Rehber Türkiye'den alınabilecek Samsung B-Die çipli RAM'ler

Yazıma kısa yoldan B-Die ayırt etmeyle başlamak istiyorum, garantisi yok ancak ihtimal yüksek 🙂 3600 MHz üzeri RAM'lerde frekansı CL'den sonra gelen değere (örneğin 16-18-18-18 gecikmeli bellekte 18'e) bölün, kalan 200'den büyükse Samsung B-Die olma ihtimali çok yüksektir. Hatta frekans 4000 üzeriyse kesin B-Die olur diyorlar.

Çakma B-Die, ucuz B-Die diye şeyler yok. Samsung'un asıl hedef kitlesi bizim gibi son kullanıcı değil tek seferde tonlarca RAM alan serverlar. Serverlara satış yaparken de asıl önemli olan JEDEC değerlerinde çalışması. Hiçbir serverda RAM'lere OC yapılmaz, XMP bile açılmaz. Bellek JEDEC standartlarında çalıştırılır, bu da 1.2V'dur. Alttaki linke bakarsan tüm RAM çipleri 1.2V olarak gösterilmiş durumda, sebebi de bu.

Şimdi konuyla ne alakası var bunun diye soracaksınız, alakası şudur: Her üretici ürünü için kendine minimum limit koyar, bunun altındaki ürünleri satmaz. Mesela Intel i5'i örnek alalım. 6 çekirdekli bu işlemcinin eğer 1 çekirdeği bile temel frekansta çalışamayacak kadar kötü olursa Intel bunu satışa sunmaz. (i5 olarak satmaz en azından) Samsung RAM çipleri için de minimum değerler 1.2V 2133 MHz olduğu için bu değerlerde çalışan tüm RAM çiplerini Samsung başarılı kabul eder ve satar. Bu "başarılı" çipleri alan Corsair, G.Skill gibi asıl RAM üreticilerinin "başarılı" standartları Samsung'dan çok daha farklıdır. Bu üreticiler gelen çipleri kendilerince tekrardan sıralarlar ve en kaliteli olanlarını ellerindeki en iyi tasarım ve en iyi parçalarla üretip en üst model bellekleri olarak yüksek hızlarda satarlar. Kendi sıralamalarında altta kalanları da ucuzdan kakalarlar.

Bu B-Die'ların performans farkının sebebi de çok çok büyük oranda silikon piyangosudur. Az da olsa çip organizasyonu da etkilidir.

Çip organizasyonu nedir? Samsung üretimi B-Die çipler 8 gigabit ve 16 gigabit olurlar. 8 GB RAM'lerde 8 gigabit 8 çipe yer verilir. Bu 8 gigabit B-Die'lar da kendi içlerinde 3 farklı şekilde olur: 8 adet 1 gigabit, 4 adet 2 gigabit ve 16 adet 512 megabit şeklinde. 512x16 olanlar daha sağlam olurlar genelde ama dediğim gibi ASIL OLAY: SİLİKON PİYANGOSUDUR!

Bunu niye yazdım? Corsair Vengeance LPX gibi UCUZ belleklerdeki B-Die'ların herhangi bir sorunu yok, Samsung'a göre o çipler de fazlasıyla başarılı ancak Corsair'a göre iyi değil. Bu yüzden LPX gibi ucuz modelde, ucuz devre elemanlarıyla ve pek de iyi olmayan devre kartı tasarımıyla kullanılıyorlar. OC performanslarının düşük olma sebebi de bu. Tüm suç B-Die'da değil yani. Ayrıca B-Die'ın ölüsü bile 3000-3200 MHz'i rahat görecektir, dandik devre kartına rağmen.

Ben normalde yok diye biliyordum ancak biraz araştırınca birkaç adet buldum. Fiyatları biraz tuzlu ancak üst seviye sistemler için değebilir.

Samsung B-Die en iyi DDR4 RAM çiplerindendir ve Ryzen sistemler için önerilir. Bulunması oldukça zordur. Ortalamanın çok üstünde frekans değerleri ve ortalamanın çok altında gecikme değerleri sunabilir.

Bu rehberi yapmak için çok uğraştım. Umarım beğenirsiniz.

Eki Görüntüle 888411

Eki Görüntüle 888437

Eki Görüntüle 888465

Eki Görüntüle 888438

Eki Görüntüle 888414

Eki Görüntüle 888415

Eki Görüntüle 888418

Eki Görüntüle 888420

Eki Görüntüle 888430

Eki Görüntüle 888469

Eki Görüntüle 888471

Türkiye'de gerçek Samsung B-Die çipli RAM'e sahip olmayan marka listesi:
  • ADATA
  • Apacer
  • Crucial
  • G.Skill
  • Geil
  • Galax/KFA2
  • NeoForza
  • HP
  • Mushkin
  • Team
  • LongLine
  • Lexar
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım faydalı olmuştur. :)

Reddit!
Hocam konuyu farklı bir forum sitesinde paylaşabilirmiyim gerçekten güzel bir konu.

Paylaşabilirsiniz.
Rehber için teşekkürler, elinize sağlık. Ben de bayağı B-die aramıştım, sonra Patriot 4400 e rastladım şans eseri ve 2 set aldım.
not: rehbere single-dual rank bilgisi de eklense iyi olur diye düşünüyorum. Pek bilinmiyor bu konu. Dual rank kitler %5-10 daha performanslı. (2x16DR ya da 4x8SR=DR)

@Shimada Sensei ayrıntılı bilgi için teşekkürler.

Birde 2 adet kalmıştır muhtemelen ama ilk aldığım B-die lar Vatan ın 2 şubesinde varmış:
Ağustos 2019 da 1677TL idi.

Arayanlara Patriot 4400 ü öneririm ben. OC performansı muhteşem.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buildzoid öve öve bitiremiyor bu kiti.

Son düzenleme:
G.Skill Flare X 3200 CL14 modeli de B die çipli. AMD için özel üretilen seri. Kendim kullanıyorum.
1 rank
A1 10 layer
B die.

G.Skill Flare X 3200 CL14 modeli de B die çipli. AMD için özel üretilen seri. Kendim kullanıyorum.
1 rank
A1 10 layer
B die.
Bu mu?
Not: Karıştırmışım.

Bu mu?
Hayır CL16 olan değil. CL14 olanı B die. Zaten 3200mhz CL14 bulursanız o kesin b-die olur.
F43200C14D-16GFX tam kod numarası.
Bu ara bulmak zor sanırım.

Geri
Yukarı