan idi yanlis hatirlamiyor isem... Eeee burada ise 12 - 13 € arasi.
Düsün ki, milli icecegimiz baska ülkede kendi ülkemizden kat ve kat daha ucuz... Aci cok aci...

Ben simdi icmeyeyimde ne yapayim. :)

Sevgiler...

Şimdi, Hollanda'daki en pahalı siteden sistem topluyorum. 2500 € tutuyor. Türkiye fiyatlarıyla 9000 Lira bazı yerlerde 10,000 Lirayı buluyor.
Gerisini siz düşünün...

Yeni konular

Geri
Yukarı