Linux Nedir?

Kali Linux XFCE'ye geçti son sürümlerinde. Daha sonradan tekrar GNOME'ye dönmedilerse XFCE sanal makinede düzgün çalışır.
Aynı sistemin işlemcisinin bir tık üstü sistem bende var, kali xfce tabiri caizse hayvan gibi kastı 2GB ram çekirdeğide vermiştim, yani tırt.
O zaman Kubuntu kurayım, önce bir VM ile deneyip öyle bakayım. Sonra istersem Dual Boot yaparım. Teşekkürler.
Öyle yapma bence, Openbox kullanan bir sistem kur, ya da antiX falan.

Öncelikle selamlar, son zamanlarda Mr. Robot dizisini çok fazla izliyorum ve çok hoşuma gidiyor. Nedense hep Linux işletim sistemleri kullanılıyor. Ben de merak ettim ve "Wikipedia" üzerinden araştırdım. Ve bu işletim sisteminin farklı dağıtımları olduğunu gördüm. Kali, Ubuntu vesaire. Yanlışsam kusuruma bakmayın. Benim sorum şunlar olacak:
  1. En çok hangi Linux dağıtımı kullanılıyor?
  2. macOS ile bağlantısı nedir?
  3. Sanal makine ile kullanabilir miyim? Genel olarak ortalama bir sistemi zorlar mı?
  4. Raspberry Pi ile kullanmak mümkün mü?
  5. Neden kullanılmalı? Kimler kullanıyor?
Nedense Kali Linux ilgimi çekti. Python öğreniyorum ve okuduğum kadarıyla Kali Linux ile kullanabilirim. Tabiri caizse "Hacker" olmayacağım ancak biraz öğrenmeye çalışırsam sıkıntı olmaz bence. Belki ileride işime yarar.
Bir tane bile olsa sorumu cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.
1- Ubuntu ve Dağıtımları.
2- MacOS ile ufak bir çekirdek bakımından yakınlığı var, emin değilim.
3- Hafif bir linux dağıtımı ortalama bir bilgisayarda sanal makinada pek kasma yapmaz.
4- Raspberry Pi ile birçok i.s. kullanabilirsiniz.
5- Neden kullanıldığı amaca bağlı. Programlama veya hacking örneğin. Siber güvenlikçiler, kötü amaçlı yazılım üretenler, meraklılar vs. Kısaca herkes kullanıyor fakat bilenler ve merak edip öğrenmek isteyenler vs.

"Genel olarak ortalama bir sistemi zorlar mı?" Sorusu biraz saçma çünkü sistemi zorlaması masaüstü ortamına veya pencere yöneticisine göre değişebilir.

Öncelikle selamlar, son zamanlarda Mr. Robot dizisini çok fazla izliyorum ve çok hoşuma gidiyor. Nedense hep Linux işletim sistemleri kullanılıyor. Ben de merak ettim ve "Wikipedia" üzerinden araştırdım. Ve bu işletim sisteminin farklı dağıtımları olduğunu gördüm. Kali, Ubuntu vesaire. Yanlışsam kusuruma bakmayın. Benim sorum şunlar olacak:
  1. En çok hangi Linux dağıtımı kullanılıyor?
  2. macOS ile bağlantısı nedir?
  3. Sanal makine ile kullanabilir miyim? Genel olarak ortalama bir sistemi zorlar mı?
  4. Raspberry Pi ile kullanmak mümkün mü?
  5. Neden kullanılmalı? Kimler kullanıyor?
Nedense Kali Linux ilgimi çekti. Python öğreniyorum ve okuduğum kadarıyla Kali Linux ile kullanabilirim. Tabiri caizse "Hacker" olmayacağım ancak biraz öğrenmeye çalışırsam sıkıntı olmaz bence. Belki ileride işime yarar.
Bir tane bile olsa sorumu cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.
Sadece 3. ve 4. soruların cevaplarını verebilirim. Diğerleri hakkında bilgim yok. Evet sanal makine ile kullanabilirsiniz. Hatta kali linux bile kullanabilirsiniz. Raspberry Pi için ise zaten RPi için linux kullanmak zorundasınız. Bazı istisnalar hariç. Kali Linux'un raspberry versiyonu var. Onu da kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı