Türkiye'deki bilgisayarların %9'unun Linux kullanması

Bizim akıllı tahta Pardus. Ve bana göre iğrenç bir işletim sistemi.
Benim gördüğüm her 10 bilgisayarın 7'si Windows 10, 2'si Windows 7, birisi ise Windows 8.1.

Bence Windows'un Linux'a tercih edilmesi şöyle:
Windows daha çok sade, daha iyi anlaşılır, bir şeyi bulmak Linux'taki gibi 2 saat sürmez.
Daha iyi grafikleri, temalara sahip.
Her uygulamayı indirmeden önce...indir Linux diye yazman gerek. Linux'a Windows gibi her şey indirilmiyor.

Pardus bence de kötü fakat Linux Windows'dan çok daha detaylı ve işini bilen Windows'dan çok daha iyi bir şekilde kullanıyor.

Oyunların Windows için yazıldığını düşünürsek Linux kullanımı iş hayatına kayar. Kurumsal firmalar sorun yaşadığında anında destek ister. Linux bu konuda da yetersiz kalır. Bu durumda Linux sadece otomatik çalışan bilgisayarların içine sıkışmış olacak. (Bankamatik, Bisküvi makineleri, yolcu bilgilendirme sistemleri, akıllı tahtalar, vb.) Lisans ücreti ödemekten bıkan firmalar dışında Linux kullanan firma olduğunu sanmıyorum. Neden Windows rahatlığı varken kendilerini zora soksunlar ki? İnsanlar bir hevesle Linux indirip bir süre kullandıktan sonra tekrar Windows'a geri dönüyor. Linux işletim sistemini, yazılımcılar dışında gerçek anlamda kullanacak kimseyi göremiyorum. Diğer kullananların ise, nette gezinmek dışında bir şey yaptıklarını düşünmüyorum. (İstisnalar elbet vardır)

Oyunların Windows için yazıldığını düşünürsek Linux kullanımı iş hayatına kayar. Kurumsal firmalar sorun yaşadığında anında destek ister. Linux bu konuda da yetersiz kalır. Bu durumda Linux sadece otomatik çalışan bilgisayarların içine sıkışmış olacak. (Bankamatik, Bisküvi makineleri, yolcu bilgilendirme sistemleri, akıllı tahtalar, vb.) Lisans ücreti ödemekten bıkan firmalar dışında Linux kullanan firma olduğunu sanmıyorum. Neden Windows rahatlığı varken kendilerini zora soksunlar ki? İnsanlar bir hevesle Linux indirip bir süre kullandıktan sonra tekrar Windows'a geri dönüyor. Linux işletim sistemini, yazılımcılar dışında gerçek anlamda kullanacak kimseyi göremiyorum. Diğer kullananların ise, nette gezinmek dışında bir şey yaptıklarını düşünmüyorum. (İstisnalar elbet vardır)

Haklısınız. Destek konusunda Linux sıkıntı çıkarabiliyor.

Fedora destekte bulunmuyor mu? Ondan para kazanıyorlar diye biliyorum.

Destek derken ondan bahsetmedim. Herhangi bir sıkıntı olduğunda desteğe başvurduklarında ülkemizde Linux bilgisi olan kişi sayısı az ve çoğu kişi Windows bildiğinden sorun çıkabiliyor.
Destekte karşılarına çıkan kişi de Windows konusunda yardımcı olabiliyor.

Hoşlanmayanlar dedim. Hem ben Windows'u sevmeyenleri hep görüyorum nedense. :D
Düşünsene para verdiğin işletim sistemi sana reklam gösteriyor, kendi bilgisayarınla yapabileceklerini kısıtlıyor, senden izinsiz bilgisayarına program kuruyor ve verilerini toplamak için ara sıra %30 - %60 civarında işlemci kullanıyor. İnsanlar neden Windows'u sevsin?

Linux'u sevmeyenler ise kendi bilgisizliklerinden dolayı sevmiyorlar, çoğunun elle tutulur bir sebebi yok, bu yüzden laf yiyorlar.

Dünyada %2.48 kullanımı olan Linux, Türkiye'de %9.26 kullanıma sahip. (Kaynak)
Eki Görüntüle 1377986
Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Gördüğünüz her 10 bilgisayardan 1'i Linux kullanıyor mu?
Adimdan kullandigim belli zaten. 10% olmasinin nedeni Pardus kurulan bilgisayarlar olabilir. Babamin calistigi yerde de sinyalizasyon icin Ubuntu kullaniyorlarmis. Linux'u kurumsal olarak kullananlar var yani. Sunucu desen Linux ve BSD onde goturuyor. Ama 10 bilgisayardan 1'i kullanmiyor normal ev kullanicisinda. 9 akrabama gitsem tek Linux kullanan ben olurum 10 kisi arasinda.

Yeni konular

Geri
Yukarı