Türkiye'deki mobil operatörlerde bulunan sorunlar

Türkiye'deki mobil ve sabit iletişimdeki sorunlar siyasidir. Üç firma da dünyanın parasını kazanmakta. Hâlâ muhatap olduğumuz intetnet hızları, özellikle karşıya yüklemenin çok kötü olması ve DNS, VPN gibi sınırlamalar hep siyasi kaynaklıdır. Ya firmalar hükumete şirin gözükmeye çalışmakta ya da uyarı yiyerek bir şeyler yaparlar.

Türkiye'deki mobil ve sabit iletişimdeki sorunlar siyasidir. Üç firma da dünyanın parasını kazanmakta. Hâlâ muhatap olduğumuz intetnet hızları, özellikle karşıya yüklemenin çok kötü olması ve DNS, VPN gibi sınırlamalar hep siyasi kaynaklıdır. Ya firmalar hükumete şirin gözükmeye çalışmakta ya da uyarı yiyerek bir şeyler yaparlar.

Sadece Vodafone'nun DNS engellemesi mantıkli mı?

Sadece Vodafone'nun DNS engellemesi mantıkli mı?
Türkcell mobil internetimde VPN kullanamıyorum ben. Firmalar çeşitli kısıtlamalar getiriyor farklı olmak suretiyle. Üç firma da DNS kullanımını engellese "Türkiye'de DNS kullanmak yasak" şeklinde haklı bir çıkışımız olacak, kendilerince bunun önüne geçmiş oluyorlar. Sonuçta ise ne oluyor "yasak değil ki, Vodafone böyle bir prosedüre sahip, politikaları bu şekildeymiş" dememizi bekliyorlar.

Bende öyle bir sorun yok hocam+ bizim evde herkes Turkcell kullanıyor öyle bir sorun yok (VoLTE aktif hepsinde)

Telefondan konuşurken 3G'ye geçiyor hocam. Diğer operatörlerde böyle birşey yok. Hepsinin ayrı sıkıntısı var.

Turkcell'in sitesinde bu yazıyı buldum.

Normalde 4.5G şebekesini kullanırken, sesli arama yapılmak istendiğinde teknoloji değişikliği olmakta ve cihaz 4.5G’den 3G’ye geçerek çağrıyı başlatmaktadır. VoLTE teknolojisi ile 4.5G kapsaması iyi olduğu sürece, teknoloji değiştirmeden kullanıcı 4.5G şebekesinde çağrı başlatıp, 4.5G’de çağrıyı sürdürebilmektedir.

Son düzenleme:
Elinize sağlık değerlendirme süper ancak birkaç eksiğini fark ettim:

Türk Telekom kullanıyorum, özel DNS'i ben de kullanamıyorum. Elektrik gittiğinde şebekedeki internetin gitmesi (Daha doğrusu kullanılamayacak kadar yavaşlaması) sorununu ben de yaşıyorum. Sanırım aramalarda problem yok ama onu detaylı test etmedim. Ayrıca arama yaparken 3G'ye düşmesi aynı şekilde Türk Telekom'da da var.

Bir de rica etsem özel DNS sorununun Turkcell'de olmadığını test edebilir misiniz? Turkcell'de de bu sorun var diye biliyorum ama detaylı denemedim.

Elinize sağlık değerlendirme süper ancak birkaç eksiğini fark ettim:

Türk Telekom kullanıyorum, özel DNS'i ben de kullanamıyorum. Elektrik gittiğinde şebekedeki internetin gitmesi (Daha doğrusu kullanılamayacak kadar yavaşlaması) sorununu ben de yaşıyorum. Sanırım aramalarda problem yok ama onu detaylı test etmedim. Ayrıca arama yaparken 3G'ye düşmesi aynı şekilde Türk Telekom'da da var.

Bir de rica etsem özel DNS sorununun Turkcell'de olmadığını test edebilir misiniz? Turkcell'de de bu sorun var diye biliyorum ama detaylı denemedim.

Türk Telekom ve Turkcell DNS kullanmaya izin veriyor. NextDNS kullanıyorum sorun yok. VoLTE açıksa Türk Telekom'da arama yaparken 3G'ye geçmiyor.

Türk Telekom ve Turkcell DNS kullanmaya izin veriyor. NextDNS kullanıyorum sorun yok. VoLTE açıksa Türk Telekom'da arama yaparken 3G'ye geçmiyor.
VoLTE açıksa tabii ki 3G'ye geçmez, bu Türk Telekom'a özel değil, Turkcell'de de var. Hatta sizin için tekrar test ettim. Konuşma esnasında 4.5G kullanılabiliyor. Hatta doğrulamak için konuşma esnasında Speedtest de yaptım, 120 Mbps'leri gördüm. Buyrun ekran görüntüsü (Turkcell).

IMG-20230825-WA0040.jpg

Türk Telekom hattımın olduğu telefonda özel DNS'i açtığımda DNS sunucusuna bağlanıyor ancak yasaklı sitelere girmeye izin vermiyor. Türk Telekom tarafında özel bir filtreleme var olmalı. Onu da eklemiş olayım :)
Screenshot_20230825-231438_Chrome.jpgScreenshot_20230825-231951_Settings.jpg

Geri
Yukarı